banner84

Yaz Kur'an kursları başlıyor

Alanya Müftülüğü, 2019 yılı Yaz Kur'an kurslarının 17 Haziran'da başlayacağını duyurdu. 2 dönem ve 3 kur sistemine göre verilecek olan kurslarda kayıtlar ise bugün itibariyle başladı

Yaz Kur'an kursları başlıyor

-Haber Merkezi
Alanya Müftülüğü, yazın başlayan Kur'an kurslarının kayıt ve başlama tarihlerini açıkladı. Her yaş grubunun eğitim görebileceği Kur'an kursları için kayıtlar bugün itibariyle başlarken, 24 Haziran'da sona erecek. Dersler ise 17 Haziran'da başlayıp, 12 Temmuz'da sona erecek. 2 dönem, 2 kur şeklinde planlanan eğitimlerin 2'nci döneminde ise, kayıtlar 08 Temmuz'da başlayacak, 22 Temmuz'da son bulacak. İkinci dönemin dersleri ise 15 Temmuz'da başlayacak.
ÜCRETSİZ VERİLECEK
Alanya Müftülüğü tarafından Kur'an kursları ile ilgili yapılan açıklamada, "Yaz Kur’an Kurslarımızda her yaş grubundan öğrenciler eğitim-öğretim görebilecek. Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından yaz Kur'an kurslarına katılacak öğrencilere özel olarak hazırlanan kitaplar ise her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz verilecek. Yaz Kur'an Kursları, 2 aylık bir zaman diliminden sonra ise 9 Ağustos 2019 tarihinde sona erecek.
ÖĞLEDEN SONRA DA KURS AÇILACAK
Yaz Kur’an Kurslarında eğitim-öğretim hizmetleri sevgi, hoşgörü ve gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülecektir. Kurs programı boyunca öğrencilere değerli oldukları hissettirilecek, güler yüz, şefkat ve anlayış gösterilecektir. Kursta bulunmalarının önemi ve amacı kendilerine anlatılacak.Sınıflar oluşturulurken öğrencilerin yaş farklılıkları göz önünde bulundurulacak; eğitim-öğretim ortamı, öğretici gibi şartların uygun olması durumunda öğrencilerin yaş grupları, bilgi seviyeleri ve diğer hususlar dikkate alınarak kur sistemine göre eğitim öğretim görmeleri sağlanacaktır.Yaz Kur’an Kursu eğitimlerinde öğrencilerin istek ve talepleri dikkate alınacak, sabah saatlerinde kursa gelemeyen öğrenciler için öğlenden sonra kurs açılacaktır. Yaz Kur’an kursları süresince öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal gelişim düzeylerine uygun olarak sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler yapılacaktır.Kur’an-ı Kerim dersi işlenirken ahlaki değerler, kardeşlik, vatan sevgisi, birlik, beraberlik konulu âyetler mealleri ile birlikte okunacak ve dinimizin kardeşlik, birlik, beraberlik ve vatan sevgisi anlayışı çocuklara kazandırılmaya çalışılacaktır. Derslerde Hz. Peygamber’in konuyla ilgili hadislerine yer verilecektir. Dini bilgiler dersinde ibadetlerin kardeşlik, birlik ve beraberliğimize katkısına vurgu yapılacaktır.Ahlaki değerler, kardeşlik, vatan sevgisi ve birlik beraberlik konularının öğrencilere kazandırılması amacıyla drama, piyes vb. etkinlikler ile şiir, kompozisyon ve resim yarışmaları düzenlenecektir. Yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllendirilecektir.“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” ile ilgili öğrenci ve velilerin katılımıyla şehitlerimizi anma merasimi düzenlenecek, merasimlerde vatan sevgisi ile birlik ve beraberlik konularına vurgu yapılacaktır.Öğrenciler arasında usul ve esaslar çerçevesinde Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler yarışmaları düzenlenecektir. Çocuklarımıza ayrıca her hafta bir ayet ve hadis öğretilecektir" denildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107