banner129

'İşe gider gibi hazırlanın'

Koronavirüs salgını sebebiyle Türkiye'de Alanya Posta Medya gibi birçok kurum çalışanlarına evden çalışma imkanı sağladı. Alanya Postası Gazetesi Köşe Yazarı ve Psikolog Yemez de evden çalışma yöntemine geçen çalışanlara önerilerde bulundu

'İşe gider gibi hazırlanın'

-Özgür YILMAZ
Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye'de vaka sayıları her geçen gün artan koronavirüs salgınına karşı, önlem ve tedbirler artıyor. Bu kapsamda Alanya Posta Medya gibi birçok işletme, çalışanlarına evden çalışma imkanı sundu. 'Evde kal' çağrılarına işletmeler uysa da, çalışanların psikolojik açıdan etkilenmemeleri için Alanya Postası Gazetesi Köşe Yazarı ve Psikolog Esra Yemez, önerilerde bulundu. Yemez, "Evde kalarak eve hayat sığdırdığımız şu günlerde iş yaşamı da ev ortamına taşınmış oldu. Daha önce benzer bir uygulama yapmamış olmamız bizler için şaşırtıcı ve adapte olmakta zorluğa sebep olabilir. Kültürel aktarımlarımızda işi eve taşımama düşüncesi de bizi karmaşaya sokabilir.Yalnız unutmamak gerekiyor ki evde kaldığımız ve olabildiğince çok eve hayatı sığdırdığımız taktirde sağlık neferlerimize güç kuvvet oluyoruz. Aynı zamanda gönül rahatlığıyla kuşku duymadan daha verimli çalışma performansı geliştirebiliriz" dedi.
'KONSANTRASYONUNUZ ÜST SEVİYEDE OLACAKTIR'
Evde çalışanların sık sık mola vermesi gerektiğini ve iş arkadaşları ile görüntülü görüşmeler yapması tavsiyesinde bulunan Yemez, "İş yerinde güvende hissetmeyerek kaygı geliştirme ihtimalimizi de göz ardı etmeyelim. Unutmayalım ki zihnimiz, problem çözme becerimiz, algımız bizimle birlikte. Çalışan kişiler mutlaka ara ara molalar vererek iş yaşamındaki arkadaşlarla telefonla ya da görüntülü görüşmeler yapabilir. Benim naçizane tavsiyelerimden biri de işe gider gibi dış görünümümüzde hazırlık yapmak bakıma özen göstermek. Bu sayede konsantrasyonumuz daha üst seviyede olacaktır.
'İÇE KAPANMAYIN, ÜMİTSİZ OLMAYIN'
Neticede hayatımız sona ermedi sadece hareket alanımız kısıtlandı. Bu yüzden iş yaşamını evde devam ettirmek faydalı olmak duygusunu da besleyecek. İçe kapanmamızın ve ümitsiz olmamızın da önüne geçecek. Tüm bunların yanında bugünlerin biteceğini ve aktif iletişim becerilerilerimizle sahalara ofislerimize döneceğimizi unutmamak gerekiyor" şeklinde konuştu.
BELEDİYEDEN MOBİL HİZMET
Alanya Belediyesi'nin psikolojik açıdan vatandaşlara mobil hizmet verdiklerini belirten Yemez, "Alanya Belediyesi olarak mobil psikososyal hizmetimizle baş etmede güçlük yaşayan kişilere destek olmaya devam ediyoruz. 444 82 07'den bizlere rahatlıkla ulaşabilirler. İnsan ancak umudunu yitirdiği zaman elini ayağını her şeyden çekiyor. Oysa güçlü bir devletiz ve aldığımız önlemlerle her birimiz bu güçlü devletin olmazsa olmaz fertleriyiz" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107