banner84

 'Avokadonun devlet desteğine ihtiyacı var'

Alanya Posta TV'de Haverin Manşeti progamına konuk olan Sevilgen, avokado üreticilerinin sorunlarından, avokado üretimine kadar birçok konu hakkında bilgi verdi. Üreticinin destek almasını gerektiğini, üretimin yeterli olmadığını söyleyen Sevilgen, aynı zamanda hırsızlarla da üreticinin başının dertte olduğunu ifade etti

 'Avokadonun devlet desteğine ihtiyacı var'


Alanya Posta TV'de her cuma 20.00'da Gaye Coşkun'un sunumu ile yayınlanan Haberin Manşeti programının bu haftaki konuğu Alanya Avokadocular Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen oldu. Yükselen değer olarak görülen ve ilçedeki üreticilerin de hızlı bir şekilde yöneldiği avokado hakkında bilgi veren Sevilgen, üreticinin sorunlarından, avokadonun gelişme sürecine kadar birçok noktayı canlı yayında anlattı. Devletin avokado üreticisine destek vermesi gerektiğini söyleyen Sevilgen, hırsızlardan da yakındı.
'AVOKADONUN BİLİNİRLİĞİ ARTTI'
Avokadonun bilinirliğinin arttığını ve alıcısının çoğaldığını ifade eden Sevilgen, "Geçen yıla göre 4-5 kat daha fazla ihracat var. Burada en önemli nokta aslında, dönüm noktası dediğimiz coğrafi işareti aldığımız avokado. İnsanlar artık avokadoyu sosyal medya üzerinden arattığında Alanya avokadosu çıkıyor önlerine. 2010 yılına kadar çok fazla bir bilinirliği yoktu. 2010 yılından sonra ticari olarak artık tüketiciler istemeye başladı. Biz birliğimizi kurduk reklamlarını ve tanıtımlarını yapmaya başladık. Yüzde 15, yüzde 20 derken şu an yüzde 30'luk bir kesimimiz avokadoyu tüketmeye başladı. Yüzde 40'a yakın bir kesimde avokadoyu tanıyor. Ama belli bir kesimde hala avokadoyu bilmiyor. Geçen yıl ve bu yıl ihracat çok arttı. Ukrayna'ya, Romanya'ya, Bulgaristan'a, Suriye, İran, Libya buralara çok alıştık. Gürcistan'a Rusya'ya çok alıştık. Şu an biz bir İzmir'e İstanbul'a nasıl avokado gönderiyoruzsak bu bölgelere de aynı bu şekilde gönderiyoruz. Şimdi Belçika'dan, İspanya'dan, Avusturya'dan, İsveç'ten telefon geliyor almak amacıyla. Bizim için en önemlilerinden bir tanesi de Hollanda. Avrupa'nın sebze meyve ana merkezi. Özellikle avokadonun hiç üretmiyorlar ama dünyanın en fazla avokado satan ülkesi Hollanda en büyük satıcılarından" diye konuştu.
'COĞRAFİ İŞARETİ 3 YIL SONRA ALDIK'
Coğrafi işareti almanın 3 yıl sürdüğünü anlatan Sevilgen, "Birliğimiz hiç avokadonun bilinmediği dönemde ortaya çıkarak, hatta üreticinin bile ilgisinin olmadığı bir dönemde ortaya çıkarak avokadonun bilinmesini sağladı. Alanya'da narenciyeyi Finike'ye kaptırdık, muz da çok ilgisiz kaldı Anamur'a kaptırdık. Şimdi avokadoda yeni çıktı. Biz dedik en azından avokadonun coğrafi işaretini alalım. ALTSO ile birlikte çalışma yaptık ama çok zor aldık. 3 yıl sürdü coğrafi işaret alabilmek. İşareti alabilmemiz için bir özelliğin olması gerekiyordu. Farklı özellikleri ortaya koymamız gerekiyordu. Bizim avokadonun diğer avokadolardan farkının olduğunu, daha yağlı olduğunu, protein, vitamin, mineralinin diğerlerinden daha fazla olduğunu ispatladık ve 3 yılın ardından coğrafi işaretini aldık" dedi.
AVOKADO 12 AYA YAYILIYOR
Avokado çeşitlerinden de söz eden, "Avokado da 8 ana çeşidimiz var. Bunu 13' çıkardık. Ülkemizde veya Alanya'da 10 aylık bir hasat dönemimiz var. Bizim burada eksik kaldığımız nokta Haziran ve Temmuz ayı. Bu aylarda yetişen şu an Alanya feneri dediğimiz yeni bir avokado geliştirdik. Tabii avokadoya diktiğimiz zamanda 4'üncü yılında meyve almaya başlıyoruz. Allah'ın izniyle bundan sonra 12 ay boyunca ülkemizde avokado yetişecek. HasadI yapılacak, tüketicilerimize de yetiştireceğiz" dedi. 
'NEDEN KESİYORSUNUZ?'
Üretime yetişemediklerini ve üreticinin de erken hasat yaparak durumu daha çok çıkmaza soktuğunu ifade eden Sevilgen, "Avokado üretimi yetişemiyoruz. Üretim alanı da yetersiz bu gerçek. Hollanda'ya biz mal vermek istiyoruz ama veremiyoruz. Neden? Çünkü bir tır istiyor Bir tır istiyor tamam diyemiyoruz. Bir tır 80-90 bin adet ürün alıyor şu an. 80-90 bin adet ürünü bulmamız zor, yurtiçine yetişemiyoruz. Biz avokadoyu ektiğimiz zaman 4. yılında ürün veriyor bize. Ürünleri yavaş yavaş hazırlanıyoruz. Ama şuna da hazırlıklı olmamız gerekiyor, bilinçlenelim. 4 yıl beklediğin ve 4 yıldan sonra para kazanacağın ürünün neden dibini bıçakla kesiyorsun. Balta vuruyorsun, bekle. Erken hasat yapma. 
'ÜRETİM ALANINA BETON DÖKÜYORLAR'
Üretim alanlarının kısıtlandığını söyleyen ve devletin bir an önce buna çözüm bulması gerektiğini söyleyen Sevilgen, "Sadece Gazipaşa ve Alanya'da yetişebiliyor. Ama biz bindiğimiz dalı kesiyoruz. Bizim için bir sıkıntı üretim alanı yok ediyoruz. Avokadonun yetişeceği alana şu an binalar dikiliyor. Diksinler binayı Manavgat'a, ülkenin her noktasında dik bina. Ama avokado her yerde yetişmiyor. Tarımla ilgili bana yetki verseler, ben burayı çerçevelerim. Avokadonun yetiştiği hiç bir noktada, beton direk bile çaktırmamak lazım. Bu tropikal alanı hiçbir yerden para ile satın alamazsınız, yok böyle bir yer. Manavgat'ta yetiştiremezsiniz. Tropikal havamız sayesinde ürünleri yetiştirebiliyoruz.  Allah bunu bize vermiş. Bırakın burada tarımcılık yapalım. Sen bunun üstüne niye beton döküyorsun. Burada bana göre devletimiz sert bir tavır alacak, kimseyi tanımayacak" dedi.
FESTİVAL 2020'DE
Alanya'da ilk kez düzenlenmesi planlanan avokado festivalinden de söz eden Sevilgen, "2020 yılında avokado festivali yapılacak. Küçük bir festival olmayacak. Birçok kez toplantısını gerçekleştirdik. Avokado Festivali tamamen Alanya için gerekiyordu. Alanya'da otellerin kapanmaya başladı zaman ilçede bir boşluk oluyor. 10. ayın başından itibaren hasadımız başlamış oluyor. Herkes istediği avokadoyu bulabilmiş oluyor. Bu noktada otelcilerin de müşterileri azalıyor bu dönemde. Bu festival sayesinde otelcimiz de rahat edecek. Sezonun sonunda otelleri de doldurmuş olacağız böylelikle. 
'AVOKADOYU ÇEŞİTLENDİRMEMİZ LAZIM'
Avokadonun çeşitlendirilerek, restoranların menülerinde yer bulması gerektiğini de belirten Sevilgen, "Avokado artık bizim simgemiz oldu. Avokadoyu çeşitlendirmemiz lazım. Restoranlarda avokado yemeli insanlar. Biz avokadoyu yukarıya çıkıyoruz ama avokadonun altında birazcık da iskelet koymamız gerekiyor. Hadi gidelim şu avokadoyu restoranda yiyelim demeliyiz. Ama diyemiyoruz balık yemeye gittiğimiz gibi avokado yemeğe gitmeliyiz" dedi. 
AVOKADO HIRSIZLARIN GÖZDESİ
Üreticinin sorunlarında da bahseden Sevilgen, "Avokado çoğaldıkça sorunları da artıları da çoğalıyor" dedi. Sevilgen, "
Bu ürünü satabilmeniz için ürününüzün çok olması lazım, yok dediğimiz zaman zaten bizi bırakacaklardır, başka bir yere önerileceklerdir. Bu yüzden şu an en büyük sıkıntımız erken hasat. Hemen arkasından gelen sorun ise hırsızlık. Şu an bahçelerimiz de ciddi bir ciddi anlamda hırsızlık yaşanıyor. Yaptığı suç hafif kusurlara girdiği için serbest bırakılıyor. Bize gına geldi. Üreticinin yaylaya gittiği anda fırsat bilip gelip bahçedeki ürünleri topluyorlar. Ağacın başında ne varsa topluyorlar. Erkenmiş geçmiş hiç fark etmiyor. Biz halde 3,5-4 liraya ürünleri değerlendirelim diye üretici için uğraşırken, 2 liraya liraya satıp geçiyorlar. 2 milyon adet civarında bir ürünümüz kayıp. Bugünün şartlarında ciddi rakamlar" dedi.
AVOKADOCULAR DESTEK BEKLİYOR
Devletin tropikal meyvelerle ilgili çalışmalarının olması gerektiğini ifade eden Sevilgen, "Bizim 2010 yılına kadar muz üretimimiz 200 bin ton ve tüketimimiz de 600 bin ton idi. Bu noktada devletin çok büyük faydası oldu. Ülkenin muz açığını farkedip, kredi desteği sağladı. Bu sayede üretici desteklerle açığı kapattı. Ama şimdi 2018 yılına baktığımızda 600 bin ton üretimimiz var, 700 bin ton tüketimimiz var ve 1 yıl sonra herkese zararı olacak bu durumun.  Şu an tamamen desteklerin ya durdurulması lazım yada kredi desteğini kaldırması lazım. Şu anda devletin yönelmesi gereken şey de avokado gibi tropikal ürünler. Destek verilmeli ki önümüzü görebilelim. Destek verirlerse avokado çoğalırsa ne olacak? satılacak mı? satılmayacak mı? bunu göreceğiz. Devlet desteğine kesinlikle avokadonun ihtiyacı var Alanya'nın buna ihtiyacı var, bu noktada tüm tropikal ürünlerin ihtiyacı var" dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107