banner84

'Servislere durak yok'

Alanya Posta TV'de canlı yayına katılan Özkan, servisçilerin yaşadığı sorunlardan bahsetti ve ALMOS şirketi ile ilgili ortaya atılan iddialara da yanıt verdi. Özkan, servisçilerin en büyük sorununun okul önlerinde durak olmamasını söylerken, "Bu soruna çözüm bulamıyoruz" dedi

'Servislere durak yok'

-Haber Merkezi
Alanya Posta TV'de yayınlanan Haberin Manşeti programına konuk olan ALMOS Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Özkan, servisçilerin yaşadıkları sorunlardan ve özel öğrenci taşıyan servislere yönelik atılan iddialara açıklık getirdi. Özkan, servisçilerin kar etmediğinden söz ederken, servis duraklarının olmamasından da yakındı.
'SERVİSÇİLER KAR ETMİYOR'
Servisçilerin kar etmediğini söyleyen Özkan, "Şu anda bir kar ediyoruz sayılmaz. Verilen ücret çok düşük. Devletin belli bir kuralı var, kriteri var. Kritere göre fiyat çıkartıyor o kadar. Düşük değişmesi lazım, değişmeden olmaz. Devletin bunu değiştirmesi gerekiyor. Devlet bize para kazanmıyorsan yapma der. Şu anda bizim bu konuda bir yetkimiz yok" dedi.
'REKABET YARATILIYOR'
Servisinin para kazanması için 2 ya da 3 tane servis yapması gerekiyor. Araç kapasitesi belli öğrenci fiyatı belli. Tek servis yaparsan zarar. Ancak 2-3 yaparsan bir kar elde edersin. Okul saatleri, coğrafi konum çok değişik. Sistem kolay değil. Trafik sıkıntısı, okul saatleri, okul yerleri değişse herşey hallolacak. Bizim şu anda en iyi para kazandığımız bölge Mahmutlar bölgesi. Dışarı gitmiyor 2-3 servis yapabiliyorlar. Onlar az çok para kazanabiliyor, onların sıkıntı yok. Merkezde en fazla sıkıntı var, beldelerde ücret sıkıntısı var. Bir öğrenci 200 civarında olması lazım şu anda yemeğe giderse 250 civarında ama adamlar 100-150 liraya rekabet yapıyorlar kendi aralarında. Bir araya gelemiyoruz. Bu konuda bir araya gelemeyince rekabet olarak fiyat aşağı düşüyor" dedi.
'YATIRIM ARACI OLABİLİR'
Servisin yatırım aracı olacağını ifade eden Özkan, "Yatırım aracı olabilir. 60 bin TL ise şu anda servis plakası, çok sıkıştığında en kötü 55'e satarsın" dedi.
'KAFALARINDAN UYDURUYORLAR'
Bir ihalede 100 araç istenmesine rağmen kendilerinin 40 araçla ihaleye girdiği iddiasına yanıt veren Özkan, "İhale 100 araçlık diye bir şey yok. Hat ihalesi yapılır.  100 hat üzerinden ihaleye çıkılmıştır. ama her hattın rehberi ayrıdır. Birr şoför bir araç farklı bir hatta gidebilir, saat uyarsa, şartları uyarsa. Mesafesine göre bulunduğu konuma göre iki hatta da gidebilir. Böyle bir şey yok yani kafalarından uyduruyorlar böyle şeyleri" dedi.
'KENDİ OKULUNA GİDİYOR'
Alanya Postası Gazetesi'nin de özel öğrenci servislerinde 'iki servis 1 hostes' başlığıyla iddiları yayınladığı habere de açıklık getiren Özkan, "Bizim farklı okullarımız var. Rehberlerin kimisi okulda kalıyor, kimisi kalmıyor. Boşta kalan rehberleri, okulda kalmayanları bir araçlarla evlerine dağıtıyoruz. O görüntüler büyük ihtimalle şu şekilde ortaya çıktı. Araçtan inen hostesin aracında başka bir hostes daha vardı. Ve diğer araçtan inerek, kendi okuluna gideceği için kendi aracına biniyor hostes" dedi.
'SORUN HAT SAFHADA'
Servislerin sorunlarından da bahseden Özkan, "Yollar yeterli değil, trafik sıkıntısı var. Park yeri zaten ayrı bir sıkıntı. Okulların önünde park yeri yok. Bu sürekli sorun. Çocuk alırken bile sorun yaşanıyor ,duracak yerleri yok. Merkezi okullarda bu yaşanıyor. Hatta hat safhada. Yapacak bir şey de yok. Bu şekilde idare ediyoruz. Özellikle adliyede veya ile Yayla yolu ışığı sabahları kilitleniyor arkadaşlarımız bundan şikayetçi. Arabalar birbirine kalkmaz hale geliyor, saat 8 ve 9 arasında" dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2019, 22:16
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107