banner84

Hastalıkların doğal ilacı

Soğuk havada gribin düşmanı olarak bilinen kelle paça hem yüzülmüş hem de ütülmüş olarak kasaplarda ilgi görüyor. Kasap Selman Arıkan, “iyi pişirilmiş kelle paça çorbası kışın şifasıdır dedi.

Hastalıkların doğal ilacı

-Özgür YILMAZ
Kış şartları gereği vücut direncinin düşmesi vatandaşların sık sık hastalanmasına nede oluyor. Doğal beslenmenin bu süreçte önemle tavsiye edilmesi, vitamin deposu olan kelle paçaya olan ilgiyi arttırdı.  Hem kelle paça satıcılarına hem de beslenme uzmanlarına göre vitamin bombası olan kelle paça çorbası kışın tam bir sağlık deposu. Kelle paça çorbasını haftada bir kere tüketmek kışın meydana gelebilecek enfeksiyonel hastalıkların oluşmasını da büyük oranda engel oluyor.
YOĞUN TALEP
Kasap Selman Arıkan, çorbacı olarak hizmet veren işletmelerin yanı sıra yeniden evlerden de yoğun talep geldiğini söyledi. Arıkan, ütülmüş olarak kelle ve paça isteyenlere de bu yönde hizmet verdiklerini ifade etti. Arıkan, iyi kelle paça çorbasının nasıl olmasına gerektiğine de dikkat çekti. Arıkan aynı zamanda köy tavuğununda çok iyi bir kışlık yiyecek olduğunu söyledi.
HASTALIĞA ENGEL OLUYOR
Genellikle 5 porsiyon çorbanın çıktığı kuzu kellenin ütülmüşü 38 liradan tezgahta yerini alırken ütülmemişi ise 30 liradan, kuzu paça 4 liradan dana paça ise 18 liradan tüketiciye ulaştırılmakta. Kelle paça çorbasının kabul gören başlıca faydaları ise; soğuk algınlığı ve kışın oluşacak çeşitli enfeksiyon hastalıkların oluşmasına engel olmakta. İçerdiği kolajen sayesinden kanser hücreleri ile vücudun savaşmasını sağlamakta, eklem rahatsızlıklarına iyi gelmekte, yüksek kalori ve besin değeri sayesinde sık sık tüketilerek sağlıklı bir şekilde kilo alınmasına katkı vermesi başlıca faydaları arasından gösterilmekte.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107