banner84

'Dönüşüme ihtiyaç var'

Alanya Posta TV'de konuşan Fenercioğlu, kentsel dönüşümle ilgili bilgi kirliliğinin devam ettiğini söyledi. 'Eline bir çanta alan kentsel dönüşüm yapacağım diye geziyor' diyen Fenercioğlu, "Kentsel dönüşümle ilgili bilgi kirliliği var. Fakat bu dönüşümde karlı ev sahibi olacak. Yeni bir silüet için de dönüşüme ihtiyacımız var" dedi

'Dönüşüme ihtiyaç var'

-Ayşe Yağmur MERCİMEK

Son dönemlerde yaşanan depremler sonrasında gündeme yeniden gelen kentsel dönüşüm Alanya Posta TV'de anlatıldı. Alanya Belediyesi'nin de Cumhuriyet Mahallesi'nde yapacağı kentsel dönüşüm ile ilgili İnşaat Mühendisi Aycan Fenercioğlu, Alanya Posta TV'de yayınlanan Gülay Şahin ile Sabah Postası'nda konuştu. Fenercioğlu, kentsel dönüşümün gündemden düşmemesine rağmen vatandaşların halen bu konuda bilgisiz kaldığını ifade etti. Kentsel dönüşümün kaçınılmaz bir son olduğunu söyleyen Fenercioğlu, Alanya'nın bu dönüşüme ihtiyacı olduğunu vurguladı.
'BİLDİKLERİNE DEĞİL, DUYDUKLARINA İNANIYORLAR'
Kentsel dönüşüm ile ilgili insanların kulaktan dolma bilgilere inandıklarını söyleyen Fenercioğlu, "Kentsel dönüşüm noktasında hala bir bilinç oluşmadığı gibi bir de bilgi kirliliği var. İnsanlar bu konuda maalesef bildiğini değil, duyduğuna inanıyor. Çok fazla kulaktan dolma bilgiler yayılıyor" dedi.
'YENİ KİMLİK KAZANACAK'
Alanya Belediyesi'nin Cumhuriyet Mahallesi'nde yapacağı kentsel dönüşümle bölgenin silüetinin değişeceğini ifade eden Fenercioğlu, "Alanya'da da bir çalışma var ama daha  neticelendirilmedi. Belediye çalışıyor bu konu hakkında. Bu biraz belediyelerin mücadelesi ile oluşan bir süreç. Kentsel dönüşümde hem yeni binalar oluşacak, hem yeni kanunlar oluşacak, hem de yeni şartlar yapılacak. Kentsel dönüşüm ne demek? Ömrünü doldurmuş yerlerin yeniden planlanması demek. Alanya'da inşallah uygulanabilir. Kentsel dönüşüm yapılacak bölgede bir canlılık oluşacak. Yeni bir silüet oluşacak, yeni bir yapılaşma olacak ve hareketlenme yaşanacak. Aynı şekilde müteahhitler içinde bir pazar oluşacak" dedi.
'KARLI EV SAHİBİ OLACAK'
Kentsel dönüşümde karlı tarafın ev sahibi olacağını vurgulayan Fenercioğlu, "Ama ben gene altını çiziyorum. Maalesef yanlış anlaşılıyor. Kentsel dönüşümden en büyük karlı çıkacak kesim onun içinde yaşayan insanlar. Çünkü daireler güzelleşecek, değerlenecek, yeni binalar oluşacak ama bir deprem gerçeği var. Allah korusun olası bir depremde bina daha sağlam olacak" şeklinde konuştu. 
'KENTSEL DÖNÜŞÜM ÖNERİYORUZ'
İlçedeki evlerin ömürlerini doldurduğunu söyleyen ve bu sebeple de kentsel dönüşüme ihtiyacın olduğunu ifade eden Fenercioğlu, "Alanya'da ortalama 30-35 yaşında binalar ve daha fazla olan da var. Bu binalar aslında ömrünü doldurmuşlar. Ne olacak deprem olduğu zaman? Herkes binası güzel olsun ister ama öncelik güvenli olması. Şu an maalesef güvenlik ikinci planda. İnsanların kentsel dönüşüme bakış açısı benim tecrübeme göre dairem kaç metrekare olacak? Nasıl olacak? Konumu ne olacak? Burada deprem değil bina öldürür. Binaların öldürmemesi konusunda da biz kentsel dönüşüm önereceğiz" dedi.
'ELİNE ÇANTAYI ALAN KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPACAĞIM DİYOR'
Kentsel dönüşüm noktasında vatandaşları uyaran Fenercioğlu, "Alanya'da insanlar kentsel dönüşüme alışamadı. Kentsel dönüşümle ilgili şu anda inanılmaz bir bilgi kirliliği var. Eline bir çanta alan kentsel dönüşüm yapacağım diye geziyor. Maalesef fırsatçılar var, üzülüyorum insanlar da bunlara fırsat veriyor. Alanya'da maalesef çok kötü örnekler var kentsel dönüşümle alakalı. Binası yıkılmış, başlamamış ya da hak kaybı yaşamış ya da insanlara yanlış bilgi verilmiş, dolandırılmış birçok insan var. Tabii kötü örnekler emsal teşkil etmez, iyi örnekler de var.
'FAYDALANMAK İSTEYEN DE FAYDALANAMIYOR'
Burada ortak paydada buluşulmalı. Vatandaşlar bu konuyla ilgili lisanssız insanlarla görüşmesinler. Lisansı olmayan, kulaktan dolma bilgilerle bu işi anlatan insanlar var. O da bilgi kirliliği yapıyor. Şu an mesela belediyenin uğraştığı bir kentsel dönüşüm var. İnanılmaz bir bilgi kirliliği var. İnsanlar şu an ne yapılacağını bile anlamış değil. Belki faydalanabilecekleri şeyden faydalanamıyorlar bile" dedi.
'VATANDAŞLAR BİLGİLENSİN DİYE BİRİM KURULDU'
Alanya Belediyesi'nin Cumhuriyet Mahallesi'ndeki kentsel dönüşümle ilgili birim kurduğunu ve bu birimin vatandaşları bilgilendirdiğini söyleyen Fenercioğlu, "Kentsel dönüşüm bölgesi ilan edilen yerle ilgili bir birim kuruldu. Alanya'da eski stadyumun altında orada vatandaş bilgilendiriliyor" dedi.
'ÖNCE GÜVENLİ Mİ OLACAK DESİNLER'
Kentsel dönüşümde vatandaşın 'odam azalıyor mu? çoğalıyor mu? noktasından ziyade, bina yenilenip, güven mi olacak?' sorusunu akıllarına getirmesi gerektiğini vurgulayan Fenercioğlu, "Vatandaş odam azalıyor mu, artıyor mu? noktasından ziyade bina yenileniyor mu, güvenli bir hale geliyor mu? demeli. Çoğu binalarda asansör eksik ve denize yakın bir bölgedeyiz. Paslanmış, korozyona uğramış kolonlar var. Binaya girdiğin zaman belli oluyor zaten, uzman olmaya bile gerek yok. İnsanlar bunu görüyor ve hala buna rağmen ben ne alacağım, dairem kaç metrekare olacak? diyor. Tabii ki hakkını alması lazım. O gerçek ona kimse birşey diyemez. Ama belli bir ortak paydada buluşmak lazım" dedi. 
'YEŞİL ALANI ÖLDÜRMEDEN YAPMALIYIZ'
Yeni konutlar yaparken, yeşil alanlara zarar verilmemesi gerektiğine dikkat çeken Fenercioğlu, "Belli bir yaşam alanı da lazım. Alanya'nın nüfusu belli. Yeşillikte lazım aynı şekilde binada lazım. İyi bir şekilde harmanlamamız gerekir. İnsanlara yapılar yapılacak tabii ki ama yeşil alan öldürmeden, sosyal alan öldürmeden. Alanya'da görüyorsunuz havanın bir açması ile bir birlikte insanlar kendilerini sokaklara atıyorlar. Bunu doğayı koruyarak kontrollü bir şekilde yapmak lazım" diye konuştu. 
'KONUT İHTİYACI DOĞUYOR'
İlçede konut ihtiyacının her yıl arttığını belirten Fenercioğlu, "Hızlı bir yapılaşma var Alanya'da. Arz talep meselesi bu. İnşaat noktasında gerçekten bir talep var. Oran olarak Türkiye'de herhalde ilk başta 5'teyizdir. Yurt dışından birçok insan burada mülk sahibi olmak istiyor. Ayrıca Alanya'da gerçekten ciddi anlamda yerli göç de var. Ülkenin çeşitli yerlerinden çok fazla yerli göç de yaşanıyor. Alanya nüfusunda genel anlamda ciddi bir artış olmuştu. Artışla birlikte doğal olara konut ihtiyacı da doğuyor. Belli bir aşamada belli bir dengede götürmemiz gerekiyor" dedi.
'YATAY MİMARİ ALANYA'DA ZOR'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yatay mimari çağrısı hakkında da konuşan Fenercioğlu, "Alanya kuzeyi kapalı, alanı dar bir şehir. Bizim çok fazla arkaya doğru büyüme şansımız yok. Fazla yer olmadığı için hep genelde yatay mimariye çok sıcak bakılmamış. Şehir merkezinde gene 5 katlı binalar var, çok fazla yükseklik olan yerler yok. Mahmutlar bölgesinde yüksek yapılar var. Yatay mimari gelecek olarak biraz daha yatay mimariye döneceğimizi görüyorum. Ülkenin de politikası bu yönde, insanları teşvik ediyor. Yatay mimariye bir dönüş var" diye konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2020, 23:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107