banner129

Mutlu son yaklaşıyor

Gazipaşa'da yapımı hızla devam eden ve ilçedeki tarım alanlarının yanısıra gençlere istihdam sağlayacağı da belirtilen Gökçeler Barajı'nda mutlu son yaklaşıyor

Mutlu son yaklaşıyor
Devlet Su İşleri(DSİ) 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, Gökçeler Barajı'nın en geç 15 Temmuz 2017 tarihine kadar su tutmaya başlayacağının müjdesini verdi. Gökçeler Barajı'nda işlerin Seiko saat gibi gittiğini belirterek Haziran sonu veya Temmuz'un 15'ine kadar düğmeye basacaklarını bildiren DSİ Bölge Müdürü Coşkun, "İlçe Kaymakamı, Belediye Başkanı ve tüm ilçe halkının katılımıyla inşallah o güzel anı hep beraber yaşayacağız. Gökçeler Barajı’ndan alınacak su ile Gazipaşa’da 47 bin 400 dekar tarım alanının sulanması, 2,5 MW kurulu gücünde HES ile 10,85 GWh/yıl enerji üretimi ve 10 adet yerleşim biriminin içme suyu ihtiyacını karşılanması hedeflenmektedir. Gökçeler Barajı ile bereketli topraklar suya kavuşacak" dedi.
İSTİHDAM SAĞLAYACAK
Turizm sektöründe yaşanan kötü gidişat, Gazipaşa'daki gençleri tarım alanlarına yönlendirdi. Turizmin işsiz bıraktığı gençler, özellikle yapımı büyük hızla devam eden ve yaklaşık 6 bin kişiye iş imkanı sağlayacak Gökçeler Barajı'nın hizmete açılmasını sabırsızlıkla bekliyor. DSİ 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, "Proje tamamlandığında dekar başına 2 bin 30 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 96 bin 222 TL katkı ve 5 bin 688 kişiye de istihdam alanı sağlanması hedefleniyor” diye konuştu. Gazipaşa Ovası Sulaması inşaatının da devam ettiğini sözlerine ekleyen DSİ Müdürü Coşkun, "Proje tamamlandığında 47 bin 400 dekar tarım alanı modern sistemler kullanılarak sulanacak" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2017, 16:51
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107