banner129

SGK'dan son çağrı

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) Gazipaşa Şube Müdürü Ali Cennet Çetinkaya, yapılandırmadan faydalanmak isteyen vatandaşlara, 30 Haziran 2017 tarihine kadar başvurularını yapmaları çağrısında bulundu

SGK'dan son çağrı
7020 Sayılı Kanunla borçlarını yapılandırmayan vatandaşlara yeni bir fırsat verildi. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan SGK Müdürü Çetinkaya, yapılandırmanın hangi borçları kapsadığını şu şekilde açıkladı; "2017/Mart öncesine ait sosyal güvenlik alacakları ve bunların gecikme ceza borcu bulunan faal/gayri faal şirketlerimizin, şirket ortak ve yöneticilerinin 7020 sayılı Kanun kapsamında getirilen fırsattan yararlanmalarını teminen, gerek kendi sigortalıklarından gerekse çalıştırmış oldukları sigortalıklara ilişkin borcu bulunması halinde, Sosyal Güvenlik Kurumuna 30 Haziran 2017 tarihine kadar başvuruda bulunmaları halinde; idari para cezalarında anaparanın yüzde 50’si silinecek. Yapılandırma kapsamında, idari para cezalarında gecikme cezalarının yanı sıra borç asıllarının da yüzde 50’si silinecek.  Ve buna ilişkin gecikme zammı ve gecikme zammı tutarları terkin edilecektir.
FER'İ BORÇLARDA İNDİRDİM
Yapılandırma kapsamına giren alacakların; asıllarının kanunun yayımı tarihinden önce ödenmiş olması şartıyla; fer’i alacağın yüzde 40’ının ödeme süresi içerisinde peşin yada taksitle ödenmesi halinde aslı ödenmiş fer’i alacağın yüzde 60’ının tahsilinden vazgeçilecektir. Yapılandırma için herhangi bir teminat istenmeyecek. Tatbik edilen hacizler yapılan ödemeler nispetinde kaldırılacak ve buna isabet eden teminatlar iade edilecek. Tatbik edilen hacizlere konu mallar borçlunun talebi halinde satılabilecek. İlk taksit ödenmesi halinde borcu yoktur yazısı alınabilecek. Borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacaktır. İlana çıkmış satışlar yapılandırmaya müracaat edilmesi halinde durdurulacaktır.
İHALE VE İNŞAAT İŞYERLERİ İÇİN
Borçların tamamının ödenmesi kaydıyla ilişiksizlik belgesi/teminat iadesi yazısı verilecektir. Tüm borçları karşılayacak tutarda teminat verilmesi halinde, yapılandırılmış olan borçların ödenmesi beklenilmeden ilişiksizlik belgesi/teminat iade yazısı verilebilecektir. Cari dönem prim borçlarını ödemek şartıyla sigorta prim teşviklerinden yararlanabileceklerdir. Yapılandırmanın bozulması halinde yararlanılan teşvikler geriye yönelik iptal edilmeyecektir"
Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2017, 16:53
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107