banner84

‘Kadınlar için özgürleşme ve varlığını kabul ettirme günü'

5 Aralık Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkı’nı elde edişinin 85. Yıl dönümü nedeniyle yayınlanan mesajlarda da günün önemi anlatıldı. 

‘Kadınlar için özgürleşme ve varlığını kabul ettirme günü'

Haber Merkezi
Kadın Haklarını Koruma Derneği Alanya Şube Başkanı Gaye Coşkun, “4 Aralık kadınlar için özgürleşme ve varlığını kabul ettirme günü. Bugünü bize armağan eden ulu önder Atatürk’e teşekkürü borç biliriz” dedi.
Antalya Barosu Alanya Kadın ve Çocuk Hakları ile Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu dönem Başkanı Avukat Melek Depren de yaptığı açıklamasında “Cumhuriyet’in ilanı ile kadınlarımız çok önemli siyasi, hukuki ve sosyal haklar elde etmişler ve bunun sonucunda toplumsal alanda görünebilir olup, çalışma hayatına katılabilmişlerdir. 5 Aralık 1934’ te Anayasamızda ve seçim kanunumuzda yapılan değişikliklerle Türk Kadınları Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkını elde etmişlerdir. Bundan sonra ilk olarak Belediye ve Muhtarlık seçimlerine katılan kadınlarımız, 1935 yılında yapılan TBMM 5. Dönem seçimlerinde 17 Kadın Milletvekili ile Mecliste yer almıştır. Türk kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesini kutladığımız bugün, maalesef Kadının en temel İnsan Hakkı olan yaşam Hakkının elinden alındığı bir süreci yaşamaktayız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 17:59
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107