banner84

'Tek çare esnaf haritası'

Haberin Manşeti programında esnafın 'turist var ama biz para kazanamıyoruz' söylemlerine dükkan sayıları arttığı için para kazanılmadığını söyleyen Sili'yi, ALESO Başkanı Demir de haklı bularak, "Tek çözüm esnaf haritası" dedi

'Tek çare esnaf haritası'

-Ayşe Yağmur MERCİMEK
Cuma günü Alanya Posta TV'de yayınlanan Haberin Manşeti programına konuk olan ALTİD Başkanı Burhan Sili, esnafın uzun zamandır yakındığı turist alışveriş yapmıyor söylemlerine canlı yayında yanıt verdi. Sili, esnafın para kazanamadığı için yakındığını ancak bunun sebeplerinin çok fazla dükkan açılması ile bağlantılı olduğunu ifade etmesinin ardından, Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, bu çıkmazdan kurtulmak için tek çarenin esnaf haritasının hayata geçirilmesi olduğunu söyledi. 
'GELEN DÜKKAN AÇIYOR'
Demir, "Burhan Sili yaptığı tespitlerde haklı. Hakikaten Alanya'da her meslekten, son haddine kadar açılmış durumda dükkan var.  Zaten AVM'lerin durumu da ortada. Türkiye'nin her memleketinden Alanya'da esnaflarımız var. Yazın ortasında buraya tatil için gelen vatandaşlar, kalabalığı görünce 'Alanya'da çok kalabalık var, ben burada su satsam dahi geçinirim' diye düşünerek, kendi memleketinde olan malını, mülkünü, dükkanına satıp Alanya'ya yerleşiyor.  Burada iş yeri açıyorlar. Bu da Alanya'daki yaşayan daha önceki esnafın sıkıntısına sebep oluyor. Bir pasta dilimini düşünün, her açılan esnaftan dolayı bu dilim küçülüyor, kazanç düşürüyor. Sonrasında da olan esnafa oluyor" dedi. 
'ESNAFIN PAYI AZALIYOR'
Esnafın sıkıntı çektiğini söyleyen Demir, "Alanya'nın ekonomisinin iyi olduğunu ancak esnaf sayısının giderek artması nedeniyle payın giderek düştüğünü söyleyen Demir, "Her meslekte ve her memleketten, Azerbaycan'dan, Rusya'dan, Moldova'dan ve daha başka ülkelerden bizim dahi odamıza kayıtlı üyelerimiz var. Türkiye'nin her yerinden buraya esnaf olarak geliyorlar. Burada iş yapıyorlar ama Alanya'dan hiçbir memlekete giden esnaf yoktur. Alanya'daki pasta dilimi gitgide azalıyor. Biz de burada oda başkanı olarak bütün esnafın ne sıkıntı çektiğini, neden bu şekilde olduğunu tespit ediyoruz" diye konuştu.
'YASAKLANMALI'
Esnaf haritasının bir an önce çıkması gerektiğini belirten Demir, " Bizim senelerdir uğraştığımız oda başkanları olarak esnaf haritası. Yani bir caddede bir tane butik varsa, ikincisi için en az 300-500 metreye kadar mesafe olacak aralarında. Bu konuda çalışmalarımız var. Burada meslekler arası sıkıntılar yaşanıyor. Hümetimize  düşen görev esnaf haritasını bir an önce çıkaracak, bir caddede iki üç tane esnafın aynı meslekten iş yapmasını yasaklayacak. Bunun da meclisten geçmesi lazım ve şu anda da hükümetimizin böyle bir çalışması var. İnşallah ileride çözülür. Alanya'da yaşanan durum başka yerde yok.  Bir sokakta 4 tane berber Alanya'da var, butikler zaten sıralı. Bunun için de kazancımız yarı yarıya değil, çeyreğe düştü. Daha da düşecek bu şekilde olmaya devam ederse" dedi.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107