banner84

Sağlık ve eğitim turizminde atağa geçtiler

ALSTUD Başkanı Yazan, Rektör Kalan ve Başhekim Lakadamyalı ile bir araya geldi. Sağlık turizmine yönelik işbirliğinin konuşulduğu toplantıda, yurtdışı bağlantılarının kullanılarak yabancı öğrenci sayısında da artış sağlanması için çalışmalar yapılacağı konusunda karar verildi

Sağlık ve eğitim turizminde atağa geçtiler

Alanya Sağlık Turizmi Derneği’nin (ALSTUD) yurtdışı bağlantıları ve derneğin öncülüğünde Kasım 2018 tarihinde Güney Rusya Federasyonu’nda bulunan IMBL Üniversitesi ile imzalanan öğrenci değişim ve üniversiteler arası işbirliği protokolü çerçevesinde ilk öğrenciler geldi. Öğrencilerle tanışma, aynı zamanda dernek faaliyetlerini ve derneğin ALKÜ'ye yapabileceği katkılara yönelik olarak  ALSTUD yönetim kurulu üyesi Uz. Fizyoterapist Ceyda Görücü ev sahipliğinde  Admiral Resort’te kahvaltı organizasyonu düzenlendi. ALSTUD Başkanı  Dr. Tevfik Yazan, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Ekrem Kalan, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimi Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı ve dernek yönetim kurulu üyeleri Ahmet Girgin, Dr. Erkan Karadağ ve Dr. Tuncay Sarmaz organizasyona katıldı.
YURTDIŞI BAĞLANTILARI KULLANILACAK
ALSTUD  yönetim kurulu, rektör ve başhekime, derneğin bölgesel, ulusal ve uluslararası faaliyetleri hakkında detaylı bir sunum yaptı. Ayrıca, yapılacak işbirliği sayesinde bölgeye katkıları masaya yatırıldı.Toplantıda ALKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin,  Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezleriyle ve üniversitede  kurulmasını kararlaştırılan Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Eğitim Merkeziyle,  ALSTUD'un yurtdışı bağlantıları da kullanılarak, Türk doktorların yansıra yabancı doktorlara  sertifikalı eğitim veren bir üniversite olarak sağlık ve eğitim turizmine katkı verilmesi konuşuldu.  
SAĞLIK TURİZMİ İÇİN KARAR ALINDI
Aynı zamanda  TURSAF Başkanı da olan  Dr. Tevfik Yazan  ülkede faaliyet gösteren diğer il derneklerinin ve yurtdışında TURSAF’a destek veren sağlık turizmi akademisyen ve sektör temsilcililerinin danışma kurulu üyeliği  konusunda işbirliği yapılmasına, ALKÜ bünyesinde yeni bir trend olan sağlık turizminin, bölgesel ve ulusal çapta akademik kararların verildiği, sağlık turizmi personellerinin yetiştirildiği, mevzuat  ve planlama çalışmalarının yapıldığı , sektör temsilcileri ve yatırımcılara destek veren önemli bir bilim merkezi olan Sağlık Turizmi Araştırma ve Uygulama Merkezinin  kurulmasına, dernek olarak tüm yurt dışı bağlantıları kullanılarak  yabancı öğrenci sayısının artırılmasına yönelik çalışmalar yapılmasına, yurt içi ve yurt dışı kongre, çalıştay ve sempozyumlarda üniversite ile işbirliği yapılmasına karar verildi.
'DÜNYADA CAZİBE MERKEZİ OLACAK'
Yazan, "Rektörümüz ve başhekimimizin sağlık turizmine gösterdikleri yakın alakanın ve işbirliğinin, üniversite, hastane ve sektör temsilcileri ile bir arada ortak çalışarak ülkemize ve bölgemize ciddi katkı sağlayacak. Alanya’mız bu kümelenme çalışması ile sağlık turizminde akademik ve reel sektör  buluşmasının örnek bir modeli olacak. Tüm dünyada bir cazibe  merkezi olacak" dedi. Yazan, ayrıca Rektör Prof. Dr. Ekrem Kalan ve Başhekim Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı’ya teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107