banner84

Gaziantep'te Alanya'yı temsil ettiler

Gaziantep'te bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali kapsamında Antep fıstığı hasadı yapıldı. Festivale Alanya temsilcisi olarak Erdoğmuş ve Kiriş katıldı

Gaziantep'te Alanya'yı temsil ettiler

-Ekmel YILMAZ
Gaziantep Belediyesi davetlisi olarak Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali'ne katılan Alanya Belediyesi Mutfak Mirası Koordinatörleri, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Erdoğmuş ve Gıda Mühendisi Zeynep Kiriş, gerçekleştirilen festivalde incelemelerde ve istişare de bulundular. Türkiye'de lisans hakkı olan iki şehirden biri olan Alanya, lisans hakkı olan Gaziantep'te etkinliklere katıldı. Acı biber ve fıstık hasatları ile sabah erken saatlerde başlayan festival 4 gün boyunca önemli misafirlerini ağırladı. Festival kapsamında yerel ürünlerin kullanımı, yöresel yemeklerin tanıtımı ve yöresel yemeklerin yabancı şefler tarafından modernize edildiği pekçok etkinlik alanda yerini aldı.
'MUTFAK MİRASI' İÇİN PLAN YAPTILAR
Yabancı şefler, aşçı dernekleri, TV programcıları, bloggerlar ve gastronomi sektöründeki ünlü isimler Gastro Antep için bir aradaydı. Antep mutfağı yanında UNESCO şehirlerinden gelen heyetlerin gastro workshopları, festival alanında görsel şovlara dönüştü. Culinary Heritage Europe Avrupa Koorditörü ile Alanya Belediyesi Mutfak Mirası Koordinatörleri, Mutfak Mirası konusunda yeni projeler için işbirliği toplantıları yaparak gelecek ile ilgili gastro planlar gerçekleştirdiler.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2019, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107