banner84

Caddeler artık Alanya'nın

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayı devam meclisinde caddelerin devri konusu da gündeme geldi. Caddeler oy çokluğu ile Alanya Belediyesi'ne verildi.

Caddeler artık Alanya'nın

Asiye ELİAÇIK
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, seçim öncesinde ilçelerin yerinden yönetilmesi gerektiğini ve yasal olarak devir yapılabilecek hizmetleri devredeceklerini açıklamıştı. Ekim Ayı meclisinde görüşülen gündem maddesinde Alanya’nın caddelerinin ilçe belediyesine devredilmesi konusunun ilgili komisyona gönderilmesi kabul edilmişti. Komisyondan oy birliği ile geçen karar Kasım ayı meclis toplantısında gündeme geldi. Tüm kentsel donanım, bakım onarım, kazaların tazminat talebi, temizlik sorumlulukları da Alanya Belediyesi'ne devredildi. İlan reklam bütçesi ise 2019 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından alınacak, 2020 itibari ile Alanya Belediyesi'ne geçecek. 
İTTİFAK ÇATLADI MI?
Meclis oylamasında Alanya ve Manavgat'a caddelerin komisyondan geldiği gibi oy birliği ile geçmesine rağmen AK Partili meclis üyelerinin çekimser oy kullanması dikkat çekti. Mecliste yaşanan bu durum Cumhur İttifakı ortakları arasında 'kriz mi var?' sorusunu akıllara getirdi. Cadde ve sokakların devredilmesi oy çokluğu ile meclisten geçti. 
'HALKIM ADINA TEŞEKKÜR EDERİM'
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, cadde ve sokakların devri için teşekkür ederek, karayollarına bağlı yollardaki ilan reklam geliri problemini gündeme taşıdı. Başkan Yücel, "Cadde ve sokakların tekrar Alanya Belediyesi'ne verilmesinden dolayı duyduğum mutluluğu dile getirmek isterim. Halkım adına çok teşekkür ediyorum. Yalnız burada bir sorunumuz daha var. Buradaki tüm ilçe belediyeleri ilgilendiren bir konu. Bütün ilçe sınırları içerisindeki karayollarına ait yol güzergahında bulunan ilan ve reklam ücret tarifelerindeki tahsilat konusunda bir sıkıntı yaşıyoruz. Büyükşehrin Sayıştay kararına aykırı bir uygulaması var. Bunu geçen dönemde de dile getirdik" ifadelerini kullandı. 
'ALANYALI HEMŞERİLERİMİZE HAYIRLI OLSUN'
Çıkarılan Büyükşehir Belediyesi İlan ve Reklam Yönetmeliği'nin Sayıştan'dan incelemeden geçtikten sonra kabul edildiğinin belirtilmesi üzerine Muhittin Böcek ise, "Artık geçen yıl yapılan değişiklikle birlikte ilçe belediyeler karayollarına ait yolda peyzaj ve bakım yapıyorsa ilan reklam bütçesi ilçe belediyesi tarafından alınıyor. Adem bey siz bununla ilgili genel sekreter yardımcımızla da görüşün, bizim elimizden ne geliyorsa bütün ilçelerimizle ilgili ne gerekiyorsa yapalım. Bütün Alanyalı hemşerilerimize caddeler kararının hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
BÜYÜKŞEHİR'DEN ALANYA'YA BÜTÇE ONAYI
Antalya Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı devam meclisinde aynı zamanda Alanya ile ilgili,  2020 yılı 485 milyonluk bütçesi de oylandı. Alanya Belediyesi'nin 2020 Yılı Gelir Tarifesi, 2020 Mali yılı ve izleyen 2021-2022 yılları Gelir-Gider Bütçe Tasarısı, 2020 Yılı Finansmanın Ekonomik Sınıflandırması Tablosu ile Bütçeyi oluşturan diğer cetveller ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu da Antalya büyükşehir Belediye meclisinden oy birliği ile geçti. Alanya Belediyesi'nin 2020 yılına ait Evsel Katı Atık Tarife Raporu ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu da oy birliği ile kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2019, 17:24
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107