banner129

'Thomas Cook'un yeri dolar'

ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi ve Exotic Tour sahibi Cengiz Topçu Thomass Cook'un iflasının ardından yaşanan gelişmeleri ve yapılması gerekenleri Alanya Posta TV'ye anlattı. Topçu, "Turizm sektörü bu açığa izin vermez, yeri doldurulacaktır" dedi.

'Thomas Cook'un yeri dolar'

-Özgür YILMAZ
Thomas Cook'un iflasının ardından harekete geçen diğer şirketler, Türkiye kapasitesini arttırıyor. Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi ve Exotic Tour sahibi Cengiz Topçu da iflasın bölgeleri ve acenteleri nasıl etkilediğini açıkladı. Topçu, "Thomas Cook'tan bahsediyoruz, 2018 rakamları ile 22 milyon turisti taşımışlar bütün dünya genelinde. Battığı anda 150 bin İngiliz turisti yurt dışındaymış, Almanya ve diğer pazarları da eklesek 600 bine yakın bir yabancı Thomas Cook ile seyahat ediyordu. Onlarca oteli, 100 civarında uçağı var. O yüzden Thomas Cook'un iflası tabii ki herkesi olumsuz anlamda etkiledi. Biz İskandinav pazarında bu etkiyi pek fazla hissetmedik. Çünkü İskandinav pazarı her halükarda operasyonlarını devam ettirmeye çalışıyor ama Almanya, Polonya Hollanda pazarlarında özellikle de İngiliz pazarında bu etkiyi hissettik. Bunların yeri doldurulabilir mi? Tabii ki doldurulacak. Özellikle turizm işi hiçbir zaman bu açığa izin vermez. Önümüzdeki zamanlarda bunun yeri doldurulacaktır. Hatta jet2 ve  TUI kapasite artırımına gittiler, bazı firmalar da pazarlarda nasıl var olurum çalışmaları içerisinde. Bunlarla birlikte pazarlarda çok büyük bir kayıp yaşamayacağız gibi gözüküyor. Thomas cook isminin getireceği olumsuz düşünceler olacak. İnsanlar Thomas Cook ismini belki görmek istemeyecekler. O yüzden bu yeni yapılanmalar içerisinde de Thomas Cook ismini görmeyeceğiz gibi görünüyor" dedi.
"FİYATLARI DÜŞMEYECEKTİR"
İflasın ardından yükselme aşamasında olan fiyatlarda bir iniş olmayacağını söyleyen Topçu, "Fiyatların çok fazla düşeceğini zannetmiyorum. Zaten 2020 kontratlarının birçoğu yapılmıştı. Sadece varolan acenteler belki de kapasite artırımına gidecekler. Bunun fiyatları çok olumsuz etkileyeceğini sanmıyorum. Zaten geçmişten gelen bir takım alacakların peşinde olacak konaklama sektörü, taşıma veya incoming sektörlerü Thomas Cook'tan. Rakamlar önümüzdeki sene planlananın üstünde olacağı için fiyatları çok fazla bir yansıma olacağını zannetmiyorum. Biz zaten 2020-21-22 hatta 2023 yılları için biliyorsunuz bir planlama yapıldı. Hükümetimiz de açıkladı, belli bir artışı öngörerek. Her sene üstüne biraz daha gelen sayısını artırma çalışmaları var. Bence bu çalışmalar devam edecek. Tabii ki tatil yapan kişiler de bir tereddüt oluşacak ama belki firmalarını seçerken daha dikkatli olacaklar. Bu tip olaylara karşı daha dayanıklı, dirençli acenteleri seçecekler. Bu anlamda belki incoming acentelerin, tur operatörlerinin sayılarında da farklılıklar olabilir bazılarında azalma bazılarında çoğalma yşanabilir ama bence her anlamda 2020 yılında da artışın bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum" diye konuştu. 
"FAİZSİZ 1 YIL GERİ ÖDEMESİZ KREDİ DESTEĞİ SAĞLANABİLİR"
Thomas Cook'un iflasının ardından yapılası gerekenlere ilişkin de konuşan Topçu, "Şu anda düşünülmesi gereken en büyük sorunlardan biri Thomas Cook'tan kaynaklı zarar yaşayan şirketlerin nasıl toparlanacağı. Özellikle Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde küçük ölçekli işletmelerin birçoğu tamamen bu firma ile çalışıyorlardı. Bu yüzden onların kayıpları daha büyük. Büyük otellerde de kayıplar var ama onlar bir şekilde diğer pazarlarla bu kayıplarını kısmen telafi edebilecek gibi gözüküyor. Bence bunun en güzel çözümü ise işletmeler kiradaysa, otel sahiplerinin veya apart sahiplerinin bu zararı göz önüne alarak işletmecilere birtakım avantajlar sunması gerekiyor Devletin yapması gereken ise aklıma ilk gelen belki vergilerin ödenmemesi durumu, otellere bu tip kayıpları vergide SGK'da birtakım kolaylıklar yaparak destek olabilirler. Bir de kredi durumu var tabii ki. Belki 1 yıl geri ödemesiz, sonraki yıllarda ödemeli olmak şartıyla, faizsiz kredi verilebilir, bu yaşadıkları sorunları daha rahat atlatabilmeleri için. Bir de tabii artık bundan sonra herkesin kontratlarını yaparken dikkatli olması gerekiyor. Özellikle çok uzun vadeli çalışan acentelerle çalışılmaması, tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2019, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner134