banner129

Kızılay otobüs ve merkez için destek bekliyor

Alanya Posta TV'nin yeni programı Artı Haber'e konuk olan  Kızılay Alanya Şube Başkanı Dikici, hayırseverlerden destek beklediklerini söyledi. Dikici, Kızılay Merkezi ile kan bağışı otobüsü istediklerini ve bu nedenle de hayırseverlerin desteklerine ihtiyaç duyduklarını belirtti

Kızılay otobüs ve merkez için destek bekliyor

-Haber Merkezi
Alanya Posta TV'de her Pazartesi günü Gazeteci Özgür Yılmaz'ın sunumu ile yayınlanacak Artı Haber'in ilk konukları Kızılay Alanya Şube Başkanı Mehmet Dikici ve Kızılay Alanya Şube Başkan Yardımcısı Hasan Basri Savaş oldu. Kızılay'ın geçmişten günümüze yaptığı çalışmalardan, kök hücre ve kan bağışının öneminden söz edilen programda, yeterli düzeyde kan ve kök hücre bağışı yapılmadığı da ifade edildi. Aynı zamanda Alanya'nın Kızılay Merkezi'ne ve kan bağış otobüsüne ihtiyacı olduğunu belirten Dikici, hayırseverlerden de destek istedi.
'BİNALARINIZDA HASAR YOKSA BİLE TESPİT YAPTIRIN'
Programda son zamanlarda yaşanan depremlere değinen Dikici, "Deprem riski açısından şu anda Türkiye'de en az riskli bölgedeyiz. 3-4 şiddetinde depremler oluyor, çoğunu biz hissetmiyoruz. Ama İnşaat Mühendisliği açısından birkaç cümle söylemeliyim. Sahil bölgeleri genelde su yüzeyine yakın. O yüzden inşaat esnasında o suyu mutlaka geçmek lazım. Maliyet gerektirdiği için müteahhit firmaları ya da bu işi yapanlar belki kaçınıyorlarsa bile o farkındalığın Alanyalılar da olması ve uyarılması önemli. Bir diğer hususta temel zemini sağlam olması lazım. İnanın oturduğu zemin kısmının sağlam olması gerekiyor, sert zemini bulmadan inşaatın yapılmaması lazım. Nem oranı yüksek olan bir bölgeyiz. Bu nedenle binalarımızın ömrü daha fazla kısalıyor. Binalarınız hasar görmemişse bile tespit yaptırmalısınız. İlçedeki binaların nem nedeniyle ömrü 35 yada 40 yıldır" dedi.
KIZILAY EL UZATMADIK YER BIRAKMIYOR
Kızılay ile ilgili de bilgi veren Dikici, Kızılay'ın açılmasından bu güne kadar birçok alanda yardım verdiğini söyleyerek, "İlk başta savaşta yaralanan askerlere yardım etme amacıyla kurulan bir kuruluş. Daha sonrasında süreç devam ederek dünyanın neresinde bir insan ızdırabı var ise yardıma muhtaç varsa ona ulaşan bir kurum olduk. Bu dev çınarın Türkiye'de Alanya şubesi yoktu. Gönüllü olarak Alanya'da Kızılay'ı kurduk. Şu anda Türkiye'de 300 noktada her gün kan bağışı alınıyor. Yaklaşık 3 bin 500 kişi çalışıyor Kızılay'da profesyonelce. Biz burada gönüllü olarak başladık. İlk önce 50 kişiydik şu an 80 kişi olduk. İyiliğin hayrın peşinde gönüllü olarak hizmet vermeye çalışıyoruz. Kızılay'ın kan bağışı haricinde yaptığı bazı yardımlarda var.  Bizim Ramazan'da ve Kurban Bayramı'nda yaptığımız işler var. Ramazan'da nakdi yardımlar yaptık 80 aileye. 300'den fazla aileye gıda kolisi yardımları yaptık. Kira yardımları yaptık, hastalara tedavilerinde yardımlarda bulunduk. Barınma ihtiyacı olanlara gerekli desteği verdil.  Kültürel eğitim, sosyal alanda birçok çalışması var Kızılay'ın. Bizler de inşallah Kızılay'ın bu gönüllü iyilik ve iyiliği yaymak istiyoruz. Kurban Bayramı'nda kurban bağışı noktasında merkezin 35 kurban hedefi vardı. Biz 51'e ulaştık" dedi. 
ŞEBNEM CANLI YAYINDA 'CAN OLUN' ÇAĞRISI YAPTI
Lösemi ile olan mücadelesini sürdüren ve savaşı ile tüm Türkiye'ye kendisini hayran bırakan Şebnem Köseoğlu da canlı yayına bağlanarak, Alanya halkınının desteğini istedi. Köseoğlu, Kızılay çadırlarının boş kalmaması gerektiğini ve kendisi gibi hasta olanların her an kana ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Köseoğlu, "Kızılay aracı her yere gidiyor, herkesin ayağına gidiyorlar ve kimseyi yormuyorlar. Bu yüzden tek bir isteğim var insanlardan. Bu sadece benim için değil, insanlara can olmaya devam edelim" dedi. 
'KAN BAĞIŞI OTOBÜS GEREKİYOR'
Mobil kan bağışı otobüsüne ihtiyaç olduğunu ifade eden Dikici, "Mobil kan bağışı tam 8 kişinin aynı anda ve hijyen bir ortamda kan bağışı yapabildiği bir otobüs. Biz bazı dönemlerde Antalya şubeden ödünç istiyoruz. Alanyamızın hayırseverlerine çağrı yapmak istiyorum. Alanyamıza da bir kan bağışı otobüsü lazım" dedi. 
'KAN VERMEK BİR NEVİ KONTROLDEN GEÇMEK'
Kök Hücre ve kan bağışı ile ilgili bilgi veren Savaş, "Kan bağışı ve kök hücre birbirinden tamamen farklı iki durum. Türkiye'nin yıllık kan ihtiyacı iki buçuk milyon ünite. Bunun içerisinde kazalar ani durumlar olduğu gibi, organ nakli, kalp ameliyatı çok fazla kan gerektiren durumlarda girince sayı daha fazla artıyor. Kan bağışı yapmak için çok ekstra bir özellik yok ve burada tereddüt ettirilecek bir konuda yok. Aslında Kan bağışı için müracaat eden her bağışçı adayı, sağlık personeli tarafından bu konuda inceleniyor, muayene ediliyor, kan seviyesi ölçülüyor. Bunların hiçbirinde sorun yoksa daha sonra ondan kan alınıyor alınan kan 1 ünite ve bu işlem yaklaşık 6-7 dakika civarında sürüyor. Ağrısı acısı olan bir işlem değil. Ama kendileri de işimiz burada bitmiyor. Biz aldığımız kanlı merkeze götürerek, merkezde çeşitli tahlillerden geçiriyoruz. Aslında bir sağlık taraması yapıyoruz. Herhangi bir ciddi hastalık var mı? Bulaşıcı bir durum mu var ise bunu tespit ettiğimiz zaman kanı kullanmıyoruz, ama bağışçıyı davet edip bilgilendiriyoruz. Belki erken tanısı ve tedavisi ile ilgili yönlendirip yardımcı oluyoruz. Dolayısıyla kan bağışlamak aynı zamanda bir sağlık kontrolünden de geçmek. Kan bağışı yaptığımız zaman vücudumuzdaki kan hücreleri yenileniyor, yenilenen kan hücreleri sayesinde de bağışçılar gençleşiyor diyebiliriz" dedi.
'SAYIYI YÜKSELTMELİYİZ'
Türkök projesine kayıtlı çok az vatandaşın olduğunu belirten Savaş, "Kök hücreler çok özel hücreler. Her insanın vücudunda var doğumda çok daha fazla varken, zamanla sayıları biraz azalıyor. Kızılay kök hücre konusunda da öncü olarak TÜRKÖK'ü başlattı. Bir insanın kendi kök hücresini çevresinden bulması tahmin ettiğinizden daha zor. Türkök sayesinde  iki tane uluslararası kök hücre bankasının üyesiyiz. Bağışlar dünya geneline yayılırken, hastalarımızın da uyumlu kök hücre bulmas imkanı artıyor. Bu projeye kayıtlı 2013 yılından bu yana 650 bin civarında vatandaş var. Çok komik bir rakam. Eğer bu rakamı biz Türkiye nüfusunun yarısını aşacak bir orana çekebilirsek bu konuda hastalara umut oluruz" dedi.
'BAĞIŞÇILARIN KARARLI OLMASI LAZIM'
Kök hücre bağışı için yalnızca 1 tüp kana ihtiyaç olduğunu ifade eden Savaş, "Kişiye özel bağış yapmak doğru değil, bunu kısıtlamak yanlış olur. Genel havuzdan ihtiyacı olan bir insan uyumlu ilik veya kök hücre elde edebilir, hayatını kurtarabiliriz. Yapılan işlemde kolay bir işlem. Öncelikle kök hücre bağışlama istediğinizi belirtip, 1 tüp kan vermesi yeterli oluyor. Kan bağışında olduğu gibi inceleyip, doku haritasını çıkarıyoruz. Eğer uyumlu olan bir bağışçı varsa onları buluşturuyoruz. Kızılay olarak bizim görevimiz bu. Bağışların kararlı olması ve bizim için yani uyumlu çıkan hastayı yarı yolda bırakmayacak olması gerekiyor. Hasta uyumlu ilik bulunduğu zaman birtakım işlemlere maruz bırakılıyor. Bu da burada kendisinin kemik iliği tamamen boşaltılıyor. Bağışçı vazgeçerse hasta eskisinden daha kötü bir duruma gelmiş oluyor yaşam şansı da oldukça azalıyor. Bizim bağışlardan beklediğimiz vazgeçmemeleri" dedi.
YALNIZCA 10 BİN BAĞIŞ
Alanya'da ki kan bağışı sayısını yaz sıcaklarına bağlayan Savaş, "Kapsamlı bir kan merkezine ihtiyaç var. Biz bir taraftan bunları hedefliyoruz, ama mevcut durumda da dediğiniz gibi kan bağış sayısı şu anda düşük. Bizim kendi bölgemizin içinde Alanya'nın bağış sayıları 10 bin civarı. Bunun için de tabii yaz sezonunda etkisi var. Kan bağış otobüsü de aslında bir sistem. Kan bağışını da kolaylaştırıyor. Alanya'nın yaz oldukça sıcak, dışarıda bir çadır içerisinde bağışa davet ettiğimiz zaman bağışçıların bunu sağlıklı şartlarda yapmaları zor. Dolayısıyla bu konuda belki yaz döneminin bir etkisi oldu" dedi.
'DESTEK BEKLİYORUZ'
Dikici, "Daha profesyonel yapabilmek için Alanya'ya yakışır bir Kızılay binası arayışına girdik. Ama tabi bu hayra kim vesile olacak, onu bilmiyoruz şu an. Biz önce kamu binaları noktasında girişimlerimiz oldu. Oralardan henüz bir netice alamadık. Fakat hayırseverler de bu çağrımıza muhattaptır. Kızılay Kliniği, Kızılay giyim mağazası, Kızılay aşevi yakın zamanda ilk yardım merkezinde kuracağız ve idari binanın olduğu bir komple bina arayışındayız. Hala da devam ediyoruz. Daha fazla aktif ve daha fazla yardım için Kızılay'ın bir binaya ihtiyacı var. Bir merkeze ihtiyacı var.  Alanya'ya yakışır bir bina için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Belediye başkanımızın da önerdi bir yer var bizim için. Başka görüşmelerimiz de var. Ama komple bir Kızılay binası olması için yakın zamanda inşallah bir yerlerden destek gelir bu projemize diye düşünüyoruz" dedi.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107