banner84

'Buna hakkımız yok'

Engelsiz Kent ve Yaşam programının bu haftaki konukları  görme engelli çift Havva ve Turabi Akgül oldu. Akgül çifti, hayat hikayelerini canlı yayında anlatırken, Yemez de görme engelli bireylerin yaşadıkları sorunlara değindi. Yemez, "Engelli bireylerin yaşam alanlarını daraltmaya hakkımız yok" dedi

'Buna hakkımız yok'

-Haber Merkezi
Alanya Posta TV’nin sevilen programı Engelsiz Kent ve Yaşam  dezavantajlı bireylerin hayatlarına dokunmaya, hikayelerini izleyici ile buluşturmaya devam ediyor. Daha önce zihinsel ve fiziksel engellerin konuşulduğu programda bu hafta görme engelli çift Havva ve Turabi Akgül'ün yaşam hikayesi yer aldı. Akgül çiftinin tanışmasından günlük yaşamlarına kadar bir çok konu canlı yayında dile geldi. 
GÜVENDİLER VE İNANDILAR
Akgül çifti evlilik süreçlerinden itibaren yaşadıklarını Alanya Posta Tv'de anlattı. Görme engelli bireylerin gelişimi için açılan bir sitede tanıştıklarını söyleyen çift, evlenme kararı aldıklarında ailelerinin göstermiş olduğu tepkiyi anlatarak,  "İlk önce evlenmemiz istemediler. Karşı geldiler. Ama pürüzler aşıldı. Sevgimiz herşeyi aştı. Tamamiyle güvendiler bize" dedi. 
'TEREDDÜT ETMELERİ NORMAL'
Evliliklerine ailelerin olumlu bakmamalarının sebebinin endişeden kaynaklandığını açıklayan Psikolog Esra Yemez, "Havva Hanım da Turabi Bey'in yapmış olduğu şey baktığımız zaman birçok aileye endişelendirebilir. Ailelerin temel amacı şu, evlatlarını gerçekten en iyi şekilde yetiştirebilmek, en iyi şekilde hayatta kalmalarını sağlamak. Onların tereddüt yaşamaları da çok normal. Sonuç, her zaman bu kadar güzel olmayadabilir. Turabi Bey'in ailesindeki büyük destekler, burada gerçekten işi kolaylaştırmış. Ama bazen bu destekler söz konusu olmadığından işler sandığımız kadar güzel ilerlemeyedebilir" diye konuştu. 
TEMEL BİLGİLERDEN, SANATA 
Günlük hayatlarından da bahseden çift, Alanya Belediyesi'nin kurslarından yararlanarak bilgisayar öğrendiklerini ve sosyal hayatlarını daha fazla geliştirdikleri söyledi. Esra Yemez de Alanya Belediyesi'nin kurslarını anlattı. Yemez, "2 sene sürdü kurslarımız. Bu kurslarda hem temel hem de okuma yazma bilmeyen kişilerin okuma ve yazma öğrenmeleri sağlanıyor. Tüm bunların yanında aynı zamanda sanata dair kurslardan da yararlanabiliyorlar. Yine kendi bünyemizde olan uzman personellerimiz ile ilgili ihtiyaçları olduğu zaman bunlardan da yararlanabiliyorlar. Bizim belediye olarak anlattığımız şu, yeter ki gerçekten talep olsun, istek olsun. Biz bunları olabildiğince değerlendirip projeler halinde ya da küçük çalışma programları halinde mutlaka yerine getirmeye çalışıyoruz. İnsanları eve kapatmak çok kolay ama yaşama katmak, hayatın içerisine dahil etmek temel yapmamız gereken şey bu. Kurumlar olarak biz elimizden geleni yapacağız. Bireylerde bu kurumların yapmış olduğu çalışmalar içerisine dahil olarak bu süreci daha da güçlü hale getirecek. Hep beraber olduğumuz zaman çok güzel bir tablo ortaya çıkıyor" dedi.
'ADAPTASYONU BOZAN TOPLUMSAL FAKTÖRLER'
Doğuştan ve sonradan oluşan görme engelli olmanın psikolojideki etkilerini anlatan Yemez,  "Doğuştan bir birey herhangi bir konuda yetersizlik yaşayıp bir engele sahip olduğu zaman, zaten hayata bu şekilde başladığı için bu şekilde de bir adaptasyon sağlıyor. Zaman içerisinde görme yetisini kaybeden bir birey ise hayattaki varlıklara karşı bir fikri olduğu için aklındaki imajı da zamanlar azalıyor. Kişinin sonradan görme engelinin olmasında şöyle bir dezavantaj var. Önceki hayatına karşı özlem duyuyor.  Tekrar önceki hayata dahil olma isteği söz konusu olabilir, bu tarz bir olumsuz durum yaşanabilir. Ama şu var biz şunu biliyoruz ki eğer toplum nezdinde, çevremizde bazı düzenlemeleri gerçekten doğru bir şekilde gerçekleştirdiğimiz zaman hayatında herhangi bir alanda yetersizlik yaşayan kişi çok da büyük isyanlar yaşamıyor. Bizim yaşamış olduğumuz mutsuzluk, olumsuzluk kötü ruh hali tamamı ile çevresel faktörlerden kaynaklanıyor. Hayat bazı şeyleri öğretiyor. Önemli olan buradaki toplumsal duyarlılığımız" dedi.
'YAŞAM ALANLARINI GASP EDİYORUZ'
Kılavuz yoluna konulan herhangi bir çöp konteynerı ya da elektrik direği ya da bir araç parkı birdenbire bizim görme engelli bireyimizin dünyasını mahvedebilir. Mahveden şey burada onun görememesi değil, orada uygun yapılmış olan şeyin bir başkası tarafından gasp edilmesi. Bu yüzden kişinin doğuştan ya da sonradan engelli olması değil, bizim bireysel olarak yaptığımız hatalar diğer insanların yaşam alanı daraltıyor. Küçük bir hata yapmıyoruz. Biz yaşam alanını daraltacak kadar büyük bir şeye sebep oluyoruz. Bu yüzden ben herkese şu çağrıyı yapmak istiyorum. Lütfen şu mantıktan vazgeçin, 'Sadece 5 dakikalık bir işim var, hemen gelip gideceğim, o yüzden park ettim, yoksa park eder miyim, ben de onları çok duyarlıyım, ben de onları çok seviyorum'. Hayır 5 dakika dahi olsa işiniz lütfen 100 metre kadar alt taraftaki size ait olan park alanına aracınızı park edin. Yaşam alanlarını daraltmaya hakkımız yok" diye konuştu. 
ŞANSINI DENEDİ VE STANT AÇTI
Alanya Belediyesi'nin kurslarından yararlanan Akgül çifti, görme engelleri olmasına rağmen kabak oyma kurslarında başarılı oldular. Aynı zamanda Alanya Belediyesi'nin el sanatları ile ilgili kurduğu stantlarda da el işi örgülerini satan Akgül çifti, "Birçok kişi eminim şu anda şu soruyu aklında dolaştırıyordur. Görme engelliler nasıl kabağı oyuyor? Nasıl oluyor? diye. Öğreten kişi iyi olduğu zaman bunu yapabiliyorsun. Belediyemizin kursları gelirken, belediyede bulunan hocaya arkadaşım bir patik tarif etti, yaptım dedim. Olmuş mu diye sordum. Ve o kadar beğendi ki çok güzel olmuş dedi. Belediyenin açtığı stantlar var, bir başvurun diye söyledi ve ben bana çıkmayacağını söylemiştim. Hocam da şansımı denemem gerektiğini söyledi. Ben başvurumu yaptım değerlendireceğiz dediler. Biraz zaman geçtikten sonra standımız oldu dediler ve böyle başladık" dedi. 
'DESTEKLİYORUZ'
Yemez, "Ciddi anlamda stantlara talep var. Alanya'nın kadınları çok fazla çalışıyor, çok fazla üretiyor. Ama bizim için özellikle özel gereksinimli bir bireyseniz ve hayata katılım noktasında bir kadınsa biz elimizden geldiğince kurum olarak destekliyoruz. Küçük de olsa biraz bekletmemize rağmen sonucu güzel olmuş standa kavuşmuşlar" dedi.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner134