banner84

Atatürk'ün Alanya bağı

Alanyalı Tarihçi Raşitoğlu, Atatürk'ün yakın ilişki kurduğu isimlerden, Alanya ile ilgili yaşadığı olaylara ve ilçedeki anılarına dair tüm bilinmeyen ve merak edilen detayları anlattı

Atatürk'ün Alanya bağı

-Ayşe Yağmur MERCİMEK 

Atatürk'ün 18 Şubat 1935 tarihinde ayak bastığı Alanya'da, bu ziyaretler esnasında neler yaşandı? Atatürk Alanya'ya gelişinden itibaren neler yaptı? merak konusudur. Yıllardır çeşitli şekillerde anlatılan bu ziyareti 85. yılında Alanyalı tarihçi özel bir programda anlattı. Alanya Posta TV'nin tarih programı Geçmişten Geleceğe Alanya’nın ilk bölümünde Alanyalı Tarihçi Raşit Raşitoğlu bilinmeyen yönleri ile 18 Şubat’ı anlattı. Programda Atatürk'ün yakın ilişki kurduğu isimlerden, Alanya ile ilgili yaşadığı olaylara ve ilçedeki anılarına dair tüm bilinmeyen ve merak edilen detaylar ekrana geldi.   

ATATÜRK İLE BAĞLANTI KURMUŞ O İSİMLER
Atatürk'ün Alanya ile olan bağını anlatan Raşitoğlu, bilinmeyen birçok noktaya değindi. Programda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Alanyalı ve önemli isimlerden olan Hamdullah Emin Paşa, Şevki Azakoğlu, Mehmet Kadıhanlı ve Gani Yıldız ile kurduğu bağ anlatıldı. Raşitoğlu, Çanakkale Zaferi'nin ardından Atatürk'e teşekkür belgesi takdim eden heyetin içerisinde Hamdullah Emin Paşa’nın olduğunu, bu belgeyi de cephede  Hamdullah Emin Paşa'nın Atatürk'e verdiğini söyledi. Şevki Azakoğlu'nun Atatürk'ün Harbiye'den sınıf arkadaşı olduğunu söyleyen Raşitoğlu, "Atatürk'le hiçbir zaman irtibatını kesmemiş" dedi. Raşitoğlu, "Atatürk'ün Alanya'dan kişisel ilişki kurduğu bir diğer isim olarak ise Mehmet Kadıhanlı var. Atatürk ile birlikte hem Çanakkale Savaşı'na katılmış, hem de Samsun'a ayak basan 18 kişiden biri olan Kadıhanlı'nın yanı sıra Atatürk'ün bizzat özel şoförlüğünü yapmış Alanya'nın Dereköyü'nden Gani Yıldız, Atatürk'e yakın isimler arasında" dedi. Raşitoğlu Gani Yıldız’ın bir anısı da şöyle anlattı: "Atatürk'ün 2 tane şoförü vardı. Bu şoförlerden birisi de bendim. Bana çok güvenirdi. Hatta çocuk diye hitap ederdi. Latife hanımı bana çok güvendiği için İzmir'e benim arabamla göndermiştir. Atatürk'ün en önemli muhabbet kurduğu yakınlık kurduğu insanlardan bir tanesi de Gani Yıldız amcaydı." 
ATATÜRK BU OLAYLARLA TANIDI
Atatürk'ün Alanya ile olan tek bağlantısının şahıslar üzerinde kalmadığını söyleyen Raşitoğlu, bu olaylardan birkaçını şöyle anlattı; "Atatürk'ün Alanya'ya gelmeden önce ilişki kurduğu bazı olaylarda var. Bunlardan bir tanesi 1920'de Mübadele Anlaşması yapılmıştı. Türkiye'de bulunan gayrimüslimlerle, Yunanistan'da bulunan Müslümanlar yer değiştireceklerdi. Bizim Alanyamız’da bunu yaşayanlardandı.  1931 senesinde Alanya limanı açıklarında demirlemiş gemiyi.  Alanyalılar çok sevinçle karşılamış bu durumu. Dönemin belediye başkanı da mutluluklarının göstergesi olarak gemiye telgraf çekmişler ve Atatürk'ü selamlamışlar. Başka bir olayda 1933 senesinde Kuyularönü Camii'nin hemen arkasında bu sahil boyunda büyük bir mezarlık vardı. Belediye tarafından bir karar alınmış ve bu bölgede bulunan mezarlığın kaldırılıp, bir yol açılması kararı verilmişti. Bu konu ilgili ailelere iletilip, mezarlarınızı kaldırın denilmiş. Ama buna Alanyalıların canı çok sıkılmış ve Ankara'ya bu konuda dilekçe yazmışlar. Ankara'ya giden bu dilekçe bir başkaldırış olarak algılandığı ve o dönemde Menemen olaylarının yankıları dinmediği için bu yaşanan olayda bu şekilde anlaşılmış. Ve dilekçe veren 30 kişi hakkında tutuklama kararı verilmiş. 1 ay kadar nezarette kalmışlar. Bu arada mahkemeye iş gidiyor, mahkemede bunun davası görülürken mahkeme reisi işi birazcık da büyütüyor. Mesele Atatürk'e kadar gidiyor. Atatürk bakıyor ve 'Nasıl olur bu?' diyerek bir tek soru soruyor. 'İçlerinde sarı Şevki var mı?' Yanıt olarak 'Var paşam' diyorlar. Atatürk arkadaşının ismini duyunca 'O zaman salın gitsin hepsini' diye bir karar veriyor."
ATATÜRK'ÜN ALANYA'YA GELİŞİNİ EMİN PAŞA SAĞLIYOR
Antalya'ya gelişinde Alanya heyeti de Antalya'ya giderek Atatürk'le görüşmek istediğini söyleyen Raşitoğlu, Ulu Önder’in yanında bulunanların bu istediği kendisine ilettiğini, Hamdullah Emin Paşa'nın olmasından dolayı görüşme talebinin kabul gördüğünü kaydetti. Aspendos'da ayarlanan görüşmeyi anlatan Raşitoğlu, "Aspendos'ta Hamdullah Emin Paşa ile birlikte bir görüşme sağlanıyor ve Atatürk'ü Alanya'ya davet ediyorlar atatürk'te söz vererek Alanya'ya en kısa sürede geleceğini söylüyor" dedi.
'ALANYA'YI ÇOK SEVDİ'
Atatürk'ün Alanya'ya gelişinin erken saatte olduğunu ve bu nedenle gece boyunca hazırlık yapan ilçe protokolünün ilk gelişte hazır bulunamadığını söyleyen Raşitoğlu, Ulu Önder’in ilçeye ayak basmasından itibaren iskeleyi seyrederek evine yürüdüğünü ifade etti. Atatürk'ün ilçe ziyaretinde karşılaştığı anıları teker teker paylaşan Raşitoğlu, "Yol boyunca gördüğü herkesle konuşmuş ve sohbet etmiş. Alanyalıların Orta Camii dediği Alaaddinoğlu Camide, Atatürk'ün çok güzel bir anısı var.  Sabah namazından çıkan bir vatandaşla karşılaşıyor. Fil Ahmet hem halk ozanı hem halk şairi. Kurtuluş Savaşı'nda Atatürk'le göğüs göğüse vermiş savaşan bir insandı. Kendisi ile sohbet ettikten sonra Atatürk cebinden 10 lira çıkartarak Fil Ahmet'e vererek, yoluna devam ediyor. Atatürk Alanya'ya çok seviyor. Kendisi için hazırlanan eve gidene kadar yürüyor. Araç kullanmıyor ve sunulan teklifleri reddediyor. Kahvaltıda Alanya muzu ve portakalı ikram ediliyor" dedi.
ATATÜRK'ÜN GÖZLERİ DOLUYOR
Atatürk Evi'nin içerisinde yaşadığı bir anıda Atatürk'ün gözlerinin dolduğunu belirtilen anı ile ilgili Raşitoğlu şöyle konuştu: "Kaymakam durmadan Atatürk'e paşam paşam diyor. Bu arada Atatürk Kaymakamı takılayım diyor. Atatürk, 'Büyük Millet Meclisi'nde paşalık, beyefendilik, ağalık lakablarının kaldırdığını bilmiyor musunuz? İçişleri Bakanlığı'na şikayet edilirseniz halimiz nice olur hiç bilmiyor musunuz? Korkmuyor musunuz?' diyor. Kaymakam bu şakayı ciddiye alıyor 'Ben size nasıl hitap edeyim paşam' diyor. Hal böyle olunca bir Paşa Atatürk'e durumu izah ederek, ‘Bu insanlar saygı duyduğu insanlara paşa diye hitap eder’ diyor. Ve uzun uzun anlatıyor. Atatürk'ün bu anlatmanın ardından gözleri doluyor, ağlayacakken konuyu dağıtıyor başka bir konuya geçiyor. 3,5 saat kadar Alanya'da kalıyor." 

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2020, 22:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107