banner129

Çakıl taşıyla enerji tasarrufu sağlanacak

Gazipaşalı çiftçileri de yakından ilgilendiren bir buluşa imza atan Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü, seralarda çakıl taşları ile ısıtma yapılarak enerji tasarrufu sağlanan bir çalışma gerçekleştirildi

Çakıl taşıyla enerji tasarrufu sağlanacak
Doç. Dr. İbrahim Atmaca, Doç. Dr. Ayla Doğan ve öğrencileri Mehmet Ali Çelik tarafından yapılan çalışmada örnek olarak kurulan bir seranın altına çakıl taşlarıyla dolu bir depo yerleştirilerek, gün içerisinde sera içinde toplanan fazla ısı bu depoya aktarıldı. Gece saatlerinde sera iç ortamı soğumaya başladığında ise, sera içerisindeki hava çakıl taşları üzerinden geçirilerek seraya verilmek suretiyle ısıtma yapıldı.
YENİLENEBİLİR ENERJİ
Aynı zamanda Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanvekili olan Doç. Dr. İbrahim Atmaca, “Tarımsal alanda yenilenebilir enerji teşvikleri söz konusu olduğunda yatırımcıların aklına ilk gelen güneş pili ile elektrik üretmek oluyor. Ancak güneş pillerinin nereye kurulacağı ise sıkıntı yaratıyor. Çünkü sera için ışık gerek ve bu nedenle normal yapılar gibi sera üst alanı kullanılamıyor. Seranın yanında bir araziye kurulması düşünüldüğünde ise tarımsal üretimde kullanılabilecek toprağın işgali söz konusu oluyor. Bunların yerine seranın alt alanında oluşturulacak depo içerisinde ısının çakıl taşlarına depo edilmesi ile ciddi oranlarda enerji tasarrufu sağlanabiliyor ve yer kaybı da söz konusu olmuyor. Bu sistemde sera tabanında yaklaşık 40 santimetre derinliğe depo yerleştirilerek çevresi su ve ısı geçişine yalıtılıyor. Bu depo 1 veya 2 santimetre çaplarında çakıl taşlarıyla dolduruluyor. Gündüz güneş ışınımının ve dolayısıyla sera iç sıcaklığının yüksek olduğu saatlerde hava, fanlar yardımıyla çakıl taşları üzerinden geçirilerek ısı depolanıyor ve bu ısı gece saatlerinde sera soğumaya başladığında kullanılabiliyor. Aslında seralar bir kolektör gibidir. Ancak işletmeciler ışınımın yüksek olduğu öğlen saatlerinde bu ısıyı kullanmak yerine sera kapaklarını açıp havalandırma yaparak ısıyı dışarı atıyorlar. Aslında sera içindeki bu ısı ciddi bir enerji tasarrufu sağlatabilir potansiyeldedir” şeklinde konuştu.
ISITMA GİDERLERİ DÜŞECEK
Araştırmacılar, Antalya yöresindeki sera ürünlerinde don vurmasının önlenmesi amacıyla yapılan uygulamalarda sera iç ortam sıcaklığının 10 derece civarında tutulması hedeflendiğinde önerilen çakıl taşlı depolamanın önemli faydalar sağlayabileceğini vurgulayarak, çakıl taşlarına depolanan ısı ile sera ısıtmaya destek sağlanmasının özellikle küçük çaplı üreticilere enerji tasarrufu sağlatabileceğini, böylece ısıtma giderlerinde düşüşe bağlı olarak ürün maliyetlerinin de düşebileceğini belirtti. 
Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2017, 16:54
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107