banner129

‘Tur otobüsleri için yapacak hiçbir şey yok’

Alanya’da tur otobüsü ile minibüslerinin çarşı içerisinde ve ara yollarda neden olduğu trafik nedeniyle araç sürücülerinin isyanının ardından konuyla ilgili açıklama yapan TÜRSAB Alanya BTK Başkanı Korkmaz, asıl sorunun kentteki dar yollar ve otopark olduğunu söyledi.

‘Tur otobüsleri için yapacak hiçbir şey yok’

Burcu MUTLU

Alanya Postası Gazetesi’nin gündeme getirdiği tur otobüslerinin çarşı içerisinde ve ara yollara girerek sürücülere trafikte zor anlar yaşatması haberinin ardından, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Bilal Korkmaz konuyla ilgili açıklamada bulundu.

‘SORUN OTOBÜS DEĞİL ALTYAPI’

Sürücülerin özellikle ara yollarda ve çarşı içerisindeki dar yollarda zor anlar yaşamasına sebep olan tur otobüslerinin kaldırılmasının şu an için mümkün olmadığının altını çizen Korkmaz, “Gerçekten tur otobüsleri veya başka otobüsler yolları tıkıyor. Çünkü yollar dar. Problem otobüste değil, problem alt yapımızda. Bu bizim kabahatimiz değil, otobüslerin de kabahati değil. Çare yok buna katlanacağız. Bazen düşünüyoruz, acaba tur otobüsleri çevre yolundan aşağı inmese mi diye. Ancak inmediği zaman şehrin içerisine nasıl turist getirecek? Turist gelecek ki alışveriş yapacak, esnaf para kazanacak. Alanya’da zaten sağda araçlar park etmiş, yol daralmış. Otobüs indir bindir yaparken bu sefer kesinlikle yolu kapatıyor. Yola ancak bir otobüs sığabiliyor, park yapanlardan dolayı durduğu zaman otobüs de yolu kapatıyor. Küçük araçlarla bunu yapalım mı diye kritiğini yapıyoruz. O zaman da hem maliyet artacak hem trafik daha da yoğunlaşacak. Düşünün şimdi trafikte 200 araç varsa küçük araçlara böldüğünüz zaman 1000 araç olacak. Trafik daha da kötü hale gelecek. Çünkü yol aynı, yolu değiştirmemişsiniz. Bu yüzden şimdilik bunlara katlanacağız. Fakat ileride bir çözüm bulunmalı” dedi.

‘PARK ALANI YETERLİ DEĞİL’

Korkmaz, “Bir de park alanı yeterince yok. Otobüsler caddelere park etmek zorunda kalıyor. Şoföre, muavinlerine kızıyoruz niye araca buraya koydunuz diye. Ancak ‘nereye park edelim’ diye sorduklarında da cevabımız yok. O nedenle maalesef hoş değil ama bunlara katlanmak zorundayız. Araç sürücülerine de biraz daha dikkatli olmalarını söyleyeceğiz. Mümkün mertebe boşluklarda durmalarını, her yerde park etmemelerini mümkünse daha da şehrin dışına çıkarak park alanı bulmalarını şehirde hareket ederken de yolun ortasında değil de imkan varsa eğer kenarda durmalarını isteyeceğiz. Yapabileceğimiz tek şey bu. Alanya'nın şartları bu” diye konuştu.

'TURİSTİ BIRAKAMAYIZ'

Turistlerin belli noktalardan alınıp bırakılabilmesi konusunda da konuşan Korkmaz, “Turistleri belli bir noktada bırakmak olmaz. Çünkü bunu bir program çerçevesinde yapıyorlar. Yani turisti bırakıp gitme değil amaç . Tur otobüsü geldiği zaman şehrin içerisinde bir programı var. Şehre ulaştıracak, pazar yerine bırakacak, Damlataş Mağarası’na bırakacak, kaleye çıkaracak, döndürecek Kızılkule’ye indirecek. Bu turisti taşıyan bir program” şeklinde açıklamada bulundu.

‘TELEFERİĞİN TAŞIYABİLECEĞİ SAYI BELLİ’

Belli noktalardan sadece turist alınıp bırakılırsa, otobüslerin kaleye çıkması yerine turistlerin kaleye gitmesi için Alanya Teleferik’i kullanması sağlanırsa daha fazla ekonomiye katkısı olup olmayacağı konusunda konuşan Korkmaz, “Alanya'ya gelen turist sayısını, kaleye çıkacak turist sayısını teleferiğin hareketine böldüğümüz zaman eğer tur otobüslerini değil teleferiği kullanırsak, bir turist sabah 08.00’da gelirse öğleden sonra 15.00-16.00’da ancak teleferiğe binebilir. Hiçbir turist de o saate kadar orada beklemez. Çünkü teleferiğin taşıyabileceği sayı belirli. Ayrıca teleferiği yapanlara teşekkür ediyorum ama bu arada teleferik benim projemdi. Daha büyük ve farklı bir projeydi tabii ki ama teleferik Alanya’ya büyük bir katkı sağlıyor. Zaman zaman görüyorum eleştiriyorlar ama güzel bir katkısı var. Alanya'da bir imar tadilatı yapar, caddeleri genişletebilirsek bu şekilde sorunu çözebiliriz. Onun dışında yapacak başka bir şey yok” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107