banner84

Büyük festival bugün başlıyor

Her yıl renkli görüntülere sahne olan Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali'nin 19'uncusu bugün saat 17.30'da temsili ‘Yörük Göçü’ ile başlıyor. Organizasyonun ilk gününde Türk Sanat Müziği’nin Divası Bülent Ersoy vatandaşlarla buluşacak

Büyük festival bugün başlıyor

Asiye ELİAÇIK

Alanya Belediyesi’nin bu yıl 19. kez düzenleyeceği, sanat ve eğlenceyle dolu geçecek Turizm ve Sanat Festivali 15 Haziran’da başlıyor. 15-17 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek “Osmanlı” temalı 19. Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali, Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı olarak kutlanacak. Festival, 15 Haziran’da temsili ‘Yörük Göçü’ ile saat 17.30'da Atatürk Anıtı önünde başlayacak. Alanya’nın geçmiş yıllara ait gelenek, görenek ve kültürünün vatandaşlar tarafından canlandırıldığı “Yörük Göçü” için geniş kapsamlı bir hazırlık yapıldı. Unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimiz ve Yörük Kültürü de dünyaya tanıtılacak. Atatürk Caddesi’nden ilerleyerek Şelale Meydanı’nda sona erecek temsili göçte, geleneksel kıyafetleri ve deve kervanıyla Yörükler renkli görüntüler oluşturacak. Yörük beyi komutasındaki, mehter takımı, atlılar, develer, traktörler, patoz, çeşitli dans ve sanat okulları kostümleriyle korteje renk katacak. Yörük kültürüne ait birçok detayın yer aldığı kortejde, at üzerinde gelin, zurnacı ve davulcu, traktörlerde tıraş yapan berber, gelin damat, kalaycı ve demirci, karlamacı ve yayık ayranı, yaylaya göçen yörük beyleri gibi birçok yöresel konu işleniyor.
ÜNLÜLER GEÇİDİ
3 gün sürecek festivalin ilk günü Burak Yeter performansının ardından Türk Sanat Müziği’nin Divası Bülent Ersoy, 16 Haziran akşamı Pascal Nouma performansının ardından Yalın ve 17 Haziran akşamı ünlü DJ Haluk Sarıtaş performansının ardından Süper Star Ajda Pekkan ücretsiz konserleriyle vatandaşlarla buluşacak.
'KUŞAKLARA AKTARMAYI AMAÇLIYORUZ'
Festival öncesi, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve festival sorumluları festival içeriği hakkında bilgi verdi. İlk olarak konuşan festival koordinatörü Mehmet Ali Koçak, "Medeniyetlerin buluşma yeri olan ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Alanya'da bu kültürleri gelecek kuşaklara aktarmak en önemli görevimizdir. Bu sene de bunu festivalde amaçlıyoruz . Ayrıca kurduğumuz belirli bir bölgede kardeş şehirleri izin kültür ve sanatlarını tanıtma fırsatları olacaktır" dedi. 
"YÖRÜK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATACAĞIZ
Spor İşleri Müdürü Levent Uğur da," Anıt önünden, İskele önüne gidecek olan temsili Yörük göçü ile festivalimize başlayacak. Yörük kültürünü yaşatmak amacıyla bunu yapıyoruz. Yörüklerin kışlıktan yazlığa göçünü, yaşamlarını canlandıracağız" ifadelerini kullandı. 
"ALANYA YEMEKLERİ YER ALACAK
Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Erdoğmuş ise," Festival alanımızın en lezzetli bölümlerinden biri de yöresel lezzetlerimizin olduğu bölüm. Yemek kültürümüzü temsil eden stantlarımız festival boyunca açık olacak. Alanya yemek kültürünü temsil eden ve sadece bu bölgeye has lezzetleri orada bulunabilecek. Ayrıca gastronomi okulları öğrencileri, profesyonel aşçılarımız da korteje katılım sağlamalarını bekliyoruz" diye konuştu. 
"OSMANLI KIYAFETLERİ DEFİLEDE TANITILACAK
Kültür İşleri Müdürü Nimet Hacıkura, "Osmanlı dönemine ait defileler olacak. Bu yıl belirlenen Osmanlı dönemi temasına uygun olarak geleneksel Türk el sanatlarının ziyaretçilere tanıtılması o amaçlıyoruz. Osmanlı motif ve renkleriyle hazırlanan Osmanlı temalı bir defile Şelale önünde düzenlenecek. Ayrıca ana meydanda teke yörükleriyle ilgili yapılan çalışmalar kapsamında ortaya çıkarılan bir sergi de festivalde açılacaktır. Türks İslam sanatının temsillerinden hat, takı sanatları Antalya olgunlaşma enstitüsü tarafından hazırlanan sergiler olacaktır" dedi. 
"299 KURULUŞA YER VERİLDİ
Konuşmasının devamında ise Hacıkura, Geleneksel el sanatlarımızdan seramik ve çini sergisi olacak ve gelen ziyaretçilere yapım teknikleri anlatılacaktır. Belediyemizin siyah beyaz arşiv çalışmasından seçilen fotoğraf sergilenecek. Bu sene toplam 299 kişi kurum ve kuruluşa yerlerin verildiği bölümler oluşturdu. 12 kamu kuruluşu, 15 dernek ve 6 belediyeye yer verildi" ifadelerini kullandı. 
Park ve Bahçeler Müdürü Nazmi Uyar da, sahne ye çıkacak sanatçılar hakkında bilgi verdi.
"YIL BOYU KONUŞULACAK
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Bu şehrin huzuru, mutluluğu, refah seviyesini artırmak için birçok sosyal etkinlikler düzenliyoruz. Yılda 60'ın üzerinde etkinliğimiz oluyor bunun da 14-15 tanesi uluslararası nitelikte. En önemlilerinden biri de 19. Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali. Gerçekten özenerek hazırlanan ve Alanya'nın tanıtılacağı, Alanya'da mutlu bir hafta sonu geçirilecek ve yıl boyunca konuşulacak, içinden önemli notlar çıkarılabilecek bir organizasyon ve festival. Biliyorsunuz her yıl bir temayı ele alıyoruz. Geçen yıl Selçuklu idi. Bu yıl da Osmanlı temasını ele aldık. Osmanlı kültürünü anlatan çok güzel defileler, Türk-İslam sanat sergileri, halk konseri ve birbirinden güzel stantlar ile halkımıza dolu dolu bir 3 gün yaşatacağız. Tabii böylelikle de uluslararası tanıtımla ilgili birçok ülkeden ve kardeş şehirlerimizden katılımlar olacak. Bu da bizlere bu festivalin ne kadar önemli olduğunu ve uluslararasında kattığı değeri gösteriyor. Bugün 17.30’da temsili Yörük göçü ile başlayacak ve 3 gün sürecek olan festivalimizde birbirinden ünlü sanatçılarımızda yer alacak. Festivalimizde emeği geçen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Birimlerimiz ile kurumlarımızla, personelimizle ve tüm Alanya halkı olarak bu festivale hazırız. İnşallah kazasız, belasız geçmesini dilerim. Tüm Alanya halkını da dolu dolu geçecek bu 3 günlük festivalimize davet ediyor, herkese iyi eğlenceler diliyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 00:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107