banner84

Bile bile lades

Sahillerde zorunlu olmasına rağmen bazı plajlarda bulunmayan cankurtaranlar Alanya'nın gündemine oturdu. İlçedeki cankurtaran eksikliği boğulma vakalarını her geçen gün arttırırken, bazı işletmeler de bünyelerinde cankurtaran çalıştırmayarak bile bile lades dedikleri gösterdi

Bile bile lades

-Ayşe Yağmur MERCİMEK
Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Cankurtarma Talimatının, 'Havuz, su parkı, sahil ve kıyı işletmelerinin uyması gereken kurallar' başlıklı 28. maddesine göre her türlü havuz, su parkı, sahil ve kıyı işletmelerinde sadece TSSF cankurtaran belgeli cankurtaranlar görevlendirilmesinin zorunlu. Deniz sahillerinde 200 metrede bir, havuzlarda ise her 500 metrekarelik havuza bir cankurtaran şartı bulunuyor. Ancak Alanya'nın bazı bölgelerindeki işletmelerin plajlarında cankurtaran bulunmuyor. Hal böyle iken de boğulma tehlikesi geçiren ve ölümle sonuçlanan olaylar yaşanıyor. Nisan ayından 26 Temmuz'a kadar ilçeden yaşanan 11 boğulma olayından 8'i ölümle sonuçlandı. Cankurtaran eksikliğini ve plajlardaki güvenlik eksikliği yeniden gündeme gelmiş oldu. 
ZORUNLULUK İNCEKUM'U TEĞET Mİ GEÇTİ?
İncekum'da bulunan bir plajın girişinde yazan tabelada 'hem suçlu, hem güçlü' dedirtti. Plaj girişinde tabelada yazan 'Dikkat! Cankurtaran yoktur. Yüzme bilmeyenlerin denize girmesi tehlikeli ve yasaktır' zorunluluk Alanya'da rafa mı kalktı şeklinde yorumlandı. Kamp için ve hafta sonları yüzlerce kişiyi ağırlayan İncekum'da yaşanan bu olay trajikomik bir duruma imza attı. Çocukların ve çok sayıda vatandaşın tercih ettiği yerde cankurtaran ve hiçbir güvenlik önlemi olmadan sahilin kullanılması ise doğru bulunmuyor. Yüzme bilen insanların bile ani durumlarda boğulma tehlikesi geçirme ihtimali yazılan bu tabela ile gözardı edildi. 
NEREDE BU CANKURTARANLAR?
Aynı zamanda ilçede yaşanan boğulma olaylarının çoğunda çevre halkın müdahalesi olması 'cankurtaranlar ne işe yarıyor?', 'Cankurtaranlar nerede?' sorusunu akıllara getirdi. Bir vatandaşta sosyal medya üzerinden serzenişte bulunarak, "Cankurtaranlar kızlara bakmadan işlerini yapamıyorlar. Aynı zamanda ambulansların en az 2 tanesi sahile yakın yerlerde beklemediği sürece daha çok boğulmalar olacaktır" ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107