banner84

Turizmin göbeğinde ilkel yolculuk

Kargıcak- Alanya hattında çalışan ve değiştirilmeyen otobüsler, sıcak havaların yaklaşmasıyla vatandaşları düşündürüyor. “Turizm kentinde resmen ilkel yolculuk yapıyoruz” diyen vatandaşlar, bir an evvel bu eski otobüslerin değişmesini istiyor

Turizmin göbeğinde ilkel yolculuk

Burcu MUTLU
Mahmutlar Halk Otobüsleri geçtiğimiz yıl Antalya Büyükşehir Belediyesi ile yapılan anlaşma sonrası yenilenmeye başladı. Mahmutlar’da Barbaros Caddesi, Atatürk Caddesi ve Kargıcak Hattında çalışan toplamda 26 otobüs bulunuyor. Bunların 18’i Mahmutlar Halk Otobüsleri Kooperatifi’ne bağlı 8 adet Kargıcak hattında çalışan ayrı otobüs bulunuyor. Bu 26 otobüsün 16’sı yeni otobüslerle değiştirilirken, kalan 10’u halen eski araçlarla hizmet veriyor.
DEĞİŞİM SÜRECİ SANCILI OLDU
Geçtiğimiz yıl dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile anlaşma süreci oldukça sancılı geçerken, hat parası, belediyeye katkı parası, otobüs parası gibi konuların gündeme gelmesi ve orta yolun bulunması uzun süre almıştı. En son belediyeye 200 bin TL ödenmesi ve yeni otobüslere ücretin ödenmesi olarak anlaşma sağlandı. Mahmutlar hattındaki otobüslerin havuz sistemine 2020 yılına kadar girmeyeceği de kararlaştırılırdı. 
OTOBÜSLER DEĞİŞMEDİ, VATANDAŞIN ÇİLESİ BİTMEDİ
Mahmutlar Halk Otobüsleri Kooperatifi’ne bağlı olmadığı öğrenilen 8 adet Kargıcak Alanya hattında ve Kooperatife bağlı 2 otobüsün henüz değişmemesi havaların ısınmaması ve bu araçlarda klimaların olmamasından dolayı tekrardan gündeme geldi. Eski otobüslerin sahiplerinin, Büyükşehir Belediye başkanının değişmesinin ardından araçları değiştirme işini ağırdan aldıkları öğrenilirken, otobüslerin eski olması, klimalarının olmaması ise vatandaşları şimdiden düşündürmeye başladı. Küçük olmaları ve özellikle sabah ve akşam saatlerinde yoğunluktan dolayı havasız kalınması nedeniyle vatandaşların büyük sıkıntı yaşadığı otobüslerde, klimaların da olmaması oldukça zor anlar yaşanmasına sebep oluyor. 
‘BALIK İSTİFİ GİBİ YOLCULUK YAPIYORUZ’
Bu hattın otobüslerini kullanan yolcular, eski otobüslere denk geldiklerinde çok rahatsız bir yolculuk yaptıklarını ifade ederken, “ Özellikle sabah ve akşam saatlerinde çok kalabalık oluyor. Balık istifi gibi yolculuk yapıyoruz. Zaten daracık alana bir yığın insan sığdırılmaya çalışılıyor, üstüne şoförler hala bir iki yolcu daha alabilmek için boşlukları doldurun diye yolcularla tartışma yaşıyor. Her gün aynı sıkıntıyı yaşamak zorunda mıyız? Diğer otobüsler değişti, neden hala bu otobüsleri değiştirmemek için direniyorlar anlamış değiliz” diyerek şikayetlerini dile getirdiler. 
‘İNSAN İSTİFLEMEYE HAKKINIZ YOK’
Birçok yolcu rahatsız oldukları konuları dile getirmekte bile çekindiklerini ifade ederken, “Bazı şoförlere bir şey söylemeye bile çekiniyoruz. Bir şey söylediğiniz zaman tersliyorlar, tamam ekmek parası kazanmaya çalışıyorlar ama unuttukları şeyler var. Arkada insan taşıyorlar, sadece 3 TL’ye yolcu taşıyorsunuz diye otobüsün içine insan istifleyemezsiniz” diyerek bu eski otobüslerin de bir an evvel değişmesi gerektiğini söylediler. 
‘HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPSIN’
Mahmutlar Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Şükrü Kara da Alanya Postası Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamada ise otobüslerin değişmesinin önemli olduğunu, kendilerinin vatandaşın da rahatını düşündükleri için araçlarını değiştirdiklerini ancak bazı otobüs sahiplerinin Büyükşehir Belediye başkanının değişmesiyle işi ağırdan aldıklarını belirtti. Onların da bir an evvel bu otobüsleri değiştirmesi gerektiğini vurgulayan Kara, “Herkes üzerine düşeni yapsın, bizler nasıl değiştirdiysek diğer arkadaşlar da işi ağırdan almak yerine onaylanmış kredilerini alıp otobüsleri değiştirsinler” dedi. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107