banner84

Gazipaşa'da 800 hacı adayı

Gazipaşa'dan hacca gitmek için bu yıl 87 kişinin yeni kayıt yaptırdığını belirten Yalçınkaya, "380 kişi de kayıt yenileme işlemlerini gerçekleştirdi. Daha önce kayıt yaptıran ve kayıtlarını bu yıl yeniletmesi beklenen yaklaşık 700 hacı adayına 87 kişinin eklenmesiyle, hacı adayımız 800’e yaklaşacak "dedi.

Gazipaşa'da 800 hacı adayı
Gazipaşa'da hac farizasını yerine getirmek isteyen vatandaşların kayıt yenileme işlemleri devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Gazipaşa İlçe Müftüsü Nazif Fetihi Yalçınkaya, "2016 yılında hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adayları; hacca gitme, hac konaklama türlerini tercih etme ve varsa kuraya beraber katılmak istediği kişilerde yapmak istediği değişiklikleri 31 Ocak 2017 tarihine kadar yapabileceklerdir dedi.Önceki yıllarda uygulanan “Normal ve Müstakil Odalı” konaklama türleri birleştirilerek, 2017 yılı haccında “Oda tercihli hac konaklama” türüne geçildiğini belirten Müftü Yalçınkaya, "Hacı adayları elektronik ortamda (//hac.diyanet.gov.tr) veya müftülüğümüze bizzat müracaat ederek “Oda tercihli hac konaklama” ve “Otel konaklama” türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yeniletiyorlar.Başkanlığımız tarafından Otomatik Kayıt Yenileme işlemi yapılmayacak olup önceki yıllarda kayıt yaptıran vatandaşlarımızın kayıt yenileme işlemleri 31 Ocak 2017 tarihinde sona erecek. Önceki yıllarda ön kayıt ücreti yatırıp kuraya katılan hacı adaylarından kayıt yenileme işlemlerinde ise herhangi bir ücret alınmayacaktır.Kaydını yeniletmeyenler ise 2017 yılı hac kurasına dahil edilmeyecektir.Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlarımız, cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile kesin kayıt yaptıracaklarından dolayı kayıt yenileme işlemleri sırasında vatandaşlarımız iletişim bilgilerini mutlaka güncelletmeleri gerekmektedir.Vatandaşlarımız, iletişim bilgilerini elektronik ortamda (//hac.diyanet.gov.tr) veya müftülüğümüze bizzat müracaat ederek güncelleyebileceklerdi diye konuştu. 
GAZİPAŞA'DA 87 YENİ KAYIT
Gazipaşa'dan hacca gitmek için bu yıl 87 kişinin yeni kayıt yaptırdığını da ifade eden İlçe Müftüsü Yalçınkaya, "Şimdiye kadar 380 kişi de kayıt yenileme işlemlerini gerçekleştirdi. Daha önce kayıt yaptıran ve kayıtlarını bu yıl yeniletmesi beklenen yaklaşık 700 hacı adayına bu yıl 87 kişinin eklenmesiyle, hacı adayı sayısı 800’e yaklaşacak"dedi.
KURA 23 ŞUBATTA ÇEKİLECEK
2017 yılı hac müracaatları ön kayıt işlemleri, 28 Aralık 2016’da başlamış ve 6 Ocak 2017’de sona ermişti. Önceki yıllarda kayıt yaptıran vatandaşların kayıt yenileme işlemlerinin ardından Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünce 23 Şubat’ta yapılacak kura ile hacı adayları belirlenecek.
KONTENJAN ARTTI
Geçen yıl 59 bin 200 olan hacı adayı kontenjanı, Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Suudi yetkililer arasında imzalanan 2017 Yılı Hac Protokolü çerçevesinde 80 bine çıkarıldı. 23 Şubat’ta yapılacak kura ile 80 bin hacı adayı belirlenecek.
Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2017, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107