banner84

'Meraklı bakışları istemiyoruz'

Engelsiz Kent ve Yaşam'da özel bireylerin çevredeki meraklı bakışlar altında yaşamaya çalışmaları konuşuldu. Engelli bir çocuğa sahip olan Özel, çevresindeki meraklı bakışlardan rahatsızlık duyduklarını belirterek, "Meraklı bakışları istemiyoruz" dedi

'Meraklı bakışları istemiyoruz'

-Haber Merkezi

Özel bireyler ve onların ailelerini izleyicileri ile buluşturan Alanya Posta TV'nin gerçek hayat hikayeleri ile dolu programı Engelsiz Kent ve Yaşam'ın bu haftaki konukları Tuğçe ve Fatma Özel oldu. Özel birey olan Tuğçe'nin ve Anne Fatma Özel tüm samimiyetiyle Elçin Hacıhamdioğlu ile Esra Yemez'in sorularını yanıtladı. Fatma Özel, kızının rahatsızlığını doğumdan çok sonra olduğunu öğrendiğini söylerken, dik duruşuyla yaşadıkları herşeyi unuttuklarını söyledi.
'RAPORLARI İLE GELEBİLİRLER'
Yemez, programda Alanya Belediyesi'nin özel bireyler için hizmete açtığı Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi'nden bahsetti. Yemez, "Alanya Belediyesi'nin engelli bireylere ve yakınlarına yönelik hizmet etmiş olduğu bir birim var. Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi buradan bilmeyen herkese söyleyelim. Çok rahatlıkla çocuklarının ya da kendilerinin engelli raporları ile gelip ücretsiz bir şekilde yararlanabilecekleri birçok hizmet noktası var" dedi. 
'SOSYAL AKTİVİTESİZ GÜNÜMÜZ YOK'
Engelli bireylere yönelik sosyal aktivite konusunda Alanya Belediyesi'nin ve Alanya'nın birçok çalışması olduğuna değinen Anne Özel, " Alanya gerçekten bu konuda çok ileride. Sosyal aktivitesiz bir günümüz geçmiyor diyebilirim. Belediyenin bu konudaki çalışmaları takdir edilecek derecede" dedi.
'YOLCULUĞUNUZDAN VAZGEÇMEYİN'
Yemez, özel bireylere sahip olan ailelerin başladıkları yolculukları iyi bir şekilde tamamlayabilmeleri için vazgeçmemeleri gerektiğini vurguladı. Yemez, "Bu yolculuk gerçekten çok zor. Bazen gerçekten bunalmak çok normal, kontrolden çıkmak çok normal. Bazen ümitsizliğe kapılmak da çok normal. Buradaki en önemli şey bu yolculuktan vazgeçmemek. Siz yolunuzdan vazgeçmezseniz, bu yolculuktan bıkmazsanı, mutlaka size bir hediye ile bu yolculuk geri dönüyor" diye konuştu. 
'ENGELSİZLİKTE BAYRAĞIMIZ EN YUKARIDA'
Alanya'da artık her kurumun engelli bireyler için çalışma yaptığını ifade eden Yemez, "Her kurum, belediye başta olmak üzere çalışmalar yapıyor. Mesela Milli Eğitim'de ciddi çalışmaların içerisinde. Alanya'yı engelsizlik noktasında en yüksek bayrak seviyesine çıkarmak için canla başla çalışıyor herkes. Ben de o yüzden bu şehirde bu alanda çalıştığım için çok mutluyum" dedi. 
'ARTIK YAPMAYIN'
Hacıhamdioğlu'nun sorularını yanıtmaya devam eden Anne Özel, dışarıda karşılaştığını problemlerden de bahsetti. Özel, "Çok meraklı bakışlardan hoşlanmıyoruz. Tuğçe kendini çok huzursuz hissediyor. Ben normalde sakin bir insanım ama bu durumlarda sakin olamıyorum. Tuğçe yanımdayken sürekli gardını almış, insanların gözüne bakıp da çocuğuma ne şekilde bakacak diye gezmekten hoşlanmıyorum ve yoruluyorum. Maalesef ki sokakta durum bu. Lütfen bunu yapmayın. Eğer bu durum gerçekten başından geçmediyse,  şöyle yaptınız mı? Bunu yaptınız mı? gibi gereksiz yorumlarla bizi yormayın. Zaten o kadar kafamız dolu ki ve çocuğun yanında bunları konuşmak da hoş olmuyor ve bizim toplumumuzda maalesef çok var.  İnsanlardan uzak bir yerde durmaya çalışıyoruz bu sorular yüzünden. Tuğçe'yi sürekli koruma altına almam gerekiyor. Artık toplumun bilinçlenmesini istiyoruz" dedi. 
'ÖZGÜRCE YAŞAMALI'
Yemez de Özel'in yaşadığı durumla ilgili, "Eğitim çalışmaları ile bu algının yıkılması için tüm okullara gidiyoruz. İlkokuldan başlayıp üniversite ve kamu personeline kadar. Ama buradaki en önemli şeylerden bir tanesi engelli ailelerin mesajı. Çünkü bazen bizler ne kadar anlatsak da bu süreci yaşayan bir bireyin kendi içinden gelen mesajlar anlatması çok daha etkili olabiliyor. Bazı şeyleri bilmeden yapıyoruz. Bilinç eksikliğinden kaynaklı yapılan çok fazla şey var. Parkta sahilde her birey bağımsız özgür ve gerçekten kendini iyi hissedecek tarzda yaşamalı. O yüzden. Biz meraklı bakışları istemiyoruz" dedi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107