banner84

Konut sıkıntısı başladı

Alanya Posta TV'ye konuk olan ALEMDER Başkanı Erbaş ve Başkan Yardımcısı Özsoy, ilçede emlak sektörünün yaşadığı sorunları ve konutlardaki yetersizliğe değindi

Konut sıkıntısı başladı

-Haber Merkezi
Alanya Posta TV'de Gaye Coşkun'un hazırlayıp sunduğu Haberin Manşeti programının bu haftaki konukları ALEMDER Başkanı Özgür Erbaş ve Başkan Yardımcısı Ali Özsoy oldu. Emlak sektörüne ilişkin son gelişmeleri, ilçede konutlarda yaşanan sorunları canlı yayında aktaran ikili, sektörün beklentilerini de konuştu. 
'500 KİŞİ BİLDİRDİK'
Kaçak emlakçılara değinen Erbaş, ilçede bin 800 emlakçının, kaçaklarla birlikte 3 bin 500'e yükseldiğini ancak resmi ofisi bulunan 800 civarında emlakçının olduğunu söyledi. Erbaş, kaçak emlakçılarla mücadele ettiklerini söyleyerek,  "Bize bilgisini vermeleri yeterli. Kaçak olduğunu bildikleri emlakçıları bizlere bildirsinler biz gerekli araştırmaları yaptıktan sonra, resmi kurumlara bildiriyoruz. Şu zamana kadar 300-500 kişiyi bildirdik. Birçok kişi ceza da aldı.Biz mesleğimizde ki kötü kişilerle uğraşacağız. Buna müsaade etmeyeceğiz. Delil ve ispatla biz bildirsinler yeter" dedi.
'YABANCI EMLAKÇILAR ÇOĞALDI'
Yabancı emlakçıların da çoğaldığının belirtildiği programda, Özsoy, "Bizlerin yabancı ortakları çoğaldı. Ama tabi yabancı insanlar da kendi insanlarına inanıyor. Hatta 100 liralık geri 200 lira bile alsalar, kendi milletlerinden insanlarına inanıyorlar" diye konuştu.
'KENDİMİZİ GELİŞTİRMEMİZ LAZIM'
Erbaş ise, "Yabancı emlakçılar olsa da ağırlıklı olarak bizim ülkemizden yapan var bu mesleği. Yüzde 10'luk bir dilim yabancıda diyebiliriz. Biz daha yetkiniz bu sektörde. Ama tabi bizlerin de kendisini geliştirmesi lazım. Özellikle dil konusunda da hazırlıklı olmalıyız ki onlara karşı daha milli olalım" dedi.
'KONUT ÜRETİMİ AZALDI'
Son 2 yıldır konutlarda azalma olduğunu ifade eden Özsoy, " Son 2 yıldır gerçekten kiralık konutlar da sıkıntı var. Hatta biz daha önceki yıllarda da bu konuya değinmiştik, sıkıntının geleceğini söylemiştik ve öyle de oldu. Son 2 yıldır üniversitesi şehriyiz biz üniversite öğrencileri çoğalıyor. Dışarıdan göç alıyoruz. Artık kentsel dönüşümler başladı. Hızlı bir şekilde bloklar halinde binalar yıkılıyor, bloklar halinde kiralık daireler aranıyor. Bundan dolayı kiralıklarda bir sıkışma oldu. Maliyetlerinin yükselmesi konut üretimini azalttı. Bunların hepsi birleşince kiralık konutlar da bir sıkıntı doğdu" diye konuştu. 
'GÖÇ VERMİYORUZ, GÖÇ ALIYORUZ'
Konutlar da yaşanan sıkıntının her geçen yıl çözüm bulunamazsa daha çok artacağına değinen Erbaş, "Alanya'ya çok fazla talep var. Ciddi bir popilerliğe sahip bir şehiriz. 2 üniversitemiz var. Ayrıca gelen giden çok fazla olan bir şehir. İnsan trafiği çok fazlasıyla var. Müteahhitlerin çok fazla konut üretememesi faizler gerçekten çok yüksek. Müteahhitlerde kontrol etmekte çok sıkıntı çektiler. Ürettikleri konutlarda satınca burada oturan insanlar de çocuğunu evlendirdiği zaman dairelerinden birini veriyorlar. Göç vermiyoruz göç alıyoruz zaten. Coğrafi olarak önümüz deniz arkamızda dağ var, yerimiz dar. Kiralık da sıkıntı bu. Aşılamaz mı çok rahat aşılır. Belediyelerimiz kurumlarımızda bir istişare yapacaklar. Biz de katkı sunacağız. Kat sayısını arttıracağız. Daha şık binalar yapacağız. Müteahhitlerimizi teşvik edeceğiz. Boş arsalara üreteceğiz, değerlendireceğiz. Bu sayede birkaç yılda hiçbir sorun kalmaz. Üniversite öğrencilerine lojman yurt ağırlıklı çalışma yaparsak, bu şekilde bir sıkıntı yaşamayacağız" dedi.
'TÜRK AİLELERİ TERCİH EDİYOR'
Günlük kiraya verilen dairelerin çoğaldığını söyleyen Özsoy, sebebin tatilciler için daha karlı olmasından kaynakladığını ifade etti. Özsoy, "Kiraya verenler bakımından baktığımız zaman daha kazançlı, kiralamak isteyenler bakımından ise daha uygun. Özellikle Türk aileler kiralık daireleri tercih ediyor. Çünkü oteldeki yaşama uymak istemiyorlar. Rahat etmek istiyorlar. Daha ucuza mal oluyor. Geniş bir ailesi ise onun için günlük daireleri daha çok tercih ediyorlar" dedi.
'KİRA BEDELLERİ TAVAN YAPTI'
Özsoy, "Şu anda boş daire bin liradan aşağıya bulmak zor, arkalarda bile olsa. Yeni daireler 2 artı 1'de bin 500, 3 artı 1'de bin 800 , onanımlı sitelerde 3 bin 500 liraya kadar gidiyor eşyasız olanlar. Eşyalı olanlar neredeyse iki katı. Dairenin bulunmamasından dolayı fiyatlar tavan yaptı. Talep çok 2-3 yıl önce daire vermekte zorlanıyorduk. Şu anda bir daire bulsak kimseye söylemeyelim de verelim derdindeyiz. İnsanlar daire bulamadığı için düğünlerini erteliyorlar, o konuma geldik. Devam edecek bu sıkıntı, kentsel dönüşüme başlıyor şimdi oradan çıkanlar nereye gidecekler" dedi.
'KONUT BULMAKTA ZORLANILACAK'
Öğrenci sayısının artmasıyla konutlarda daha büyük sorunlar yaşanacağını ifade eden Özsoy, "Öğrenciler, 3-4 kişi aynı dairede kalıyorlar. Yurtları tercih etmeye çalışıyorlar ama yurtta yeterli alan yok.  Üniversite gelişiyor. Üniversite sürekli yeni öğrenci alıyor. Bu soruna çözüm bulunmazsa 2-3 sene sonra Alanya'da orta sınıfın kalacağı bir konut bulmak zor olacak.  Öğrenci yurtlarındaki sayılarının artması lazım. Yani 1000 kişilik ek ilave değil, 3 bin- 4 bin kişilik ek ilave yapılması gerekiyordu yurtlara" dedi. 
'FİYATLARIN EMLAKÇI İLE BAĞLANTISI YOK'
Kiraların artmasında emlakçıların hiçbir bağlantısının olmadığını söyleyen Erbaş, "Biz daire bulup veremiyoruz. Bu kazancımızı etkiliyor. Bunu emlakçının bağlandığını düşünüyorlar. Ama emlakçı ile hiçbir alakası yok. Mal sahibi diyor ki şu dair mi 1500'e vereceksin. Biz çok desek de mal sahibi değiştirmiyor. Bizim de yapacak bir şeyimiz kalmıyor. Alanya'daki konutların her yıl değeri artıyor. Alanya'da inanılmaz bir konut satışı var. Yerli almazsa yabancı alıyor. Bu çoğu yerde yok yabancılar inanılmaz derecede talepte bulunuyor" diye konuştu. 
'KONUT ALIMLARINDA DEĞİŞİM YOK'
İlçedeki konut satışlarından bahseden Özsoy, "Bu yıl 3 bin 500 civarında bir satış oldu. Bunun bin tanesi yabancıdan yabancıya oldu. 2015'te aylık ortalama bin 70, 2016'da 979, 2017'de kriz dönemi 896, 2018'de bin 35, şimdi ise 9 aylık dönemde ortalama 937 tane konut satışı yapıldı. Rakamlara baktığımızda çok büyük değişkenlikler yok" dedi. 
'BANKA FAİZLERİ KONUT ALIMLARINI ETKİLİYOR'
Konut alımlarında bankaların kredi faizlerinin büyük oranda etkili olduğunu söyleyen rbaş, "Bankalar faizleri düşürdüğü zaman konut satışını da otomatik olarak etkiliyor ve konut satışı artıyor. İnsanlar şunu düşünüyor, kiralar yükseldi bin 500 lira vereceğime 2 bin lira kredi veririm diye düşünüyorlar. İnanılmaz bir alış oluyor ama devlet 1 yıldır gerçekten krizde. Alanya'da bunu az hissediyor. Biz emlakçılar olarak bunu fark ediyoruz. Faizler düşüyor  işimiz oluyor ama faizleri yükseliyor işimiz çok az. Satışımız bu şekilde etkiliyor" diye konuştu. 
3 MAHALLE POPÜLER
Oba, Kadıpaşa ve Mahmutlar Mahallelerinin konut alımlarında öncelikli olduğunu ifade eden ikili, "Gelişmekte olan bölge Oba. Gerçekten çok fazla tercih ediliyor, ama Oba'da yeterince konut yok. Yeterince üretim olmadığı için en çok Mahmutlar'da satış oluyor. Mahmutlar da hala yabancıların tercih ettiği bir mahalle, özellikle Rusların bulunduğu bir mahalle" dedi.
'KURUL GEREKİYOR'
Erbaş, "Alanya'nın gerçekten imar anayasası olması lazım. Bunu da nasıl oluşturmamız lazım, bütün kurumlardan temsilcilerin özellikle emlakçıların içerisinde olduğu bir kurul olması gerekiyor. Vatandaş da olsun bunun içinde. Herkes fikrini söylesin önerisini söylesin. Birincisi binaların yaşaması lazım. Mesela müteahhitlik yapmış olsam yağmur suyunu depolarım, maliyeti azaltırım. Güneş enerjileri ile kısmi elektriğimi üretirim, yalıtımada dikkat ederim. Asansör, kapalı otoparka dikkat ederim. Binaların toplantı yapacağı yerleri yok. Düğünler var cenazeler var bunlara dikkat edilmesi lazım. Böyle şeyler oluşturulurken o binada yaşasam ya da o bölgede yaşasan bana ne gerekli diye sormamız lazım.  50 sene 100 sene ayakta durması gerekir binanın" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Etem armutlu
Etem armutlu - 3 ay Önce

Evet mahmutlarda kiralık evlerin yüzüne bakan yoktu şimdi üniversite öğrencileri yüzünden en az 1300 tl fen başlıyor bazı sitelerde sorunda oluşmaya başladılar ili kişi diye tutuluyor evler sonunda yedi sekiz kişi kalıyor sitemin huzuru kaçıyor ev sahipleri vergide vermiyorlar bese bu evlerde kimler oturuyor hiç bir belge bildirim yok yasallıkta yok muhtara ve jandarmaya bildirmek gerekli ama nerde

Etem armutlu
Etem armutlu - 3 ay Önce

Evet mahmutlarda kiralık evlerin yüzüne bakan yoktu şimdi üniversite öğrencileri yüzünden en az 1300 tl fen başlıyor bazı sitelerde sorunda oluşmaya başladılar ili kişi diye tutuluyor evler sonunda yedi sekiz kişi kalıyor sitemin huzuru kaçıyor ev sahipleri vergide vermiyorlar bese bu evlerde kimler oturuyor hiç bir belge bildirim yok yasallıkta yok muhtara ve jandarmaya bildirmek gerekli ama nerde

SIRADAKİ HABER

banner107