banner84

Tarihi yapı yenilenmeyi bekliyor

Antalya Valisi Münir Karaloğlu Antalya’nın fethinin 812.yılı hediyesi olarak Karamanoğlu Beyliği tarafından 1373'te inşa edilen Alanya Gülevşen Camii'nin yenilenerek ibadete açılacağını açıklanmasına rağmen henüz tarihi yapıda çalışma başlamadı.

Tarihi yapı yenilenmeyi bekliyor

-Özgür YILMAZ
Karamanoğlu Beyliği tarafından 1373 tarihinde inşa edilen Çıplaklı Mahallesi sınırlarında kalan Gülevşen camii 20.yy başına kadar ibadete açık kalırken sonrasında ise adeta harabeye dönüştü. Vali Münir Karaloğlu, dikkatini çeken bu durum için sene başında yaptığı açıklamada camini aslına uygun olarak yenilenip Antalya’nın fethi anısına ibadete açılacağını duyurmasının üzerinden 6 ay geçti.
GÜLEVŞEN'İ DEMİRLER AYAKTA TUTUYOR
Caminin duvarları büyük bölümü yıkılmış olmasına rağmen ayakta kalan kısmı ise nerede yıkılmak üzere. Yıllar önce yıkılmaması için yapılan destekleyici demir dışında yapının ayakta kalması için bir çalışma şimdilik yok. Yapının en sağman noktası ise imamın namaz kıldırmak için bulunduğu mihrap kısmı. Cami çevresinde binalar yapılırken, tarihi duvarla iç içe dökülen beton bloklar ise yapının siluetini önemli oranda bozduğu görülmekte. Yıkılma tehlikesi bulunan cami içinde ot ve çalılar kaplarken duvarlarında durumu bundan farklı değil.  Çöpler dışında caminin içinde, saygıdan mahrum insanların alkol tüketip şişelerini de tarihi cami içinde bıraktığı dikkatlerden kaçmıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107