banner84

Gastronomi turu Alanya'da başladı

Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan, Alanya Belediyesi’nin Türkiye’de lisans hakkını alan ilk belediye olduğu Culinary Heritage Europe sisteminin Gastronomi Çalışma Turu başladı. 

Gastronomi turu Alanya'da başladı

-Özgür YILMAZ
Mutfak Mirası Alanya’ adı ile bilinen yerel ve yöresel gıda ürünlerini ve yöresel yemeklerini, şehrin mutfak kültürlerini tanıtımı için kurulan sistem, Alanya ile beraber dünya da 13 farklı ülkede, 44 bölgede 1502 üyesi bulunuyor. Türkiye’de ise ilk lisans hakkını Alanya Belediyesi alırken ikinci lisans hakkını da Gaziantep Büyükşehir Belediyesi alarak sisteme dahil edilmişti.
MÜZE BAHÇESİNDE KOKTEYL VERİLDİ
Alanya Kalesi'nde belediye tarafından restore edilen gastronomi müzesi bahçesinde verilen kokteyl ile başlayan etkinliğe, sistemin Avrupa'dan gelen üyeleri, belediye meclis üyeleri, CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, MHP İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan ve İYİ Parti İlçe Başkanı Yücel Apaydın da katıldı.
'ALANYA İÇİN ÖNEMLİ BİR ETKİNLİK'
Başkan Yücel’in davetlilerle tek tek ilgilendiği organizasyonda konuşan Alanya Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Erdoğmuş ise etkinliğin Alanya için son derece önemli olduğuna dikkat çekti. Etkinlik esnasından Alanya’ya özgü yiyecekler konuklar tarafından tadıldı.
 

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2019, 19:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
İLHAN ALTUNBAŞ
İLHAN ALTUNBAŞ - 6 ay Önce

Sayın Sevda ERDOĞMUŞ Alanya için çok önemli demiş.Keşke bu önemin neler olduğunu açıklasada bizlerde değerli fikirlerinden birşeyler öğrenseydik.Başarılar dilerim.

SIRADAKİ HABER

banner107