banner84

Beklentiler her yıl artıyor

Artı Haber'de bu hafta turizmin geleceği, 2019 turizm sezonu ve sektörde yaşanan gelişmeler konuşuldu. Topçu, 2020 yılında turizm sektöründe yüzde 20'lik artış yaşanacağını söyledi

Beklentiler her yıl artıyor

-Haber Merkezi
Alanya Posta TV'de Pazartesi akşamı saat 20.00'da yayınlanan Artı Haber'in konuğu turizmci Cengiz Topçu oldu. Gazeteci Özgür Yılmaz'ın sorularını yanıtlayan ve turizm sektörü ile ilgili önemli detayları Alanya Posta TV ekranlarında anlatan Topçu, sektörde yaşanan son gelişmeleri aktardı. Thomas Cook'tan, konaklama vergisine kadar birçok konuya değinen Topçu, merak edilen soruların cevabını canlı yayında verdi.
'AÇIK OLUŞMAYACAK'
Thomas Cook'un ardından herhangi bir sorunun yaşanmayacağını ve açıkların kapatıldığını ifade eden Topçu, "Rusya pazarında bir sorun gözükmüyor. İskandinav pazarı da aldığımız haberlere göre satıldı, o da operasyonlarını aynı şekilde devam ediyor. Almanya ve İngiltere'de biraz boşluk oluşturdu. Ancak iki ülkedeki diğer aktörler bu açığı kapattılar. Önümüzdeki sene de gerek kapasitelerini artırma yönünde olsun gerekse Thomas Cook'un sahip olduğu markaları satın alarak, o markaların hayatlarını devam ettirecekler. Bir açık oluşmayacak öyle gözüküyor" dedi. 
'ARTIŞ SÜRÜYOR'
2014 yılının rakamlarını geçtiklerini belirten Topçu, artışın süreceğini ifade etti. Topçu, "Bizim için en iyi sezonlar dediğimiz 2013-2014 rakamlarını geçtik.  2014 yılına baktığımızda Eylül sonu itibariyle rakamlar 10 milyonun üzerinde, bu sene baktığımızda 12 milyon civarında. Bu şu anlama geliyor yüzde 18 oranında bir artış söz konusu. Bu da yaratılan pax anlamında turizm tarihi yıllarından birini yaşıyor. Rezervasyonlara baktığımızda da önümüzdeki senelerin Eylül ayına baktığımız zaman da bu artış devam edecek gibi gözüküyor" diye konuştu. 
2020'DE YÜZDE 20'LİK BEKLENTİ
2020 yılında da yüzde 20 civarında artış yaşanacağını beklediklerini söyleyen Topçu, "Yüzde 15 ile 20 arasında bir artış öngörüyoruz 2020 yılında. Tabii şartlar bu şekilde devam ederse. Türkiye'nin bulunduğu bölge itibariyle hem rakiplerin alacağı tavra da bağlı. Çünkü zaman zaman İspanya'dan Yunanistan'dan fiyatların biraz daha aşağıya çekildiğini duyuyoruz. Özellikle 2019 yılında fiyatları aşağıya çekselerde birçok turisti bu tarafa çekmeyi başardık. Ama yine her şeye rağmen beklentimiz yüzde 15-20 arasında bir artış öngörüyoruz önümüzdeki sene için" dedi. 
'MİSAFİRİMİZ ANTALYA'DAN GELİYOR'
Havalimanının yeterli olduğunu, misafirlerin yüzde 30'unun Antalya Havalimanı'ndan geldiğini belirten Topçu, "Bizim ana havalimanımız Antalya. Çünkü Antalya Bölgesi'ne gelen turistin yüzde 30'unu biz alıyoruz. Bu şu anlama geliyor her uçağın yüzde otuzu kadar müşteri Alanya'ya geliyor. Bazı pazarlar İskandinavlar mesela Gazipaşa -lanya Havalimanı'nı tercih ediyor. Ağırlık Alanya'yı tercih ettiği için daha avantajlı hale geliyor. Fakat diğer pazarlara baktığımız zaman halen bizim ana pazarımız Antalya. Hala misafirimizin büyük bir bölümünü Antalya'dan alıyoruz. Burada belki yapmamız gereken şey, Alanya Antalya arasındaki seyahati veya transfer süresini kısaltacak ya da daha konforlu hale getirecek bir takım çalışmalar yapılabilir. Bu ulaşımla ilgili bir problem ama Gazipaşa-Alanya Havalimanı büyüklüğü ile ilgili ciddi bir sorun yok. Zaten kapasitesi kadar uçak inmiyor şuan Gazipaşa'ya.Tabii yavaş yavaş çoğalıyor. Bu kış biraz daha arttı. Gelecek vaad ediyor ama birden olmaz" şeklinde konuştu
'CİDDİ YATIRIM İSTİYOR'
Golf turizmini ilçeye getirmenin gerçekten ciddi bir yatırım olduğunu söyleyen Topçu, "Golf sahası ile ilgili şöyle bir nokta var. 3 tane golf sahasının olması gerekiyor. İkincisi golf çok pahalı bir yatırım ve geri dönüşüm kısa vadede olmayan bir yatırım. Bunu her yatırımcı göze alamaz. Daha da önemlisi siz bir golf sahası ile işi bitiremezsiniz, bir oteli sadece golfçülerle dolduramazsınız. Bunun yanında diğer spor aktiviteleri ya da kışın oraya misafir çekecek diğer aktiviteleri sunmazsanız, o yatırım geri dönüşü olmayacak bir yatırım olur. Bu konuda bu yüzden yatırımcılara bir şey diyemiyorum. Tüm bunları sunmak ciddi bir yatırım istiyor ve geri dönüşü çok uzun yıllara dayanan bir durum" dedi.
'VERGİYİ MİSAFİR ÖDEMELİ'
Konaklama vergisinin misafirden alınması gerektiğini ifade eden Topçu, "Konaklama vergisi aslında dünyada yaygın olarak kullanılan şey. Kamu ben alt yapı yapıyorum diyor, yaptığım yolu turistte kullanıyor, ben bunu nasıl karşılayacağım diyor. Ve misafire daha iyi hizmet verebilmek için bu vergiyi misafirden alıyor. Alınan vergiler o bölgede kalıyor. Misafire daha iyi hizmet verebilmek için dünyada uygulanan şehir vergisi var. Rakamlar değişiyor ama o belediyede kalıyor. Belediyede bu parayı önümüzdeki seneler için geriye döndürüyor. Bu şekli ile aslında mantıksız bir şey değil ama bunu kesinlikle misafirden alınması lazım. Çünkü acentaya yüklerseniz ya da tur operatörünün 2020'nin fiyatları belli paketler çıkmış. Bütün tur operatörleri konaklama tesisleri ile anlaşmalarını yapmış. Ben bu fiyata attıracağım diyemez. Misafirden istenilmesi en doğrusu. Turizmci için büyük bir yük olur diğer türlüsü. Bundan sonra gelen her misafirden gece başı oteline göre şu kadar alınacak, bu para Belediyelerde kalacak. Ama siz bunu vergiyi sırf konaklama sektörüne yüklerseniz bence çok hoş olmayacak. Otelcilere yük getirecek" dedi.
'TÜRKİYE'DEN VAZGEÇMEZLER'
Konaklama vergisinin misafirden alınması halinde turist akışının etkilenip etkilenmeyeceği sorulan Topçu, "Turist akışının çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Benden ekstra para istiyorlar diye Türkiye'den vazgeçmezler. Gene geleceklerdir. Sonuçta 2 Euro olsa kişi başı 14 Euro yapacak. 14 Euro için ülkeyi değiştirmezler. Çünkü diğer gittiği yerde zaten daha yüksek fiyatlar ödüyorlar. Bunda çok sıkıntı olacağını düşünmüyorum" dedi. 
'VERGİ İÇİN BEKLENEBİLİRDİ'
Fiyatları yeni yeni yükselttiklerini söyleyen Topçu, konaklama vergisi için 'beklenebilirdi' dedi. Topçu, "Bu konuda konaklama sektörüne yüklememek gerekiyor. Yavaş yavaş yeni yükselen bir sektörüz. 2016-2017'de yaşanan sorunlardan dolayı yavaş yavaş yükseltiyoruz. Şimdi zamanı değil de bunun içinde beklenebilir de. Turizm Bakanımız da bizden zaten, bildiği bir şey vardır herhalde. Bir tarafından baktığımız zaman da para lazım" dedi. 
'İÇ PAZARDA HAREKETLENDİ'
İç pazarın hareketlenmeye başladığını, artık seyahat etme kültürünün benimsendiğine değinen Topçu, "Artık biz de seyahat etmeye başladık. Bizde de tatil anlayışı oturdu. En azından yılın 1 haftası ya da iki haftasını bütçemize göre bulunduğumuz yerin dışında farklı bir yere gidebiliyoruz. Bu anlamda bir artış var" dedi.
ARA TATİLİN TURİZME ETKİSİ
Okullarda ara tatillerin verilmesinin de iç pazardaki hareketlenmede artış yaşatacağını belirten Topçu, " Sayısal anlamda özellikle okulların tatil farklılaşmasından sonra, Kasım için hatta online satışlarda bir artış söz konusu. Şimdi kasım ayı içerisinde bir 9 günlük tatil olacak, bir de Şubat ayında var gene nisan ayında ve yaz tatilimiz olacak. 4 tane tatilimiz olacak. Tatil anlayışı hep yaz tatili idi. Şimdi ise tatil kültürü de değişiyor. Kasım ve Nisan ayları artık dolu geçecek. Hareketlenme ve çeşitlenme de beraberinde getirecek. İç turizm açısından bu çok olumlu bir gösterge" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107