banner84

Kurban kesildikten sonra bunu yapmayın

Kurbanlık alışverişlerini yapmaya devam eden vatandaşların telaşı sürüyor. Kurbanlığın kesildikten sonra poşete konulmaması gerektiğini söyleyen Arıkan, etin dinlendirildikten sonra saklanmasının doğru olduğunu ifade etti

Kurban kesildikten sonra bunu yapmayın

-Özgür YILMAZ
Kurbanı kesmede nelere dikkat etmeli, kurbanlığa nasıl davranmalı? Kurban kesimi sırasından uyulması gereken kurallar ve kurban etinin bozulmaması için yapılması gerekenler? Tüm bu soruların cevabını Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurlu üyesi, Alanya’nın en eski kasaplarından Alaiye Kasap sahibi Selman Arıkan verdi. Arıkan, "Öncelikle kurban kesimi hassasiyeti gerektiriyor. İslami usullere göre kesme yöntemleri var. Kurbanda hayvanların daha hijyenik bir ortamda kesilmesi önceliğimiz. Kesimde dikkat edilmesi gereken hususlar, hayvanı incitmeden temiz veya hijyenik bölgede usullere göre profesyonelce kesilmesidir" dedi.
'HEMEN POŞETE KOYMAYIN'
Kurban kesiminin ardından etin dinlendirilmesi gerektiğini söyleyen Arıkan, "Kurban kesildikten sonraki bekletme süremiz ise havaların sıcak olmasından dolayı kesildikten sonra hemen herhangi bir kasaba götürüp dinlendirme işlemi yapılmalı, Dinlendirdikten sonra işleme koymaktır. Hayvan kesilir kesilmez poşete konuluyor bu doğru değil. Kesildikten sonra dinlendirilip sonra poşete koyulursa daha uygun olur. Mesela poşete koyulduktan sonra ağzını kapatmadan hemen bir kasaba getirip orada dinlendirmeleri gerekiyor" diye konuştu. 
 

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107