ü

Bakan Vedat Işıkhan'ın açıklamasına göre, raporlu hastaların ilaçlara daha kolay erişebilmesi için yeni bir düzenleme getiriliyor. Aile hekimlerinin raporlu olarak reçete edebileceği ilaç sayısı 1858’e çıkarıldı. Bu ilaçlar hakkında bilgi, SGK tarafından vatandaşlara SMS yoluyla iletilecek.

Alanya'da yediğinize içtiğinize dikkat! Zehirlenebilirsiniz Alanya'da yediğinize içtiğinize dikkat! Zehirlenebilirsiniz

Yeni uygulama, kronik hastalıkları olan hastalar için önemli bir yenilik getiriyor. Hepatit B, kalp hastalıkları ve diyabet gibi kronik rahatsızlıkları bulunan hastalar, aile hekimlerinden raporlu reçete alabilecek. Gelecekte bu kapsama daha fazla hastalık dahil edilmesi planlanıyor. Bu sayede, raporlu ilaç kullanan hastalar hastane sırası beklemeden ilaçlarını aile hekimlerinden yazdırabilecek.

Önceden doktorlar raporlu ilaçları sadece 3 aylık yazabiliyordu. Yeni düzenlemeyle bu süre yıllık olarak uzatıldı. Hastalar, aile hekimlerine başvurarak yıllık raporlu ilaç reçetesi alabilecekler.

Raporlu ilaç kullanımı, hastanın muayene sonrası uzun süreli ilaç kullanımına ihtiyaç duyduğu durumlarda verilen bir formdur. Bu form sayesinde hastalar ilaçlarını ücretsiz veya indirimli olarak alabilirler. İlaç Muafiyet Raporu, doktorlar tarafından düzenlenir ve hastaların ilaç kullanımını kolaylaştırır.  -Haber Merkezi

Kaynak: Haber Merkezi