banner129

Türkiye’de tek! Muz lifi tarıma can verecek

Alanya’da yetişen muzların gövde ve diğer artıklarının geri dönüşümü için Alanya Belediyesi’nin başlattığı Muz Atık Geri Dönüşüm Tesisi, Türkiye ve Avrupa’da birçok yeniliğe imza attı. Bugün yapılan lansman ile de tesiste üretilen tarımsal ürünler çiftçilere tanıtıldı.

Türkiye’de tek! Muz lifi tarıma can verecek

-Engin ANAK
Oba’daki Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi Şantiyesinde gerçekleştirilen Muz Atıkları Geri Dönüşüm Tesisi'nin tanıtım toplantısında muz geri dönüşümüyle elde edilen bio ve organik gübreler tanıtıldı. İlk olarak kürsüye davet edilen Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Akademisyeni Prof. Dr. Ramazan Çakmakçı, kullanılan mevcut tarım yöntemlerinin doğanın bağışıklık sistemine zarar verdiğini söyledi. Çakmakçı, "18 farklı ülkede yapılan bir araştırma sonucu insanlık, mevcut kaynakların 3'te 2'sini tüketiyor. Yeraltı suları giderek kirleniyor, kanser vakaları artıyor ve bu kirlilik insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Dünya çapında ısınmayla karşı karşıyayız.  Mevcut sistemin error verdi ve bu kaçınılmaz sondan en çok insanlık etkiledi" dedi. Bu toprakların mevcut nesle ait olmadığını, geleceğe miras kalacağına dikkat çeken Çakmakçı, "Bu topraklar insanın aç gözlülüğünü doyuramıyor. Aklımızı başımıza toplamak zorundayız" diye konuştu. 
'GERİ DÖNÜŞ, DOĞAL YÖNTEM'
Kürsüye davet edilen Biyoloji Uzmanı Mehmet Ali Özgür, gübre ve ilaçlamada kullanılan kimsayal maddeleri kürsüde tanıttı. Yapılan kimyasal müdahalelerin tarımı kötü etkilediğini belirten Özgür, " Topraklarımızı bilerek veya bilmeyerek bu noktaya biz getirdik. Toprakların tahribatından geri dönüş ise doğal yöntemlerdir” dedi. 
'İLAÇ OLACAK'
Alanya Belediyesi proje ortağı BMUSA Firma sahibi Fatih Akdağ, bölgede bir Alanya markası yaratma hedefiyle muz lifini harekete geçirmeyi amaçladıklarını söyledi.  Akdağ, "Ürünleri lif, posa ve sıvı olarak ayrıştırıyoruz. Ürün çeşitliliği ilerleyen süreçte artacak. Muz Alanya için bir değer. Sıfır atık şiarıyla muz atıklarını tarıma kazandıracağız. Çiftçinin yükünü azaltmak adına hedefimiz çiftçiye doğrudan ulaşabilmek. Üretilen ürünler hem toprağa, hem de çiftçiye ilaç olacak" dedi.
'EKONOMİYE KAZANDIRIYORUZ'
Kürsüye son olarak davet edilen Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ise Alanya'nın marka değeri ve tarım sektörünün geleceği olduğunun altını çizerek,  “Her yıl çöpe giden muzun bitki gövdesinin, üretilen ürünlerle birlikte ekonomiye kazandırılıyor. Çiftçimiz bitki gövdesini getirecek, gübresini alıp götürecek" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2019, 18:23
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107