banner84

'İthale gerek yok'

MUZBİR Başkanı Şenli, Alanya Posta TV'de Alanya'nın Türkiye'de muz ihtiyacını karşıladığını söyleyerek, "İthal muza gerek yok" dedi

'İthale gerek yok'

-Haber Merkezi
Alanya Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Mustafa Şenli, Alanya Posta TV'de yayınlanan Artı Haber'in konuğu oldu. Gazeteci Özgür Yılmaz'ın sunduğu programda soruları yanıtlayan Şenli, birlik hakkında da açıklamalarda bulundu. Alanya'nın Türkiye genelinde büyük bir oranda muz ihtiyacını karşıladığını söyleyen Şenli, dışarıdan muz ithal edilmesine gerek olmadığını da sözlerine ekledi. 
'MUZ ÜRETİCİLİĞİNE YÖNELİYORLAR'
İlçede muz üretiminin arttığını belirten Şenli, "Bunun sebebi gelişen dünya koşulları. Turizm sektöründeki gelir düzeyinde yaşanan düşüş ile birlikte insanlar karlı buldukları sektörlere yöneldi. Mesela bir turizmci turizmden elde ettiği geliri, yatırım amacıyla ve karlı gördüğü sektör arayışına giriyor. Şu anda da görüntüde en karlı tarım yatırımı muz olarak gözüküyor. Bu yüzden de insanlar daha fazla önem veriyor" dedi.
'BİR TOPRAK PARASI DAHA HARCANIYOR'
Muz yetiştiricilerin ortalama harcamalarından söz eden Şenli, "Buradaki arazilerimiz engebeli. Sera maliyeti denildiği zaman insanlar sadece demir ve plastikten ibaret olduğunu düşünüyorlar ama altyapı hazırlığına girdiğimiz zaman bir toprak parası daha oraya harcıyorsun. Benim duyduğum fiyatlarla en kötü 70-80 bin liradan başlıyor. Özellikle bu muz furyası başladıktan sonra tarım alanının muz ekilebilmesi için bir 70-80 bin lira daha harcamak gerekiyor. Toprak ıslahı için bunun üzerine de bir sera yapmaya kalktığımız zaman maliyetler katlanıp gidiyor. Burada kabataslak ekim dikim dahil 75 bin ile 110 bin daha yüksek rakamlara kadar çıkabiliyor örtü altında" diye konuştu. 
'ÜRÜNÜNÜ KİMSE RİSKE ATMAZ'
İlaçlamalar hakkında konuşan Şenli, "Doğru düzgün muz yetiştirmeyi tarım yapmayı öğrendik, sebzede de narenciyede de. Hem denetimler açısından hem de yapılan uygulamalar açısından o kadar artık maliyeti bir hale geldi ki hiç kimse ürününü riske atmak istemiyor. Tarım İlçe Müdürlükleri hiç gözünün yaşına bakmadan önce ceza arkasından da ihya yoluna kadar gidebiliyor. Biz o ilaçların senede bir defa ya kullanıyoruz ya da bir çoğumuz kullanmıyoruz. Ama bir tropik bölgede yetiştirilen uzun 52 haftanın en az 40'ında uçaklarla ilaçlama yapılıyor. Bizim yerli muzda hiçbir şekilde ilaç kullanımı yok. Attığımız ilacın miktarı toplamda 2 defayı geçmez o sürede zaten muzun olgunlaşma süreci içerisinde değildir. İlk yetiştirilme süreci içerisindedir" dedi.
'BİRLİK OLMALIYIZ'
Muz üreticiliğinin sürdürülebilmesi için birlik olunması gerektiğini ifade eden Şenli, "Burada bizim için önemli olan işin sürdürülebilirliği. Biz elimizde muz var. Biz bunu birlik olarak gidip bir arada durursak, bu işin sürdürülebilirliğini sağlamış oluruz. Şirketler muz üreticiliği yapmak için bizden taleplerde bulundu. Biz onlara yatırım yapacaksanız paketlemede yatırım yapın dedik, teşvik verdik. Büyükler bu işi girdiği zaman bizim gibi küçüklerin bu büyüklerin karşısında durabilmesi lazım. Bunun  yolu da beraber ve birlik olmaktan geçiyor. Hiç kimse kimsenin sırtından geçinecek değil. Bir altın değerimiz var, altındeğer zaten kendi kendine pazarlanabiliyor. Depocularımıza çok büyük görev düşüyor" diye konuştu.
'İTHAL MUZA GEREK YOK'
Muzun dışarıdan ithal edilmemesi gerektiğini, yeteri kadar ülke içerisinde muzun olduğunu söyleyen Şenli, "Muzda yüzde 40 yüzde 45'lere kadar gümrük vergisi var dışarıdan ithal edilen muzun. Şu an dünyada muzun fiyatı 50-60 Cent. Dolar kurunun yükselmesinden dolayı eşitlenir gibi oldu ama neticesinde biz bunun ithal muzun dışarıdan Türkiye'ye getirdiğimiz zaman biz dışarıya 1 dolar ödüyoruz. Biz zaten kendi yetiştirdiğimiz ürünler fazlasıyla yeterli. Dışarıya bağımlı olmamalıyız.Kendi yetiştirdiğimiz ürün olan muza para verip dışarıdan ithal etmeyelim. Türkiye'ye muz gönderen ülkeler gümrükte indirim talebinde bulundular. Şu zamana kadar hükümetler, bu konuda dirayetli bir şekilde durmuşlar. Muzun gümrük duvarını indirmemişler ve şu anda Anamur, Gazipaşa, Alanya bölgesinde yetiştirilen muz Çukurova bölgesinden Ege bölgesine kadar yayılmış bir hale geldi. Yani biz yerli üretici olarak iç talebi kesinlikle ve kesinlikle karşılayabilecek düzeydeyiz. O yüzden de dışarıdan muz ithalatı yapmaya gerek yok. Kendi kendimize yetebilecek konuma geldik" diye konuştu. 
MUZ İHTİYACININ 3'TE 1'İ ALANYA'DAN
Alanya'nın Türkiye genelinde muz ihtiyacının büyük bir bölümünü karşıladığını ifade eden Şenli, "Alanya ölçeğine baktığımız zaman 5 bin dönüm civarında kapalı aşağı yukarı 8 bin 500 aralığında da örtü altında, toplamda 13 bin 500 dekar alanda üretim yapıyoruz. Bunun için de Manavgat'ta yapılanlar, Anamur bölgesinde yapılanlar dahil değil. Şu ana kadar bizim kendi hesaplamalarımıza göre 500 bin ton civarında bir muzun tüm Türkiye genelinde yetiştirdiğimizi düşünüyorum. Burada yetiştirdiğimiz miktarda ihtiyacın 3'te birini karşılıyoruz. Yıllık tüketim de 750 bin kadar" dedi. 
DESTEKLER YETERSİZ
Muz üreticilerine yönelik desteklerden bahseden Şenli, "Muz kökünden zaten gümrük duvarı ile korunan bir ürün. Tarımda destekler var İyi tarım uygulaması yaptığımız zaman destekler var. Bununla beraber yapım kredilerinde devlet süspansiyonları var, Ziraat Bankası kanalıyla. Ama doğrudan üreticiye dönük cebine giren bir destek yok. Zaten Muz Birliği'nin gelişemesindeki en büyük etken de bu. KDV desteğimiz var, 5 dekar üzerinde müracaat yaptığınız zaman inşaat maliyetlerinde özellikle KDV istisnası var, ondan faydalanabiliriz başka bir desteği de yok" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107