banner84

Gazipaşa'da nar şenliği başladı

Gazipaşa’da bu yıl 10. kez düzenlenen Çekirdeksiz Nar ve Tropikal Meyve Festivali başladı. Festival ile birlikte şehrin ismini alışının yıldönümü de kutlandı. 

Gazipaşa'da nar şenliği başladı

Asiye ELİAÇIK
Özgür YILMAZ

21 Ekim 1922 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün unvanı olan “Gazipaşa” ismini alışının yıl dönümünde gerçekleşen Çekirdeksiz Nar Festivali'ne son yıllarda tropikal meyve üretiminin artması nedeniyle tropikal meyveler de eklendi. İsmi Gazipaşa Çekirdeksiz Nar ve Tropikal Meyve Festivali olarak değiştirilen festival, protokol mensupları ve vatandaşların katıldığı kortej yürüyüşü ile başladı. 
“KATILIMCI DA ÜRETİCİ DE MEMNUN”
Festival hakkında Alanya Posta TV’ye özel açıklamalarda bulunan Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, " Festivalimize katılım çok yüksek. Katılanlar da üreticilerimiz de gördüğüm kadarıyla memnun. Her şey yolunda. Herkesi festivalimize bekliyoruz. Çekirdeksiz nar ana temamız ama bunun yanında tropikal ürünleri de sergiliyoruz. Çiftçilerimiz bilgi alışverişinde bulunuyor. Yarışmalarımız olacak, en iyi çekirdeksiz narı kim üretiyor ya da tropik ürünü kim üretiyor bunu belirleyeceğiz ve birinci olanlara ödüllerimiz olacak. Destek veren, katılım gösteren herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca Gazipaşa'da 18 bin 640 dekarda 61 bin 105 ton çekirdeksiz nar ve 20 çeşit tropikal meyve üretimi yapılıyor. Festivalimiz boyunca bu ürünleri stantlarımızda sergileyeceğiz ve tanıtmaya gayret edeceğiz" dedi.
“FESTİVALDE İLK KEZ BULUNMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUM”
Gazipaşa Kaymakamı Cemil Öztürk ise Gazipaşa’nın ülke ekonomisine yıllık 1 katrilyon TL katkı sağladığını belirtti. Öztürk, " Çekirdeksiz Nar ve Tropikal Ürün Festivali'nde ilk kez bulunmanın heyecanını yaşıyorum. Elbette tarım Gazipaşa'nın olmazsa olmazı. Bugün yaklaşık 1 katrilyonluk bir rakam. Gazipaşa meyve, sebze ticaretini gösteriyor. Bu rakam çok önemli noktaları ortaya koyuyor. Gazipaşa her ne kadar sahili olsa da turizmden daha ziyade tarıma dayalı meyve ve sebzeciliğe dayalı bir ekonomi ile ayakta duruyor. Bu anlamda 10 yıl önce başlayan Çekirdeksiz Nar Festivali'nin 10'u düzenleniyor. Bu festivalin Gazipaşamızda hem tarımın gelişmesi hem de ürünlerimizin tanıtılması anlamında önemli olduğunu düşünüyorum. Bu festival vesilesiyle ürünlerimizi tanıtma fırsatı bulacağımıza inanıyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Konuşmaların ardından protokol üyelerine teşekkür plaketi verildi ve vatandaşlar birbirinden renkli stantları gezdi.
ALANYA POSTA TV’DE FESTİVAL ALANINDAYDI

Alanya Posta TV’de festival alanına giderek sizler için özel röportajlar yaptı. Şimdi festivale katılan üreticilerin düşünceleri neler izliyoruz. Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, “Festivalimize 10. kez gerçekleştiriyoruz. Bugünün ayrı bir özelliği var. Atatürk'ün şehrimize ismini verdiği gün. Bu iki özel günü birleştirerek bu yıl festivalimizi gerçekleştirip, vatandaşlarımızı mutlu etmek istedik. Ziraat Odası olarak Gazipaşa Belediyemize yardımcı olarak, Tarım İlçe Müdürlüğü ile birlikte bu etkinlikte yer alıyoruz. Bunun da başarılı olduğuna inanıyoruz. Elimizden geldiği kadarıyla üreticilerimizin memnun etmek için çabalıyoruz ve bence üreticilerimiz şu anda memnun. Çünkü bizim görevimizi yaptığımıza inanıyorum” dedi.
“KURU MEYVELER TAMAMEN DOĞAL”
Festivalde tezgah açan Duran Çelik ise kuru meyve stantları hakkında bilgi verdi. Çelik, “Bizim tezgahımızda tropikal meyvelerimiz var. Ananas, mango, greyfurt, zencefil, muz kuruları var. Ayrıca katkısız fıstık ezmesi yapıyoruz. Hiçbir katkı yok, hepsi doğal olarak kendi üretimimiz. Vatandaşın kurutulmuş meyvelere ilgisi de güzel, satışımız da iyi” diye konuştu.
“FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ”
Nar ve nar pekmezi üreticisi Birsen Oğuz da sağlık açısından özellikle nar ekşisinin faydalarının saymakla bitmeyeceğini ifade etti. Oğuz, “Bizim tezgahımızda nar ve nar pekmezi var. Üçkonak, Esenpınar’da ürettiğimiz nar pekmezi. Çekirdeksiz narımız var. Bunların faydası saymakla bitmez. Mide şişliğini alır, bağırsak hastalıklarına birebirdir. Vücutta her türlü vitamin için faydalıdır, hazmı kolaydır ve hazmı da kolaylaştırır. Tam bir şifa kaynağıdır” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 22:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107