banner84

KKTC Başbakanı'ndan Alanya sözü

AGC Başkanı Gaye Coşkun’un daveti üzerine KKTC Başbakanı Tatar, en yakın zamanda ilçeye gelme sözü verdi. Tatar ‘ Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Alanyalı. Kendisi ile de görüşelim, Alanya’da olacağı bir zaman gidelim’ dedi.

KKTC Başbakanı'ndan Alanya sözü

Alanya ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti üyelerinden oluşan bir heyet, Alanya-Girne Feribotu’nun bu sezondaki ilk misafirleri oldu. Deniz otobüsü ile yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne giden gazeteciler çeşitli temaslarda bulundu. Akgünler Denizcilik firmasının Alanya'dan Girne'ye gerçekleştirdiği feribot seferlerinin startı basın mensuplarının yolculuğu ile verildi. KKTC Antalya Turizm Koordinatörü Nazmi Pınar’ın organizasyonu ile Kıbrıs'a giden Alanya ve Antalya GC Yöneticileri, bir dizi temaslarda bulunarak Alanya-Antalya ve Kıbrıs iş birliği üzerine görüşmeler yaptılar. Gazeteciler kültürel amaç da taşıyan gezide KKTC’yi yakından tanıma imkanı buldular. Gazeteciler sırasıyla Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Osmanlı Kütüphanesi'nde Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Eski Çevre Bakanı Doç.Dr. Asım Vehbi, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, KKTC Başbakanı Ersin Tatar ve Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başeri ziyaret etti. 
Medya mensupları Başbakan Ersin Tatar ile Başbakanlık’ta görüştü. Heyetin başarı dileklerinde bulunduğu KKTC Başbakanı Ersin Tatar, iki ülke ilişkilerinin kuvvetli olmasının her şeyden önemli olduğunun altını çizdi. Heyet adına Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun Başbakan’a ziyaretin amacını anlattı ve heyetin hediyelerini taktim etti. Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Şifa Çiçek ve KKTC Antalya Turizm Koordinatörü Nazmi Pınar tarafından Ersin Tatar'a hayırlı olsun dileklerinin iletildiği görüşmede KKTC Başbakan’ı, Türkiye ile ilişkilerin önemine ve Doğu Akdeniz’de yaşananlara dikkat çekti. 
'OYUNA GELMEMELİYİZ'
Türkiye ile çok iyi ilişkiler kurulması gerektiğine değinen Başbakan, “Türkiye ile çok iyi ilişkiler kurmak çok önemli. Türk kamuoyuna da bu mesajı vermek gerekir. Türkiye Doğu Akdeniz’de bölgesel bir güç. Denizlerde en uzun kıyıya sahip. Milletimiz için önemli bir coğrafya. Bize nifak tohumu sokacakların oyununa gelmemeliyiz. Siyasal bir mücadele de var. Kıbrıs konusunda Federasyon süreci tükenmiştir. İki ayrı devlet temelinde bir formül masaya gelmelidir artık” diye konuştu. Başbakan Tatar, Doğu Akdeniz’deki gerilime de atıfta bulunurken “Denizlerde olan bitenlere baktığımızda iki eşit halk vardır. Biri Rumlar, biri biz. Bizim onları kabul ettiğimiz gibi onlar da bizi kabul edecek. Dik durarak iş birliği içerisinde tek vücut ve aynı pozisyonda mücadele verdiğimizin mesajını almaları gerek” dedi. 
AGC BAŞKANI ALANYA’YA DAVET ETTİ 
Başkanı Gaye Coşkun, Alanya’nın sembollerinden ipek kozadan yapılmış tabloyu Başbakan Tatar’a hediye ederken kendisini Alanya’ya davet etti. Başbakan Tatar, en yakın zamanda ilçeye gelme sözü verdi. Tatar KKTC Antalya Turizm Koordinatörü Nazmi Pınar’a Alanya ziyareti ile ilgili planlama yapılması isteğini iletti ‘Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Alanyalı. Kendisi ile de görüşelim, Alanya’da olacağı bir zaman gidelim. Mutlaka Alanya’yı ziyaret edelim’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 00:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107