banner129

'Engelli ailesi olmak kolay değil'

Engelli ailelerine seslenen Fizyoterapist Selçuk Baskın, "Engelli ailesi olmak kolay değil. Çok çaba, azim gerektiren bir iş" dedi.

'Engelli ailesi olmak kolay değil'

Alanya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından engellilerin ailelerine yönelik seminer düzenlendi. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Konferans Salonu'ndaki seminere kurum müdürü Ahmet Çelik, müdürlükte çalışan uzmanlar ile vatandaşlar katıldı. Seminerde önce konuşan Çelik, engellilerle ilgili yaşanan sorunlar ve devletin verdiği himetler konusunda bilgiler vererek engellilerin ve ailelerinin yaşamını kolaylaştırmak için bir araya gelmek istediklerini söyledi. Çelik, "Alanya'da yaklaşık 1500 engelli evde bakım aylığı alan ailemiz var. Biz de bu semninerle ailelerimizle birlikte olmak istedik. Burada isteklerinizi de alacağız. Alanya'da yaşayan engelliler ulaşılabilirlik konusunda birçok şehirden daha üst noktada. Burada belediyelerimize de çok teşekkür ediyoruz" dedi. 
"ÇOK AZİM GEREKTİREN BİRT İŞ"
Fizyoterapist Selçuk Baskın da, "Engelli ailesi olmak kolay değil. Çok çaba, azim gerektiren bir iş. Devlet olarak engellilere tanınan bazı haklar, yükümlülükler ve sorumluluklar var. Bir insanın engelli olarak tanımlanabilmesi için devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ya da araştırma hastanelerinden engelli raporunun olması gerekiyor. Bir hizmetin başlayabilmesi için kişinin engelli raporu olması gerekiyor. Sağlık raporu olan bir insan engelli aylığında, evde bakım aylığı, bakım hizmetleri, özel eğitim merkezleri, istihdam ve sağlık alanındaki hizmetler, istihdam ile vergi muafiyetlerinden yararlanabilir. Raporunuzla ilgili bir şüpheniz varsa e-Devlet Sistemi'nde gördüğünüz ya da çıktısını aldığınız zaman il ya da ilçe sağlık müdürlüğüne bir ay içinde başvurarak itiraz etmeniz gerekiyor. Bir ayı geçmişse raporu kabul etmiş sayılıyorsunuz ve bir yıl geçmeden işlem yapılamıyor. Bir kişinin engelli kimlik kartı alabilmesi için en az yüzde 40 oranında engelli olması gerekiyor. Engelli kimlik kartı çıkarmak için bulunduğunuz ilin ya da ilçenin sosyal hizmet merkezlerine 2 adet fotoğraf, raporun aslı da noter onaylı nüshası ve kimlik belgeleriyle birlikte başvuru yapacaksınız. Bir kişi devlet memuru olmak istiyorsa Engelli KPSS'ye girerek aldığı puana göre sıralamaya girerse ataması yapılıyor. Engelli KPSS başladığı zaman Resmi Gazete'de, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın sitesinde yayınlanıyor. Üçüncü olarak sosyal hizmet merkezleri size bilgilendirmede bulunuyor. Yine büyük tirajlı bir gazete ile Devlet Personel Başkanlığı sitelerinde de yayınlanır. Engelli KPSS başvuruları başladığı zaman bu duruma haiz kişilerin sistem üzerinden başvuru yapmaları gerekir. Görme, işitme ya da zihinsel engelli olmayıp bedensel engelli olanlar başvurabilir. Özel ve kamu kurumları işçi kadrolarının belirli bir yüzdesi kadar engelli çalıştırmak zorundalar. Bu kamu kurumları için yüzde 4. Özel sektör için de yüzde 3. 
"KRİTERİ BİZ BELİRLEMİYORUZ"
Önemli bitr konu da engelli aylığı. Bu kriteri belirleyen sosyal hizmet merkezi değil, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıdır. Bundan yaralanmak için SSK, Bağ-Kur'un sigorta kayıtlarından birine kayıtlı olmamak gerekiyor. İkincisi de sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından muhtaçlığınızın tespit edilmesi gerekiyor. Vakıftan görevliler evinize geliyor. Gelir durumuza bakıyor. Evin durumuna, mülklerin durumuna bakıyor. Eğer hak ediyorsanız engelli aylığını bağlıyor. Bir kişinin yüzde 40-69 arasında engeli varsa alacağı miktar 509.13 TL'dir. Yüzde 70 ve üzerei olanlar 760.69 TL engelli aylığı alırlar. Engelli yakın aylığı 18 yaşından küçük, imza yetkisi olmayan kişinin anne, baba ya da vasisine verilir. Bunun miktarı da 509.13 TL'dir. Hanede 65 yaş üstü ve herhangi bir geliri yoksa yaşlı aylığı bağlanıyor. 
"BAKIMA MUHTAÇ OLMASI GEREKİYOR"
Bakıcı aylığı ya da evde bakım hizmeti bir engellinin evinde ya da yaşadığı yerde bakılabilmesi için bakıcı olarak başvuran kişiye verilen ücrettir. Bu engellinin bakımını istelenen kişiye verilir. Bütün sorumluluk da engellinin bakımını üstlenen kişidedir. Kişi kendi özbakımını gerçekleştirebiliyorsa, içerdeki ve dışardaki işlerini halledebiliyorsa, yani bağımsız halde yaşama deneyimi varsa raporunda ağır engelli yazsa bu hizmet bağlanmayabilir. Kişinin bu hizmetten faydalanması için bakıma muhtaç olması gerekiyor" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2019, 17:37
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107