banner84

Dere öcünü aldı, biz ders alamadık

Doğa dersini verdi ancak insanoğlu almamakta ısrarlı. Bu ekranlarda defalarca gündeme gelen Uğrak’taki derelerde taşkın sonrası ıslah başladı ancak yeterli değil. Çünkü üzeri betonla kapatılan alanlar hala açılmadı ve dereler henüz özgür değil.  

Dere öcünü aldı, biz ders alamadık

-Haber Merkezi

Alanya Postası olarak Uğrak’ta kadastro çalışmaları sırasında işgal edilen dereleri defalarca gündeme taşıdık. Son olarak geçtiğiz haftalarda  yaşanan şiddetli yağışta dere taşmış, ekili alanlarda ciddi hasar oluşmuştu. 
TAŞKIN RİSKİ SÜRÜYOR 
Taşkının ardından bölgeye gelen DSİ 13. Bölge Müdürü ve ekibi alan izlemesi yapmış, taşkın olan dere yataklarını temizlenmesine karar verilmişti. Yaklaşık 2 haftadır arazide süren çalışma ile dere yataklarında ciddi ıslah yapıldı ancak, önü kapatılan ya da daraltılan alanlara dokunulmadı. DSİ 13. Bölge Müdürlüğü söz konusu taşkın alanlarında ıslah yapmak üzere kolları sıvadı. İş makineleri derede çalışmaya başladı. İş makineler derenin zaten açık olan alanlarında temizlik yaptı, kapalı alanlar unutuldu. Uğrak’da hasarın yaşanmasına yol açan öncelikli sorun Ilgıncı Deresi’nin üzerinin kapatılması olmasına rağmen DSİ bu alanı açmadı. Derenin kapatılarak daraltılması şiddetli suyun girişine engel olunca su geri taştı. 3 metre yükselen su bölgedeki ağaçlar ve seraların üzerini aştı. 
VATANDAŞ KALICI ÇÖZÜM İSTİYOR
Islah çalışması sırasında bu durumun ortadan kaldırılmaması ise vatandaşı isyan ettirdi. Vatandaşlar ‘Bölgede sera yapan Hasan Doğan’ın yıllar önce yaptığı bir çalışma ile dere yatağı kapatıldı. Bugün taşkın yaşandı. Neden hala derenin üzeri açılmıyor ve felakete davetiye çıkartılıyor’ diye sordular.  DSİ’nin devam eden çalışmasını kapsamında beton blokların açılmasını isteyen vatandaşlar, "Şayet suyun yolu genişlemez ise ilk şiddetli yağmurda aynı sorun yaşanacak. Bahçeler yeniden su altında kalacak" diyerek kalıcı çözüm istediler.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107