banner129

Servislerde sorun bitmiyor

Servis ücretlerinde yaşanan krize son noktayı koyan Büyükşehir, UKOME'nin belirlediği fiyatlara uymayanlara cezai işlem uygulanacağı söyledi. Ücretlerde yaşanan sıkıntıya bir başka sorun daha eklendi. Alanya Servis Esnafları Dernek Başkanı Lök, servis esnafının düşük bedelle çalıştırıldığını okul ve şirketlerin rant sağladığını iddia etti

Servislerde sorun bitmiyor

Haber Merkezi

2019-2020 Eğitim Öğretim döneminin başlamasıyla birlikte Antalya Büyükşehir Belediyesi şikayet hattı ve ABİM üzerinden, özel okullarda UKOME Genel Kurulu’nca belirlenen tarife dışında ücret talep edildiği yönündeki şikayetlerde artış yaşandı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı da açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirdi.
RESMİ VE ÖZEL OKUL TARİFESİ
Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, resmi okul servis ücretlerinin 0-3 kilometre 185 TL, 3-6 kilometre 190 TL, 6-10 kilometre 210 TL ve 10-15 kilometre için 215 TL olduğu, özel okullar için belirlenen tarifenin ise 0-3 kilometre için 235 TL, 3-6 kilometre için 240 TL, 6-10 kilometre için 260 TL, 10-15 kilometre içinse 270 TL olduğu hatırlatıldı. Bu tarifelerde belirlenen ücretlerin resmi ve özel eğitim kurumlarında hizmet veren okul servis araçları için bağlayıcı olduğuna dikkat çekilen açıklamada belirlenen ücret tarifesine uymayanlara ilgili mevzuat ve yönetmelikler kapsamında cezai işlem uygulanacağı vurgulandı.
VELİLERİN ŞİKAYET HAKKI VAR
Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığınca yapılan açıklamada ayrıca velilerin tarifeye uymayan servis sağlayıcıları ile ilgili şikayetlerin okul yönetimlerine, ilgili meslek odalarına, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine ve konuya ilişkin emsal kararları bulunması sebebiyle bağlı bulunulan İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine yapılması gerektiği ifade edildi.
'RANT SAĞLIYORLAR'
Ücretlerde yaşanan sıkıntının yanı sıra servis esnafının da başka bir sorunu ortaya çıktı. Alanya Servis Esnafları Dernek Başkanı Hasan Lök, "Ailelerden yüksek miktarda servis ücreti alınırken, borç batağında çırpınan servis esnafına düşük bedellerle taşıma yaptırılarak okul ve şirketler rant sağlıyor. Esnaf çaresizlikten şikayetçi olamıyor. Birçok esnaf kredilerini ödeyemez durumda. Takipteki esnafların araçları icra yoluyla bağlanma tehlikesi ile karşı karşıya. Okullar açıldığı andan itibaren esnaflar ile görüşüp aldıkları ücretleri tespit edecerek ilgili mercilere müracaat edeceğim. Gerekirse elde ettiğim delillerle mahkemeye müracaat edip MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) tarafından konunun en ince ayrıntısına kadar incelenmesini talep edeceğim. Benim inancımda haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Esnafın göz göre göre ezilmesine sessiz kalmayacağım" dedi.

banner140
YORUM EKLE
YORUMLAR
Öğretmen
Öğretmen - 2 yıl Önce

Alanya Servis Esnafları Dernek Başkanı Hasan Lök sizi yaptığınız açıklamadan dolayı kınıyorum. Okullar ne zamandan beri rant sağlıyor? Ben Demirtaş'ta okulda görevliyim. Biz de de servisler var ama buradaki hiç bir okul rant sağlamaz. Üstelik servis ücretleri çok pahalı. 0-3 km 185 lira olur mu ya hu? Hem sen kaç defa geldin de servisleri denetledin?

SIRADAKİ HABER

banner107