banner84

‘Cezaevimizde bulunan tüm hükümlü ve tutuklular bize emanettir’

Alanya’da Adalet Bakanlığı tarafından alınan tedbirler doğrultusunda Alanya L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumları’nda dezenfekte çalışması yapıldı. İşlemler öncesi Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Emre, “Tutuklu ve mahkum yakınları müsterih olsun. Cezaevinde koronavirüsü konusunda hiçbir tehdit yoktur. Gereken tüm önlemler alınmıştır” dedi

‘Cezaevimizde bulunan tüm hükümlü ve tutuklular bize emanettir’

Burcu MUTLU

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Antalya’nın Alanya İlçesi’nde de tedbirler alınmaya devam ediyor. Adalet Bakanlığı tarafından alınan kararlar doğrultusunda yaklaşık 3 bin 74 mahkumun ve 344 personelin bulunduğu Alanya L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumları içerisinde bulunan mahkum kabul alanları, mahkum koğuşları, ortak yaşam alanları, ziyaretçi kafeteryaları, idari binalar, cezaevi sevk araçları ve hizmet araçlarında dezenfekte çalışmaları yapıldı.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre tedbirlerle ilgili konuşarak, gereken tüm önlemlerin alındığını söyledi. Dezenfekte çalışmaları Başsavcı Yasin Emre, Alanya Jandarma Komutanı Yarbay Serkan Akbaba ve Alanya İlçe Emniyet Müdürü Alper Avcı’nın gözetiminde gerçekleştirilirken, dezenfekte işlemi Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından yapıldı.   

“GEREKEN TÜM ÖNLEMLER ALINMIŞTIR”

Alanya L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumları içerisindeki dezenfekte işlemleri öncesi konuşan Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre “Tutuklu ve mahkum yakınları müsterih olsun. Cezaevinde koronavirüsü konusunda hiçbir tehdit yoktur. Gereken tüm önlemler alınmıştır” dedi.

“CEZAEVLERİNE YÖNELİK TÜM TEDBİRLER TİTİZLİKLE UYGULANMAKTADIR”

Başsavcı Emre, “Maalesef tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülen Covid-19 salgını ile ilgili olarak Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül’ün talimatları, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun önerileriyle cezaevlerine yönelik tüm tedbirler titizlikle uygulanmaktadır. Cezaevimizde bulunan tüm hükümlü ve tutuklular bize emanettir. Devletimizin güvencesi altındadırlar. Hükümlü ve tutukluların hijyen ve sağlık koşulları Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gözetim ve denetiminde, cezaevi idaresi tarafından yakın takip edilmektedir” diye konuştu.

“HERKES DEZENFEKTE İŞLEMİNE TABİ TUTULUYOR”

Çalışmalar kapmasında Alanya Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu personelinin kuruma girişlerinde ateş ölçümlerinin mutlaka yapıldığını belirten Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre şöyle konuştu; “Herkes dezenfekte işlemine tabi tutulduktan sonra eldiven ve maske ile kuruma alınmaktadır. Ceza İnfaz Kurumu koğuşları, eklentileri, koridorları, derslikleri, revir, tüm salon ve ortak kullanım alanları, ring araçları ve personeli servisleri, kurumumuzca oluşturulan hijyen ekiplerince her gün dezenfekte edilmektedir.”

PERSONEL İZOLE EDİLEN BARINMA YERLERİNDE KALIYOR

Hükümlü ve tutukluların hijyenlerini sağlamak için sıvı sabun, çamaşır suyu, çamaşır ve bulaşık deterjanı gibi temizlik malzemelerinin ücretsiz olarak hükümlü ve tutukluların kullanımına sunulduğunu vurgulayan Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre, “Teması azaltmak için açık ve kapalı görüşler iptal edilerek, hükümlü ve tutukluların telefonla konuşma süreleri uzatılmıştır. Büyük bir özveriyle çalışan infaz koruma memurları ve tüm personel evlerine gönderilmeyerek Başsavcılığımızca belirlenen izole edilen barınma yerlerinde konaklamaya başlamışlardır” dedi.

“ALANYA’DA CEZAEVİNDE KORONAVİRÜS TEHDİDİ YOKTUR”

Alanya L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndaki tüm tutuklu ve hükümlülerin ailelerine de seslenen Başsavcı Emre, “Gereken tüm tedbirler alınmıştır. Türkiye genelinde olduğu gibi Alanya’da da cezaevinde koronavirüs tehdidi yoktur. Devletimiz gereken tüm tedbirleri almıştır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner134