banner84

'Sağlık turizminde farkındalık oluşmalı'

Türkiye ve Alanya'nın sağlık alanında her yıl geliştiğini ve bu sebeple sağlık turizminden payını alması gerektiğini Alanya Posta TV'de vurgulayan Yazan, "Farkındalık oluşturulmalı" dedi

'Sağlık turizminde farkındalık oluşmalı'

-Haber Merkezi

Türkiye Sağlık Turizmi Dernekleri Federasyonu (TURSAF) Genel Başkanı Tevfik Yazan, TURSAF Genel Sekreteri Ahmet Girgin ve Alanya Sağlık Turizmi Derneği (ALSTUD) Yönetim Kurulu üyesi Erkan Karadağ, Alanya Posta TV'nin konuğu oldu. Artı Haber'de Gazeteci Özgür Yılmaz'ın sorularını yanıtlayan konuklar, sağlık turizmine ilişkin önemli noktalara değindiler. Alanya'nın ve Türkiye'nin sağlık turizminden alması gereken payın daha fazla olduğunu savunan katılımcılar, farkındalık oluşturulması gerektiğini söyledi.
'OLMAZ DEDİLER AMA OLDU'
TURSAF'ın başkanının ilçeden olmasını istemeyen tarafların olduğunu söyleyen Yazan, "İlçeden federasyon başkanlığı olmaz dediler. Ama genel olarak arkadaşların kanısı teveccühleri bizden yana oldu. Ortak fikirli bu karar alındı" dedi.
SAĞLIKTA PAY YETERLİ DEĞİL
Türkiye'nin sağlık turizmi açısından iyi bir noktada olduğunu söyleyen Yazan, "Payımız yeterli değil" dedi. Yazan, "Sağlık turizminde Türkiye iyi bir yerde, ama çok daha iyi bir yerde olması lazım. Sağlık turizmi ile ilgili gerekli altyapı ve fiziki altyapı fazlasıyla var. Gelişmiş ülkelerden çok daha iyi durumda Türkiye sağlık açısından. Özellikle son 15 yıl içerisinde sağlıkla ilgili dönüşüm ve yenilenme ile daha iyi bir konuma geldik. Hastaneler ve eğitim anlamında dünyada isim sahibi ve söz sahibi doktorlarımız var. Cihaz ve medikal malzeme olarak da gayet iyi durumdayız. Dünyada şu an yaklaşık senede her yıl yüzde 20-25 oranında arttarak, 12 13 milyon kişi sağlık amacıyla şifa bulmak için başka ülkeye seyahat ediyor. Bu kişilerde geçen yıl itibariyle 500 milyarı aşan bir harcamaları var. Dünya genelinde bu 500 milyarı aşan ve 12 13 milyon kişi içerisinde biz 1 milyonlara yeni geliyoruz hasta sayısı olarak, gelir olarak da 5 milyar dolar bandını zorluyor" dedi.
'İLKE İMZA ATILACAK'
Sağlık turizmi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin açılacağını da duyuran Yazan, "Federasyon ve dernek olarak ALKÜ, Alanya HEP Üniversitesi ile ortak çalışmalara giriyoruz. Özellikle üniversitemizin yeni daha önce başlattığımız çalışmalarımız vardı beklemede. Yeni rektörümüzün de bu konudaki duyarlılığı ile hızlı bir giriş yaptı ve ortak görüşmelerimiz oldu. Sağlık turizmi ile ilgili bir araştırma uygulama merkezi olacak. Eğitim alanında güzel çalışmalar olacak ve bu Türkiye'de ilk olacak. Senatoda görüşülecek yakın zamanda. Alanyamız birçok ilklere imza attığı gibi sağlık turizmi Araştırma Uygulama Merkezi de üniversitemizin öncülüğünde ve federasyonumuzun işbirliğinde bir ilk olacak" diye konuştu. 
'HİNDİSTAN BİLE BİZDEN ÖNDE GİDİYOR'
Yazan, "Bu pastadan aldığı pay dediğimiz gibi 500 milyar nereye 5 milyar nereye. Hindistan ve Tayland bile bizden önde gidiyor. Ama Türkiye'nin birçok artısı var bu konuda. Yarım asrı geçmiş bir turizm geçmişi, dünya standartlarının üstündeki kalitesi, ekonomik fiyatlarımız gibi" diye konuştu. 
'FARKINDALIK OLUŞTURULMALI'
Türkiye'nin sağlık hizmetinde kalitesinin giderek arttığını söyleyen Yazan, "Hizmet kalitesi giderek artıyor. Ulaşımda da yeterli seviyeye geldik. Alanya'nın bu pastadan daha büyük pay alması gerekiyor. Alanya'nın artılarını daha fazla arttırmak ve yatırımcıları sağlık turizmi noktasına çekmek için çalışmalar yapıyoruz. Bir farkındalık yaratılması gerekiyor. Kış gününde tüm oteller kapalı. Ama sağlık turizmi sayesinde otellerin kapalı kalmasına gerek kalmayacak. Yatırımcıları üniversitelerimizle beraber farkındalığı arttırmak için çalışmalar yapacağız ve buna ağırlık vereceğiz" dedi.
'EN ÇOK ESTETİK İÇİN GELİYORLAR'
Türkiye'nin sağlık turizminde Avrupa ülkeleri tarafından tercih edildiğini söyleyen Erkan Karadağ, "Şu an sağlık turizminde hedef alanımız genelde 4-5 saatlik uçuş mesafesi içerisindeki tüm dünya. Altyapımız her şeyimiz hazır. En çok estetik alanda öncelikli olarak başladı sağlık turizmi Türkiye'de. Saç ekimi göz ve diş ile ilgili sınırlıydı. Daha sonra bakıldı ki Türkiye'de bunların yanı sıra son teknolojilerle bütün cerrahi operasyonlar yapılabiliyor. Biz de aynı zamanda bir fiyat avantajı da var. Son dönemde obezite de ön plana çıktı. Avrupa, Ortadoğu ve Avrupa'da özellikle İngiltere tamamen ilk  noktası sağlık turizminde Türkiye. Her açıdan tercih listesinde Türkiye 1. sırada yer alıyor" dedi.
'SAĞLIK TURİZMİ BÜYÜK BİR ARTI'
Kış turizmini de sağlığının etkileyeceğini ifade eden Yazan, "Yapılan istatistiki çalışmalara göre normal bir turist 600-700 Dolar civarında bir harcama yapıyor. Ama sağlık turizmi için gelenler en aşağı 7 ile 10 bin dolar arasında bir harcama yapıyor. Yapılan işleme göre 30- 40 bin dolar kadar yükselebiliyor rakam. Artı olarak, refakatçiler de otellerde kalıyor, çarşıya gidip alışverişte yapıyorlar. Bunların hepsi artı ilave" dedi.
'3.YAŞ TURİZMİ HAKKINDA PLANLAMALARIMIZ VAR'
Yazan, "Dünya nüfusu hızla yaşlanıyor. Hayat standartları yükseldikçe, yaşlı nüfus oranı da artıyor. 15 sene sonra dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri yaşlı olacak.Alanya iklimi, ulaşımı, şehir kültürü 3.yaş turizmine uygun. O yaştaki hasta grubu için yakın turlar gezme yerleri de var. O yaş grubu kendini güvende hissetmek ister ve sağlık alanında da öyle ve Alanya bana uygun. Bunları değerlendirmek lazım. Devletimizin sağlık turizmi ile ilgili arsa tahsisinden tutun, birçok yıl ödemesiz veya belli bir kısmı hibe olan teşvikleri var. 3. yaş turizmi ile ilgili önümüzdeki dönemlerde planlamalarımız bir aksilik olmazsa 2020'nin ilk yarısında bir farkındalık çalıştığı yapmayı planlıyoruz" dedi.
'ALANYA ŞANSLI'
Alanya'nın sağlık turizmi açısından şanslı olduğunu söyleyen Ahmet Girgin, "Sağlık turizminde bir örgütlenme bölgesel bir çalışma ile yapılıyor ve bu bölgesel çalışma ulusal bir yapıya dönüşecek ise tüm sektörlerin elini taşın altına koymalı. Alanya o kadar şanslı ki 2 tane üniversite hastanesi var ve 2 tane de Üniversitesi var. Bütün bu bileşenlerle Alanya'da sağlık turizmi çalıştayı yapmayı düşünüyoruz federasyon olarak. Son 3 yılda 6 ilde bölgesel çalıştayları yaptık. Bu konudaki tecrübelerimizden dolayı biraz daha geniş kapsamlı ve Alanya'ya torpil geçerek daha geniş kapsamlı bakanlık nezdinde ve Ticaret Bakanlığı nezdinde ki yetkililerin katılacağı, akademisyenlerin katılacağı bir çalıştay gerçekleştireceğiz. Bu çalıştayda ki amacımız özellikle Alanya'daki turizm sektöründeki yatırımcıların gelecek vizyonda sağlık turizmi ile ilgili yapılaları doğru yapmaları. Birtakım bilgilerin paylaşıldığı Alanya'nın sağlık turizmi alanında gelişeceği bir çalıştay olacak" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107