banner84

Tek tuşla polis yanınızda

Son yıllarda giderek artan kadına şiddet olayları ile birlikte KADES uygulaması yeniden gündemde. 70 bin kişinin telefonuna indirdiği uygulama Emine Bulut cinayetinin ardından 182 bine çıktı

Tek tuşla polis yanınızda

Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES), kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulama. Kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş uygulama ile eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar tek tuş ile polise yerini bildirebiliyor.Alanya'da da 2019 yılının 7 ayında Antalya Barosu Alanya Kadın ve Çocuk Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu'na kadına karşı şiddet ve çocuk istismarı ile ilgili 30’a yakın başvuru yapıldı. Bu uygulama sayesinde bu tarz olaylar yaşanmadan duruma anında el atılabilecek. 
UYGULAMAYI İNDİRİP KAYDOLUN
Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacak. 
KONUM BİLGİSİNİN AÇIK OLMASI ŞART
Uygulamada bulunan 'YARDIM İSTE' tuşuyla tuşuyla mağdur kadın polise ihbarda bulunabilecek. İhbar, otomasyon sistemine alarm olarak düşecek ve ihbarcının konumu, adres bilgisi şeklinde otomatik olarak sistemde görülecek. Uygulamanın düzgün çalışması için cep telefonunun konum bilgisinin de açık olması gerekecek. Asılsız ihbarda bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 271'inci maddesi uyarınca yasal işlem yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107