banner84

Kadıini'ne de bekleriz

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 30 milyon yıllık Kocain Mağarası'nda akustiği öğrenmek için önce ezan ardından kaside okuttu. Karaloğlu’nun mağaraları tanıtmak için ortaya koyduğu hamlenin Alanya’da “Üst Paleolitik ve Eski Tunç Çağ” dönemine ait iskeletlerin bulunduğu Kadıini Mağarasına da göstermesi bekleniyor.

Kadıini'ne de bekleriz

-Haber Merkezi
Vali Münir Karaloğlu, Türkiye'nin en büyük girişine ve galerisine sahip, 30 milyon yıllık mağarada rehberler eşliğinde yürüdü. Vali Karaloğlu ve beraberindeki protokol, mağaranın karanlık olması nedeniyle ışıklı kask kullandı.   Mağaranın akustiğini görmek isteyen Vali Karaloğlu, ziyarette kendilerine eşlik eden Muratpaşa Cami İmamı Hatibi İrfan Keskin'den ezan ve kaside okumasını istedi. Hem ezan, hem de kaside okunan mağaranın akustiği kalabalık tarafından oldukça beğenildi. Vali Münir Karaloğlu, Türkiye'de haritası çıkarılmış 3 bin 505 mağaradan 735'inin Antalya'da bulunduğunu, kentteki mağaraların turizme kazandırılması için çalıştıklarını söyledi. 735 mağaranın yalnızca 8'ini turizme açıldığını kaydeden Vali, definecilerden şikayet etti. 
YENİDEN TURİZME KAZANDIRILMASI BEKLENİYOR
Vali Karaloğlu’nun bu ziyareti akıllara, güvenlik gerekçesiyle ziyarete açılmasına Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından izin verilmeyen Kadıini Mağarası'nı getirdi.  Sarkıtları, içinde küçük bir akarsu bulunması nedeniyle ziyarete ilgi gören mağara tehlikeli olduğu için girişine demir parmaklık yapıldı. Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü tarafından yapılan incelemede 7 bin yıl öncesine ait olduğu değerlendirilen 100'ü aşkın insan iskeleti bulunan Kadıini Mağarası’nın yeniden turizme kazandırılması bekleniyor. Kadıini Mağarası’nda, Antropoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Nalan Damla Yılmaz Usta’nın tanımıyla Erken Tunç Dönemi'ne ait yoğun bir buluntu görüldü. Alanya tarihinde insanlık açısından bu kadar eskiye dayanan çok sayıda buluntu olmamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107