banner84

Veliler ve öğrenciler isyanda

Okullarda uzaktan eğitime geçilmesinin ardından, mülk sahipleri evde bulunmasalarda kira paralarını öğrencilerden istemeye devam ediyor. Tüketici Hakları Derneği Alanya Şube Başkanı Şencan, "İstenilen ödeme hukuk kurallarına aykırı" dedi

Veliler ve öğrenciler isyanda

Koronavirüsün Türkiye’de ortaya çıkmasının ardından okulların tatil edilmesiyle evlerine dönen öğrencilerin eğitimi evden devam ederken, mülk sahipleri sözleşme gereği evde bulunmasalarda kira paralarını öğrencilerden istemeye devam ediyor. Bu durum ise velilerin ve öğrencilerin isyanına yol açıyor. Bu konuyla alakalı Tüketici Hakları Derneği Alanya Şube Başkanı Cemal Şencan, Alanya Postası Gazetesi'ne konuştu.
'HUKUK KURALLARINA AYKIRI'
Şencan, açıklamasında “Okulların kapanarak öğrencilerin evlerinde izolasyon kurallarına uyduğu süre zarfında yurt ücreti kapsamında ödeme yapmalarının istenmesi hukuk kurallarına aykırıdır. Cumhurbaşkanının devlet ve kredi yurtlar kurumunda kalanlardan yurt paralarının alınmaması yönündeki açıklamaları birer örnektir. Diğer yurtlarda bu uygulama kapsamına dahil olmalıdır.
'PARA KAZANMAK UĞRUNA BU MANTIK SAVUNULAMAZ'
Bazı kreşlerin toplanarak eğitime devam edeceklerini bildirerek velilerin çocuklarını kreşlere getirmelerini söylemeleri genel kurallara aykırı bir durum ve sağlık güvenliğinin riske atılmasıdır. Para kazanma uğruna bu virüs sürecinde çocukları riske atma mantığı asla savunulamaz. Ne insani, vicdani ne de yasaldır. Devletin uyguladığı tedbirler kapsamında herkes üstüne düşeni yapacak, zararsa zararı sineye çekecek. Bunu öğrenciden değil mağduriyetin karşılanmasını devletten isteyecek. 
GEREKLİ MERCEKLERE ULAŞILMALI
Cumhurbaşkanlığına hükümet uygulamaları kapsamında kreş yetkililerinin  velilerden ücret alamadıklarını bu bağlamda devletten yardım beklediklerini ifade ederek başvurmalıdır. Şuan bir velinin çocuğunu kreşe götürmesi suçtur" ifadelerine yer verdi. -Alkın BİRİCİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107