banner84

Gazipaşa’da tarih ayağa kaldırılıyor

Binlerce yıldır insanlığa hizmet veren su kemerleri ülkemizde büyük oranda yok olurken, Gazipaşa’da bulunan Selinus Antik Kenti Su Kemerleri Alanya Müze Müdürlüğü kontörlünde Gazipaşa Belediyesi tarafından restore ediliyor.

Gazipaşa’da tarih ayağa kaldırılıyor

Gazipaşa’da yıllardır atıl vaziyette bekleyen tarihin izlerini taşıyan eserler gün yüzüne çıkartılıyor. Yakın tarihe ait Dimçayı yolu üzerinde bulunan ve sulama kanalı olarak hizmet veren 12 Gözlü Su Kemeri’nin bir benzeri Gazipaşa’da bulunuyor.
Gazipaşa’da yer alan ve geçmişi Roma dönemine kadar uzanan tarihi su kemerleri Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliğine göre geçtiğimiz Şubat ayında ihalesi yapıldı. Kemerlerin restorasyonu Alanya Müze Müdürlüğü kontrolünde Gazipaşa Belediyesi tarafından restore edilirken işlemlerin yılsonunda tamamlanması bekleniyor. 700 metre uzunlukta yer alan kemerlerin aslına uygun restore edilmesinin ardından Selinus Antik Kenti’nin cazibesi bir kat daha artacak. Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ın geçtiğimiz günlerde çalışmaları yerinde incelerken Alanya Posta TV’ye Mayıs ayında tarihi yeniden ayağa kaldıracaklarını söylemişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107