banner84

Medrese içler acısı halde

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmek için uzun yıllardı çaba sarfedilmekle birlikte halihazırda bazı tarihi yapıların bakımı ise yeterince yapılmamakta. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan, tarihin doyasıya yaşanabileceği ender kentlerden olan Alanya’da gün yüzüne çıkartılmayı bekleyen sayısız eser bulunmakta. 

Medrese içler acısı halde

Özgür YILMAZ
Geleneksel Alanya evlerinden, Tahtalı Minareye, tarihi kiliselere, Sedre Av Köşkü’nden Bedesten Çarşısı’na, Alara Handan, Şarapsa Hanına ve Oba Medresesi’nden, Aksaray Köşküne, Gülevşen Köşkü ve Camisine varıncaya kadar birbirinden değerli sayısız kültürel miras Alanya’da bulunmakta.
DEPO NİYETİNE KULLANILIYOR
Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan ve 29 yıllığına Alanya Belediyesi tarafından kiralanan Oba Medresesi’nin durumu ise içler acısı halde. Geçtiğimiz yıllarda koruma Kurulu kararı doğrultusunda Müze Müdürlüğü denetiminde arkeolojik kazı çalışması yapıldı. Emir Bedreddin Mahmut tarafında 1373’te yaptırılan medrese bölgede bulunan ve günümüze kadar büyük oranda ayakta kalmış tek medrese özelliğini taşımakta. Kazı çalışması ve temizlik yapılan medrese çevresi şuan saman tüccarları tarafından depo niyetine kullanılmakta.Medresenin restore edilmesi halinde özellikle kültür turizmine değer verenler için ziyaret programına alınabilecek nitelikte bir eser.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107