banner84

Bin 500 aile destek alıyor

Bu hafta Engelsiz Kent ve Yaşam'da otizm farkındalığından, engelli vatandaşların aldığı desteklere kadar birçok konu konuşuldu. Çelik, engelli birey ve aileleri için tüm kurumların koordineli hareket ettiğini söyledi

Bin 500 aile destek alıyor

-Haber Merkezi
Alanya Posta TV'de yayınlanan Engelsiz Kent ve Yaşam programının bu haftaki konukları Sosyal Hizmetler Merkez Müdürü Ahmet Çelik, Otisium Spor Yaşam Merkezi Müdürü İbrahim Acar ve Anca 3. Bölge Sorumlusu Erdal Ateş oldu. Uluslararası ANCA 3. Bölge Dünya Otizm Festivali'nin konuşulduğu programda aynı zamanda, engelli vatandaşlara verilen desteklerden de bahsedildi. 
'2017 YILINDA BAŞLADI'
Ateş, ANCA vakfının kuruluşundan ve Alanya'nın festivale nasıl dahil olduğundan bahsetti. Ateş, "Otizmli bir çocukları olan ailelerin birleşmesi ile kurulan bir vakıf. 25 yıllık bir geçmişi var. Festival kararı 2010-2011 arasında karar verilmiş. Kanada'da 2013 yılında da biz de davet edildik. Otizmli çocuk ve spor eğitimi çalışmaları yapıyoruz. İnternette bizim videolarımızı seyredip çalışmaları içeriği hakkında yaptıklarımızı anlattık. 2013 yılından beri iletişimimiz devam ediyor. Hem Alanya'yı tanıtıyoruz hem yaptığımız çalışmalardan bahsediyoruz orada. Farklı olan bir şey varsa da onları alıp Türkiye'ye getiriyoruz. 2016 yılında Kanada uzak bir yer, bu nedenle de festivalin üç bölgeye yayılması görüşüldü. Bizde tabii Türkiye'de istedik ki bulunduğumuz bölge stratejik bir bölge, her yere yakın biz yapabiliriz dedik. Başkonsolosumuz bu fikri olumlu baktı. Biz de teklif yaparken kendi başımıza karar vermeyelim dedik, başkonsolosumuz ve büyükelçimiz aracılığıyla Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'na ziyaretinde bu isteğimizi ilettik ve Alanya'da yapılmasını istiyoruz denince, biz 2017 yılında bu festivali yapmaya başladık. 3 yılımız. Buradaki amaç ailelerin bir araya gelmesi, çocukların hep beraber bulunması, bir arada olmak ,iletişim halinde olmak, farklı farklı ailelerin birbirleri ile paylaşımda bulunması, birbirlerine fikir vermesi ve burada festival içinde yaptığımız programlar var. Müzik olsun resim olsun spor olarak çocuklarımızın performansları var. Yolun başında olan ailelerimiz için güzel örnekler ortaya koyuyoruz. Alanyamız tatil cenneti hem Alanyamızda tatil yapıyorlar hemde burada 4-5 günetkileşim sağlıyoruz. Alanya'nın tanıtımı açısından hem de Türkiye'mizin tanıtımı açısından uluslararası bir etkinlik. Her geçen gün büyüyoruz. Başladığımız zaman 350 kişilik bir ekip oluşmuştu, şimdi son geldiğimiz seviye 650. Belki seneye 1000 kişi olacak. En az 10 ülkeden katılım oluyor, bu yüzden devam edeceğiz inşallah" dedi.
'SPOR OYUNLARINI DA KATTIK'
Acar, Otisium Spor Yaşam Merkezi'nin kuruluşundan söz ederek, "Merkezimiz 2011 yılında kuruldu. Alanya'da uzun dönemdir otizmli çocuklara, özel çocuklara spor eğitimi veriyoruz. Organizasyonun Türkiye'ye alınmasından sonra, biz kendi içimizde belli bir planlama yaparak bu çocuklar buraya geliyorlar ama sadece salonda müzikal veya resimle alakalı becerilerini gösteriyorlar. Biz bir karar alarak bunu spor oyunlarını kattık" dedi.
'BRANŞ KAZANDIRIYORUZ'
70 ailenin Alanya'ya gelerek sağlık turizmine de katkıda bulunduğu ifade eden Acar, "Biz sağlık turizmi yaratıyoruz aslında. Aynı zamanda sistemimizde her çocuğun bir öğretmeni var, sistem böyle ilerliyor. Bizlere başvuran ailelerde ilk önce çocuğun bütün değerlendirmelerini alıp ona göre bir çalışma programı hazırlıyoruz. Bu çalışma ilk planda 6 ayda adaptasyonla ilgili oluyor, sonrasında ise çocuğa bir branş kazandırıyoruz. Biz organizasyon noktasında belli bir seviyeye geldiğimiz için, Anca Festivali ile de birleşince çok daha iyi bir seviyeye geldik. 4 gün bizim için o insanları nasıl mutlu edebiliriz, Alanya'nın güneşinden nasıl yararlanabilir bunların hepsini hazırladık. İyi bir ev sahipliği yaptık, Alanya otizm dostu bir kent ilan ettik" diye konuştu. 
BİN 500 AİLE DESTEK ALIYOR
Engellilere ve ailelerine sunulan imkanlardan söz eden Çelik, "Engelli evde bakım aylığı diye bir aylığınız var. Biz burada Alanya ve Gazipaşa ilçesine bakıyoruz. Bizim Alanya'da bin 500 engelli ve 453 Gazipaşa'da olmak üzere 1953 tane engelli evde bakım aylığı verdiğimiz ailemiz var.  Antalya'da da 13 bin 200 kişiye engelli evde bakım aylığı veriyoruz. Bunun tabi belli şartları var. Verilen aylık gerçekten çok az bir para bence. Çünkü bütün hayatını bir kişiye bağlayarak yaşamak çok zor, o kişiye bakarken bir yerde çalışamıyorsunuz, onu birine de bırakmıyorsunuz. Böyle bir süreçten bahsediyoruz. Bu aylığın alınabilmesi için de engelli raporunun düzeyi önemli. Belli bir engelli rapor düzeyi olması gerekiyor. Yüzde 40 raporu olan engelli evde bakım aylığı alamıyor. Biz  bin 384 lira aylık ücret ödüyoruz.  Tabii bunun da bir belli kriterleri var. Ailelerimize bunlarla ilgili mesajlarla bilgilendirme yapıyoruz. Aylık bağlanmadan önce bir engellinin hijyeninden, sağlıkla alakalı nelere dikkat etmesi gerektiğine,  onun kişisel bakımının nasıl yapılacağına kadar bunları yapmaları gerektiği ile ilgili ilk önce eğitim düzenliyoruz. Bu eğitimleri düzenledikten sonra bunu bağlıyoruz ve yıllık ziyaretler yapıyoruz" dedi.
ALANYA HER YERDE ENGELLİ DOSTU
Engelli maaşından da bahseden Çelik, "Sosyal Yardımlaşma Vakfının engelli maaşı var.  Bu da asgari ücretin üçte biri şeklinde.Yüzde 40 engelli bunları almaya hak kazanıyor. Bunların hepsi bilgilendirme rehberimize mevcut, nelerin olması gerektiğine dair" dedi. Alanya'nın erişilebilir bir kent olduğunun altını çizen Çelik, "Alanya erişilebilirlik noktasında erişilebilir bir kent. Kaldırım yüksekliğinden tutun, binaların engelli bireyler için uygun olup olmadığna kadar birçok detay Alanya'da düşünülüyor. Vatandaşlarımızda artık bu konuda bilinçli. Araba ve masa koymuyorlar. Gerçekten zabıtadan, trafik ekiplerine kadar bu konularda kimseye göz açtırmıyorlar.  Kurumlarda gene erişilebilirlik noktasında binalar denetleniyor, ruhsat alırken belediye zaten bunu kontrol ediyor" diye konuştu. 
KOORDİNELİ ÇALIŞILIYOR
Büyükşehir, Alanya Belediyesi ,Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Sosyal Hizmetler olsun, biz burada koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Büyükşehir bir hizmeti veriyorsa, Alanya Belediyesi diğer hizmeti veriyor. Hizmetleri çakıştırmamız gerekiyor. Aynı hizmetleri vermenin anlamı yok. Biz bir çalıştay yaptık ve bütün belediyeleri topladık. Alanya'da ne eksik bunlarla ilgili bir çalışma yaptık" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107