banner84

İlk ders müftüden

Gazipaşa'da 2016-2017 eğitim ve öğretim döneminin sona ermesi ile birlikte her yıl açılan Yaz Kuran Kursları başladı

İlk ders müftüden
Merkez Camii'ni dolduran çocuklara ilk dersi, İlçe Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya verdi. Kulların tatil olması ile birlikte başta camiler olmak üzere İlçe Müftülüğü'ne bağlı Kuran Kursları'nda eğitim başladı. İlçe Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya, yaz kurslarının açılmasıyla birlikte Kuran Kursu öğretmenlerine ve bütün öğrencilere başarı dileklerinde bulundu. Müftü Yalçınkaya, “Yaz Kuran kursları kayıtlarımız 1 Haziran’da başlamıştı, dersler ise bugün itibariyle başladı. Öğrencilerimizi çeşitli ikramlarla karşıladık. Öğrencilerimiz bugünkü ilk derslerini camiyi tanıma ve bilgilendirme şeklinde geçirdi. Kurslarımıza yaş sınırı olmaksızın bütün çocuklar katılabilir. Kuran kurslarımıza çocuğunu kayıt yaptırmak isteyen velilerimizin camilerimize ve Kuran Kurslarımıza müracaat etmeleri yeterli olacaktır. Kurslarımız dönemler halinde devam edecek ve 3 dönem sürecek. Her dönem 3 hafta olacak. Müracaat eden öğrencilerimize yaş gruplarına, bilgi seviyelerine göre kur sistemi uygulayacağız. Kuran-ı Kerim’i hiç bilmeyenler 1'nci kurdan, az bilenler 2'nci kurdan, daha iyi bilenler 3'ncü kurdan başlayacak. Yaz kurslarımızda Kuran-ı Kerim dersi baş dersimiz olacak. Bunun yanında ezber, itikad, siyer ve ahlak konularında bilgiler verilecek. Kursta çocuklara ayrıca Hz. Peygamberin(SAV) örnek hayatı, inanç esasları, ibadetler, abdest, namaz, zekat, hac, oruç gibi bilgiler de öğretilecek. Kuran-ı Kerim dersi işlenirken vatan sevgisi, birlik beraberlik konulu ayetler mealleri ile birlikte okunacak ve dinimizin birlik beraberlik ve vatan sevgisi anlayışı çocuklara kazandırılmaya çalışılacaktır. Derslerde Hz. Peygamber’in konuyla ilgili hadislerine yer verilecektir. Dini bilgiler dersinde ibadetlerin birlik ve beraberliğimize katkısına vurgu yapılacaktır. Vatan sevgisi ve birlik beraberlik konularının öğrencilere kazandırılması amacıyla drama, piyes vb. etkinlikler ile şiir, kompozisyon ve resim yarışmaları düzenlenecektir. 15 Temmuz günü öğrenci ve velilerin katılımıyla şehitlerimizi anma merasimi düzenlenecek, merasimlerde vatan sevgisi ile birlik ve beraberlik konularına vurgu yapılacaktır. Çocuklarımıza her hafta bir ayet ve hadis öğretilecektir. Yaz Kuran kursundaki kız ve erkek öğrenciler arasında usul ve esaslar çerçevesinde Kuran-ı Kerim ve dini bilgiler yarışmaları düzenlenecektir.
TATİL HAVASINDA GEÇECEK
Tatil dönemi boyunca çocuklarımızın bilgisayar ve tablet başında zaman geçirmesine ve buna göz yummaya gönlümüz asla razı olmaz. Kurslarımızda çocuklarımız hem doyasıya oynayıp eğlenecek hem de dini bilgiler öğrenecekler. Camilerimizde, kurslarımızda ya da diğer yerlerde açtığımız Yaz Kuran kurslarımızda dersler bir tatil havasında geçecek, öğretimler oyunla, eğlenceyle olacak. Öğrenciler kurslarını değiştirdiklerinde, gittikleri yerlerde kurslarına kaldıkları yerlerden devam edebilecekler. Gittikleri yerlerde de sistem aynı olduğu için orada da devam edebilme şansları olacak. Burada hangi kurdan başladıysalar, gittikleri yerde de kaldıkları kurlardan devam edebilecekler. Yaz Kuran kurslarını 3’er haftalık süreler halinde 3 dönem yapmamız ve kur sistemini uygulamamızın altında yatan neden işte budur. Yaz kurslarımızda alınan bilgilerle öğrencilerimiz nasıl ibadet edebileceklerini öğrenecekler. Örneğin bir kişi Cuma namazı ya da vakit namazı kılacak, fakat kılmayı bilmiyor. İbadet etmeyi arzu ediyor fakat işlerinin yoğunluğundan bunları öğrenmek zor geliyor. Onlar, “Keşke bunları küçükken öğrenseydik.” diyorlar. İşte yaz kurslarımız böyle bir şeyi onlara sağlıyor. Onlara asgari dini bilgiyi öğrenme fırsatı sağlıyor. Benim anne ve babalardan ricam; çocukların kursa devamı konusunda takipçi olmaları. Bizler velilerimizle koordineli gitmek zorundayız. Veliler ilgisiz kalırlarsa başarıda da mutlaka azalma olacaktır. El birliği ile yapacağımız hizmette veliler bizimle beraber olsunlar. Çocuklarımızın ileriki yıllarda “Ah annem, babam keşke bana bunu öğretseydi de öğrenmeme vesile olsaydı” diye ah vah etmemesi için çocuklarımıza bu hizmeti sunalım. Küçük yaşlarda öğrenilen bu bilgiler ömür boyu akılda kalıcı oluyor. Bu yüzden çocuklarımızın bu zamanları iyi bir şekilde değerlendirmeleri için elimizden geleni yapalım.
DERSLER 'SEVGİ' TEMALI İŞLENECEK
Yaz Kuran Kurslarımızda derslerin “Sevgi” teması merkezli işlenmesine özen göstereceğiz.Yaz Kuran kurslarımızda eğitim-öğretim hizmetlerini sevgi, hoşgörü ve gönüllülük esasına dayalı olarak yürütecek, Kurs programı boyunca öğrencilere değerli oldukları hissettirilecek, güler yüz, şefkat ve anlayış gösterilecektir. Kursta bulunmalarının önemi ve amacı kendilerine anlatılacaktır. Tüm öğrencilerimizi Yaz Kuran Kurslarımıza bekliyor, Yaz Kuran Kurslarında görev alan bütün görevlilerimize başarılar diliyorum” dedi.
Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2017, 14:33
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107