banner84

Pehlivanlar er meydanına çıkacak

Alanya Belediyesi, Geleneksel Alanya Gökbel Yaylası Yağlı Pehlivan Güreşleri bugün başlıyor. 20 Temmuz akşamı ünlü sanatçılar Cengiz Kurtoğlu ve Hüsnü Şenlendirici'nin konser vereceği Gökbel'de 21 Temmuz'da da 800 pehlivan kol bağlayacak

Pehlivanlar er meydanına çıkacak

15. Geleneksel Alanya Gökbel Yaylası Yağlı Pehlivan Güreşleri, bugün ve yarın Gökbel Yaylası’nda yapılacak. Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşlerinin ilk gününde ücretsiz halk konseri,  ikinci gün ise Gökbel Güreşleri gerçekleştirilecek. Her yıl Kırkpınar Güreşlerini aratmayan Gökbel'in bu yıl da aynı etkiyi yaratması bekleniyor.  
GÖKBEL’DE KURTOĞLU VE ŞENLENDİRİCİ SAHNE ALACAK
15. Geleneksel Alanya Gökbel Yaylası Yağlı Pehlivan Güreş Festivali’nin ilk gününde ünlü sanatçılar Cengiz Kurtoğlu ve Hüsnü Şenlendirici, en sevilen şarkılarını on binlerce hayranı için seslendirecek.
800 PEHLİVAN ER MEYDANINA ÇIKACAK
Kırkpınar Güreşleri’nin ardından Türkiye’nin sayılı organizasyonları arasında yer alan Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde yaklaşık 800 güreşçi kol bağlayacak. Birbirinden ünlü başpehlivanların er meydanında kol bağlayacağı Gökbel Yaylası Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin, çeşitli gösteri ve etkinliklerle bir şenlik havasında gerçekleştirilmesi hedefleniyor.
'KIRKPINAR’IN YİĞİTLERİ DE BURADA OLACAK'
Her yıl on birlerce kişinin katıldığı Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne bu yıl da tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin başpehlivanları katılacak. Gökbel ile ilgili konuşan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “20 Temmuz Cumartesi akşamı Hüsnü Şenlendirici ve Cengiz Kurtoğlu’nun halk konserleriyle başlayacak etkinliklerimiz Pazar günü de güreşlerle devam edecek. Değerlerimizi ve kültürel varlıklarımızı korumak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak adına birçok etkinlik gerçekleştiriyoruz. Yörük kültürümüzün de geleneği olarak yağlı pehlivan güreşleri düzenliyoruz. Bu yıl, büyüyen ve gelişen Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşlerimizin 15’incisini gerçekleştireceğiz. Kırkpınar’da yer alan hatta ilk 16 içerisinde mücadele veren pehlivanlarımız Gökbel’de de kol bağlayacaklar. Bu da organizasyonumuzun ne denli önemli olduğunu gösteriyor” dedi.
'YERLİ VE YABANCILAR İÇİN KAYNAŞMA FIRSATI OLACAK'
Gökbel Güreşleri’nin yerli veya yabancı Alanya’da yaşayan herkes için büyük bir kaynaştırma özelliği olduğunu ifade eden Başkan Yücel, “Yerli misafirlerimiz kadar yabancı misafirlerimiz de Gökbel’de hem stres atıyor hem de kaynaşma fırsatı buluyorlar. Bu ve benzeri etkinlikler Alanya içini bütünleştirici bir özellik taşıyor. Bu anlamda bizler için daha da önemli hale gelen bir organizasyon” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107