banner84

Dünya biliyor, biz korumuyoruz

Alternatif turizm için önemli kaynaklardan biri gizli cennet Uçansu Şelalesi, yazın gelmesiyle yenden gün yüzüne çıktı. Kışın yoğun kar yağışı nedeniyle kaybolan şelale, muhteşem manzarası ile yaza merhaba dedi. Manzaranın muhteşemliği kadar alanın bakımsızlığı ise ziyaretçilerini kızdırdı. Akdeniz’i İç Anadolu’dan ayıran Toros Dağları’nın güneyindeki gözelerden çıkan akarsular, geçtikleri sarp ve dik bölgelerde inanılmaz güzellikte şelaleler oluşturuyor. Bunlardan biri de Alara Çayı üzerindeki Uçansu Şelalesi. Alara Çayına hayat veren ana kaynak olan şelale Alanya’ya yaklaşık 70 kilometre mesafede ancak, içindeki bungalov, restoran ve diğer sosyal donatıların yıkılması ile kaderine terk edilmiş halde. Bölgenin tercihten uzak kalmasının en önemli nedeni ise yolunun bakımsız ve yetersiz olması.

Dünya biliyor, biz korumuyoruz

Özgür YILMAZ 

Orta Toroslar’ın en yüksek zirvelerinden 2 bin 800 metrelik Geyikdağ ve 2 bin 500 metrelik Akdağ ve Delikli Dağlarının karlarıyla beslenen Alara Çayına hayat veren ana kaynak olan şelale bir kaya havuzundan çıkarak yaklaşık 85 metreden dökülmekte.

2006 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından “dünyanın en yaşanabilir alanı” seçilen Alara Çayı Havzası ve şelale bölgesinin ekoturizme kazandırılması için çalışma yapılmasına karşın bölge son yıllarda kaderine terk edilmiş halde.

Uçansu Şelalesi'nin suyu, ulu çınarlar ve el değmemiş ormanın içinden yaklaşık 80 kilometrelik bir yolcukla 12 köye hayat vererek Alanya – Manavgat sınırından Akdeniz'le buluşuyor. Şelale ve Alara havzası tüm bakirliği ile ziyaretçileri beklerken son dönemde havzaya yapılmak istenen HES, çakıl ve kum ocakları nedeniyle de bölge halkı rahatsız. 

1992 yılında birinci derece doğal SİT alanı ilan edilen Uçansu, Akdağ ve Geyik dağlarının karlarının erimeye başlamasıyla birlikte şu günlerde en görkemli görünümüne kavuştu. Şelale suyundan faydalanan bölgede ki çok sayıda alabalık tesisi ise ürettiği milyonlarca balık ile özellikle turizm tesislerin bu konudaki ihtiyacını karşılıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2019, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107