banner129

Metruk binalar tehlike saçıyor

Gazipaşa'da yıllar önce yapımına başlanmış ancak çeşitli nedenlerden dolayı tamamlanamayan ve bakımsızlıktan dolayı yıkılmaya yüz tutmuş binalar, hem görüntü kirliliğine neden oluyor hem de tehlikeye davetiye çıkarıyor

Metruk binalar tehlike saçıyor
Vatandaşlar, tehlikesinin yanısıra uygunsuz amaçlar için kullanılan veya madde bağımlılarının mesken tuttuğu metruk binalar için önlem çağrısında bulundu. Özellikle Gazipaşa'nın turizme açılan Denizyolu'nda bulunan binalar, görsel yönden hem kirlilik yaratıp hem de ilçenin imajını bozarken, bölgede yaşayan ve bina çevresinden geçmek isteyen insanlar için de risk teşkil ediyor. Her ne kadar bazılarının çevresine, önlem amaçlı çit çekilse de binaların cadde ve sokaktan gelip geçenler için tehlike oluşturduğunu belirten vatandaşlar insanların yaşamadığı bu binaların bir an önce yıkılması yada tamamlanması gerektiğini savunuyor. Çevrede yaşayan vatandaşlar çocuklarının oyun oynarken binanın çevresine yaklaşmasından korktuklarını dile getirerek,  “Bırakın küçük çocukları, bu binaların yanlarından geçerken biz bile korkuyoruz. Bu binalar çökerse altında kalacak olan canların hesabını kim verecek?” diye sordu. İnşaat halinde, yarım bırakılmış yada metruk halde bırakılmış binaların uygunsuz amaçlar için yada alkol, sigara ve uyuşturucu bağımlılarının da mekanı haline gelebileceğini de öne süren vatandaşlar, "Daha birkaç gün önce, otogar arkasında bulunan bir metruk binada yangın çıktı. Yangının çıkış nedeninin oraya sigara içmeye gelen liseli gençlerin söndürmeden bıraktığı sigara izmaritinden kaynaklandığı belirtiliyor. Bugün sigara yarın başka bir tehlike. O nedenle, çok geç olmadan gerekli adımlar bir an önce atılmalı" şeklinde konuşarak endişesini dile getirdi. 
ŞİKAYET VE İHBARLARI DEĞERLENDİRİYORUZ
Değişik nedenlerle tamamlanamamış, iskan alamamış ya da terk edilmiş binaların durumlarının ne olacağı ile ilgili soru ve endişeler devam ederken, konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Gazipaşa Belediye Başkanı Adil Çelik, "Bize bu binalar ile ilgili gelen şikayet ve ihbarları değerlendiriyoruz. Bu tür durumlarda bina sahiplerine, 'Ya binanızı yıkın ya da güvenlik tedbirlerini alın' diyerek yazı gönderiyoruz.  Ancak onlar da yıkmak yerine güvenlik önlemi alıyor. Denizyolu'ndaki tamamlanmamış ve şikayete konu olan bir binaya bizim uyarılarımızla etrafına çit çekildi. Orası imaren kullanılmak için ruhsatı olmayan bir bina. Bizim çıkarak tek tek tespit ettiğimiz bina yok. Sadece bu konuda gelen şikayetleri değerlendiriyoruz. Yaklaşık 10 yıllık ve daha eski atıl durumda olan binalarımız var. Uzun zamandır kullanılmayan ve hiç bir güvenlik tedbiri alınmamış binaları duyarlı vatandaşlarımız tarafından belediyemize bildirilirse gerekli işlemleri yapmaya hazırız" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2017, 14:02
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107