banner84

Doğru yol bulundu

İmar Komisyonu kararı bulunmadığı gerekçesiyle oy birliğiyle Gazipaşa Belediyesi'ne iade edildiği halde, Belediye Başkanı Adil Çelik tarafından sanki gerçekleşmiş gibi müjdesi verilen Pazarcı'nın uygulama imar planı, Şubat meclisinde yeniden gündeme alındı

Doğru yol bulundu
Gazipaşa Belediye Meclisi Şubat ayı olağan toplantısı bugün saat 14.00'de belediye toplantı salonunda gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Dr. Adil Çelik'in başkanlığında yapılan toplantıya Ak Parti tam kadro katılırken, CHP'den İlker Erdoğan ve MHP'den Veli Arslan ise katılmadı. İmar Komisyonu kararı bulunmadığı gerekçesiyle oy birliğiyle Gazipaşa Belediyesi'ne iade edilen Pazarcı Mahallesi'nde 73 hektarlık alanı kapsayan 1/1000’lik uygulama imar planı, Şubat meclisinde yeniden gündeme alındı. Bu kez temkinli davranan Başkan Çelik, söz konusu madde ile ilgili devam meclisi kararı aldı. Pazarcı Mahallesinin 1/1000’lik planı İmar komisyonunda görüşülmek üzere havale edilmesi oy birliği ile kabul edildi. Gündem maddelerinin tamamının görüşülmesinin ardından meclis ara verdi ve bu sırada İmar Komisyonu toplanarak ilgili gündem maddesini görüştü. İmar Komisyonu'nda görüşülen Pazarcı Mahallesi 1/1000’lik revizyon uygulama planı oy birliği ile kabul edilerek meclise sevk edildi.  Burada yeniden görüşüldükten sonra komisyondan geldiği gibi meclis oylamasına sunulan Pazarcı Mahallesi'nde 73 hektarlık alanın 1/1000’lik planı oy birliği ile kabul edildi.
ÇELİK ÖZÜR DİLEDİ
Gazipaşa Belediye Başkanı Adil Çelik, "Pazarcı Mahallesi’nin 1/1000’lik planında öyle denildiği gibi 3 aylık bir gecikme yok. Sadece altı gün gecikti. Gönderdiğimiz tarihte görüşülmüş olsaydı Şubat ayında Büyükşehir Belediyesi'nde olacaktı. Bu anlamda İmar Komisyonu'na havale edeceğiz. Birde bundan sonra bizde önemli konularda Büyükşehir Belediye Meclisi'nde olduğu gibi devam meclisi yapacağız. Devam meclisinde görüşerek oylayacağız. 6 Şubat Pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi'nde dilekçe vererek Pazarcı Mahallesinin 1/1000’lik planı gündeme aldıracağım. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'e arz edeceğim, devam meclisine aldıracağım" dedi. CHP'li Meclis üyesi Av. İsmet Tok ise, "Konu Gazipaşa Belediye Meclisi'nden çıktı, Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gitti. İşin bir prosedürü vardır. 'Ben devam meclisine aldıracağım demek varsayımdır' Mecliste görüşüldü diyelim. Komisyona gidecek. Buraya tekrar gelecek ve askıya çıkaracağız. Yine üç ay gecikme olmuyor mu?” diye sordu. MHP'li Meclis üyesi Av. Nazmiye Gül Özgörü de, muhalefetin görüşlerinin dikkate alınması gerektiğini ifade etti. Karşılıklı görüşlerin ardından yeniden söz alan Belediye Başkanı Çelik, "6 günlük yaşanan gecikme dolayısıyla Gazipaşa halkından ve basınından özür diliyoruz" dedi.
RUHSAT TALEPLERİ REDDEDİLDİ
Gazipaşa Havaalanı Müdürü Cengiz Aşıklı'nın Evsel Katı Atık Bertaraf vergisi ücretindeki indirim talebi ise oy birliği ile Plan Bütçe Komisyonu'na sevk edildi. Sanayi sitesi içinde ve dışında bulunan açma ve çalışma ruhsatı alamayan işyerlerine bir defaya mahsus ruhsat verilmesi hususunun bilgilendirme yapan Belediye Başkanı Çelik, "Sanayi içerisinde bir tane blok var. Sanayi de bugüne kadar verilen ruhsatlar re'sen verilmiş. Çünkü iskan ruhsatı alma şartlarını yerine getirememişler. Sigorta borçlarını filan ödememişler. Burada sonradan yapılmış bir blok var. Plan Bütçe ve İmar Komisyonu ruhsat alma şartlarını yerine getirmeyen dükkan sahiplerine işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı verilmeyeceği yönünde karar almış. Biz de komisyon görüşlerine katılıyoruz" dedi. CHP'li Av. İsmet Tok ise, "Önce ki dönemde re'sen ruhsatlar verildiyse Belediye Başkanı doğrudan doğruya ruhsat vermiştir. 'Bir mesuliyet varsa benimdir' demiştir. Sizde isterseniz re’sen veririsiniz ya da imar ile birlikte iş birliği içinde verirsiniz, vermezsiniz. Bu meclisin konusu değildir. Ancak bizi de bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz" diye konuştu. Görüşmeler sonrasında ruhsat alma şartlarını yerine getirmeyen dükkan sahiplerine işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı verilmeyeceği yönünde rapor, komisyondan geldiği şekilde oybirliği ile kabul edildi. Gündoğmuş Belediyesi'ne nakliyatı karşılanmak şartıyla 3 bin metrekare parke yardımı yapılmasını oy birliğiyle kabul eden meclis oturumu kapattı.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2017, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107